Ana sayfa Sınavlar LYS Giriş Yerleri

LYS Giriş Yerleri

0
PAYLAŞ

Ülkemizde yüksek öğretime geçmek için kullanılan sistemin son basamağı haline gelmiş olan LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı başlıyor. Her sene milyonlarca öğrencinin eğitim için başvuru yaptığı LYS giriş yerlerini ÖSYM sınav tarihlerinin yaklaşmasıyla beraber açıklamaktadır. Sınavın yaklaşmasıyla son çalışma ve tüm hazırlıklarını tamamlamış olan öğrenciler, ÖSYM’nin LYS sınav yerlerini açıklaması ile birlikte LYS giriş belgelerini alarak LYS giriş yerleri bilgilerini öğrenmek istemekteler. Yazımızın devam kısmında LYS giriş yerleri sorgulama işlemlerinin nasıl yapılabileceği konusunu anlatacağız.

Üniversiteye giriş yapmak isteyenler için ilk basamak olarak bilinen YGS sınavına giriş yapmış, sınavdan yeterli puan almış olan 180 barajının üzerinde not almış olan öğrenciler, üniversitye giriş için ikinci basamak olan LYS sınavına başvuru yapabilirler. YGS’de başarı göstererek 180 barajını aşan 1. 800 bin civarında öğrenci, her yıl Haziran ayında yapılacak olan ikinci basamak sınavı LYS’ye girmeye hak kazanarak bu sınav için gün saymaktalar. İki haftalık süreç içinde tamamlanacak olan LYS sınavı zorlu bir maraton olarak öğrenciler tarafından görülmektedir. LYS sınavı dahilinde adaylar farklı bölümlerden seçilerek hazırlanmış sorulara cevap verecekler. Bu sorular, edebiyat, matematik, tarih, geometri, coğrafya ve fen bilimleri gibi alanlardan hazırlanmıştır.

Öğrenciler, LYS’ye girmeden önceki zamanda yaptıkları başvurular sırasında bazı önemli detayları göz önünde bulundurmaları öğrencilerin yararınadır. Bu önemli detaylardan birisi de, öğrencinin tercih yapacakları alandan sınava girmesi olacaktır.

2017 LYS Sınav Süreci

 

LYS süreci esnasında adaylar, farklı sınavlarda farklı alanlardan sınava tabi olurlar. Bu sistem ise farklı oturumlar halinde yapılan sınavları ortaya çıkarır. Bu sebep ile de önceden belirlenmiş bir sınav takvimi belirlenir. Bu sınav takvimi aşağıdaki örnekteki gibidir.

  • 2017 YGS sınavı 12 – 03 – 2017 tarihinde yapılacaktır.

  • LYS – 1 : Lisans Yerleştirme Sınavı – 1 ( Matematik ) Tarihi, Saati ve Süresi : 11 – 06 – 2017 (Pazar), 10:00, 135 dakika

  • LYS – 2 : Lisans Yerleştirme Sınavı – 2 ( Fen Bilimleri ) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 – 06 – 2017 (Cumartesi), 10:00, 135 dakika

  • LYS – 3 : Lisans Yerleştirme Sınavı – 3 ( Edebiyat – Coğrafya ) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 – 06 – 2017 (Pazar), 10:00, 120 dakika

  • LYS – 4 : Lisans Yerleştirme Sınavı – 4 ( Sosyal Bilimler ) Tarihi, Saati ve Süresi : 10 – 06 – 2017 (Cumartesi), 10:00, 135 dakika

  • LYS – 5 : Lisans Yerleştirme Sınavı-5 ( Yabancı Dil ) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 – 06 – 2017 (Pazar), 14:30, 120 dakika

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan bu sınavlar, belirlenen sınav süreci takvimince 11 Temmuz 2017 tarihi itibari ile açıklanacaktır. Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra da LYS tercih süreci başlayıp üniversiteye gidiş sürecindeki son basamak da başarı ile tamamlanmış olacaktır.

LYS Adaylarına Önemli Bilgiler

Öğrencilerin bu sınav hakkında kaygı sorunlarının giderilmesi için önemli açıklamalar bulunmaktadır. Adayların sistemli bir şekilde çalışarak, eksiklerinin giderilmesinin önemli olduğuna vurgu yapılmaktadır.

Sınav sürdüğü müddetçe dikkatin önemi uzmanlarca vurgulanmaktadır. Yapamadığınız soruların zamanınızı kaybetmesine neden olmasına izin vermeyin. Yapamadığınız soruyu boş bırakarak daha sonra bu soruya dönebilirseniz dönün. Derin nefes alış verişi ile sınava odaklanmaya çalışın. Gözlerinizi kapatıp zihninizin tam olarak boşalmasına yardımcı olun.

Adayların sınav sabahı hafif bir kahvaltı yaptıktan sonra sınava gitmelerinde fayda vardır. Ağır ve yağlı bir kahvaltının sınav sabahı yapılması öğrenci üzerinde uykulu bir durum oluşturabilmesine neden olabilir. Sınava girilecek olan günün hava durumu bir gün önceden kontrol edilmelidir. Rahat kıyafetler giyinmeye özen gösterilmeli. Sınav süresince öğrenciler yanlarında mutlaka su bulundurmalıdırlar.

Öğrencinin sınav içeriğinde hangi derste daha iyi ise o dersten başlaması sınava giren öğrencinin yararına olacaktır. Dikkat dağınıklığı yaşayan öğrenciler için bir dakikalık bir mola sonrasında devam etmek daha hızlı bir sınav adaptasyonu yaşanmasına sebep olur. Sınavı erken terk etmek her zaman sakıncalıdır. Zamanı tamamen kullanarak cevaplanan soruları bir kez daha gözden geçirmek her zaman öğrencinin yararınadır.

LYS Giriş Yerlerine Nereden Bakılır?

ÖSYM tam adı ile Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin gerçekleştirmiş olduğu ve üniversiteye girişte son basamaktan birisi olan LYS sınav süreci başlamış bulunmaktadır. Lisans Yerleştirme Sınavı, LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4, LYS-5 olarak farklı basamaklar dahilinde yapılmaktadır. Her basamak için ayrı bir giriş belgesi almak ve sınava bu şekilde girmek gereklidir. ÖSYM, 2017 yılında yapılacak olan LYS sınavı için öğrencilerin sınava girecekleri yerler hakkında bilgiler içeren LYS giriş yerleri bilgileri yayınlamış bulunmaktadır. 2017 Lisans Yerleştirme Sınavına yani kısaca LYS sınavına girecek olan öğrenciler, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet web adresine giderek burada kendilerine ait gerekli bilgiler olan T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile LYS giriş yerleri bilgilerine ulaşabilecekler. Bu sayfaya ulaşabilmek için aşağıda sizlere vermiş olduğumuz kurum linkini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu siteye bağlandıktan sonra LYS hakkında bir çok bilgiye de ulaşabilirsiniz.

2017 LYS Giriş Yerleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK