Ana sayfa Sınavlar LYS Sonuçları Sorgulama

LYS Sonuçları Sorgulama

0
PAYLAŞ

Lisans Yerleştirme Sınavı yani tanıdık ismi ile LYS, ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. YGS sınavından daha sonra yapılan bu LYS sınavı sayesinde öğrenciler istedikleri üniversitelere yerleşmektedir. LYS, YGS sınavı bir çok alana yönelik bir sınavdır. YGS sınavı ortak müfredat üzerinden soru sorulurken LYS sınavında ise adayların ders gördükleri alan çeşitlerine göre soru sorulmaktadır. Bu sınavlar farklı günlerde yapılır ve bu sınavlarda farklı oturumlar olduğu için öğrenciler kendi istediği sınavlara girme hakkına sahip olurlar. YGS sınavına bakılarak daha çok bilgi gerektiren bu sınava göre LYS sınavında öğrenciler genel olarak süre sıkıntısı çekmektedirler.

LYS sonuç sorgulama işlemleri sınava girmiş olan veliler ve öğrenciler için büyük önem taşımaktadır. Bu sınava giren öğrenciler geçen lise hayatları boyunca verdikleri emeklerin karşılığını alabilmek için veliler de çocuklarının gelecekleri açısından heyecanlı bir bekleyiş içerisine girmektedir. Bu şekilde okullar içinde eğitim ve öğretim görmekte olan öğrencilerin iyi yerler kazanabilmesi için ve okullarının prestijinin artırabilmek için LYS sonuçlarının çokça önemli olduğu bilinmektedir. LYS hakkında bilgi vermek gerekirse öncelikli olarak LYS 5 ayrı ayrı oturumlardan oluşmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sayılabilir;

  • LYS 1 için Geometri – Matematik
  • LYS 2 için Fizik- Biyoloji – Kimya
  • LYS 3 için Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya(I).
  • LYS 4  için Tarih, Felsefe, Coğrafya(II)
  • LYS 5 için Yabancı Dil

Bu oturumlardan her biri kendi alanınız ile ilgili olarak seçip sınavlarına girebileceğiniz oturumlardır. Bu sınavların hepsine girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca kendi alanınızın dışındaki oturumlara girmek için istediğiniz başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapmak istediğiniz her oturum için ayrı bir ücret ödemeniz gerekir. LYS üniversite ile sonrasında ve iş hayatınız için oldukça önemli bir sınavdır. Yazımızın devam kısmında sizler ile LYS sınav sonuç sorgulama işlemleri hakkında bir çok bilgiler paylaşacağız.

 

LYS Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

LYS sonuçları internet üzerinden nasıl öğrenilir?  Ve bu işlemler nasıl yapılır diye soracak olursanız, LYS sonuç bilgilerinizi öğrenme işlemi internet üzerinden yapılabilen çok kolay bir işlemdir. LYS sonuçları sorgulama giriş ekranına ulaşabilmek için ÖSYM internet web sitesine girmeli ve bu alandan işlem yapmalısınız. LYS sonuç sorgulama işlemleri ÖSYM resmi web sitesi üzeriden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bu işlem için öncelikli olarak yazımızın son kısmında vermiş olduğumuz bağlantı adresine bir tek tıklamalısınız. Ardından bu sayfa üzerinden LYS sınav sonuçları sorgulama işlemi için öncelikli olarak sisteme T.C. kimlik numaranızı eksiksiz ve doğru olarak giriniz.

T.C kimlik numaranızı eksiksiz bir şekilde sisteme girdikten sonra, sınava kayıt yaptırırken aldığınız aday şifrenizi de sisteme doğru bir şekilde giriniz.

Son olarak sisteme girmiş olduğunuz bilgilerinizi kontrol ederek “gönder” butonunu tıklayınız. Bu adımları uyguladığınız taktirde LYS sonuçları sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz. LYS sonuç bilgilerinizi öğrendiğinizde LYS sonuç bilgilerinizi nasıl değerlendirilebilir? Sorusu aklınıza takılabilir. LYS sonuçları hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgi yaptığınız sıralamanın düzenlemesidir. Bu sınav hususunda LYS puanınızdan çok daha fazla sıralamanıza bakılarak gerekli okullara yerleştirme yapılacağını bilmeniz gerekmektedir.

LYS Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

LYS Sonuçları Hesaplama

LYS sınavından daha sonra en sık sorulmuş olan sorular da LYS sonuçları nasıl hesaplanacak? Şeklinde sorulmaktadır. LYS sınavının sonuçları için hesaplama yapılırken oldukça dikkatli davranmak önemlidir. LYS sınavına girdikten sonra sonuçlarınızı tahmin etmek ve bu şekilde öğrenmek isterseniz hesaplarınızı sonuçlar açıklanana kadar isterseniz hesaplama yaparak öğrenebilirsiniz.

LYS sınavına girdikten bir müddet sonra LYS sonuç bilgilerinizi tahmini olarak internet üzerinden hesaplamanız mümkündür. İnternet üzerinde bazı programları kullanarak LYS sonuçlarını hesaplamak çok kolaydır. LYS sonuçları açıklanma süresine kadar tahmini bir puan veya sıralamayı öğrenebilmek için LYS sonuç hesaplama sistemini kullanabilir ve bu sistem üzerinden hesabınızı yapabilirsiniz. LYS sonuçları hesaplamak istiyorsanız, LYS sonuç hesaplama için kullanılan program, sınavda cevaplamış olduğunuz sorulara göre düzenlenmiştir. Girmiş olduğunuz LYS sınavında kaç doğru ve kaç yanlış cevap verdiğinizi ve buna ek olarak kaç tane boş soru bıraktığınızı bilmeniz ve soruları hesaplama aracında bulunan ilgili kısma bilgileri girerek LYS sınavında netlerinizi ve puanınızı kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Buna bağlı olarak önceki yıla göre LYS sıralama durumunuzu da internet üzerinden görebilirsiniz. LYS sınav sonucu hesaplamak istediğinizde bu işlemin aracı önceki yılda girmiş olduğunuz sınav sonuçlarına göre hesap yaptığı için bir miktar hata payı bulunmaktadır. Kesin olarak çok doğru bir sonuç vermeyeceğini bilerek ona göre hesaplamalarınızı yapmalısınız. LYS sonuçlarınızı  hesaplama aracı siz LYS sınav sonuçları hakkında gerçek olan sonuçları öğrenene kadar size tahmini bir sonuç verecektir.

LYS Başvuru

LYS, Lisans Yerleştirme Sınavı, ÖSYM bünyesinde yapılan ve iki oturumlu olan sınavdan ikinci olan oturumdur. LYS sınavına girmek için öncelikli olarak YGS sınavından barajı geçmiş olmak şarttır. YGS sınavından 160 puan barajını geçebilen her öğrenci için LYS sınavına girme hakkı kazanılmış olur. YGS sınavın içerisinde zamana karşı yarışan öğrencilerin tam aksine LYS sınavı biraz daha fazla bilgiye yönelik sınavdır. Yani LYS sınavı alan sınavı olarak değerlendirilir. LYS sınavına giren öğrenciler alanlarına göre soru cevaplamak ile yükümlüdür. Mesela, fen bölümü öğrencisi matematik sorularını, kimya, geometri ve fizik, biyoloji sınavlarından oluşan fen sınavına girmeleri gerekmektedir. LYS sınavı iki ayrı günde yapılır. Örneğin matematik ve geometri bölüm çeşitlerinden oluşan sınavlar ilk oturum olarak yapılmaktadır. Kimya, Fizik, biyoloji bölümlerinden oluşan sınavsa ikinci oturumda yapılmaktadır. Aynı zamanda edebiyat ve coğrafya sınavları da farklı bir günde yapılmaktadır. Yabancı dil eğitimi almakta olan öğrenciler için ise yabancı dil sınavı farklı bir oturum halinde yapılmaktadır.

LYS başvuruları YGS sınavından daha sonra yapılır. LYS sınavı için başvurular ÖSYM internet web sitesi üzerinden yapılması gerekir. YGS sınavı olduğu üzere yine bu başvuru tarihleri aralığında ÖSYM internet web sayfası üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Daha sonra da anlaşmalı bankalara gerekli olan miktarda sınav ücretleri yatırılması gereklidir. Girmiş olduğunuz oturumlara göre sınav fiyatları değişim göstermektedir.

LYS 2017 Yılı Sınav Takvimi
Sınavın AdıSınav Tarihi *Başvuru Tarihleri *Sonuç Açıklama Tarihi **
Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler)
10.06.2017
04.04.2017
11.07.2017
2017-LYS417.04.2017
Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik)
11.06.2017
04.04.2017
11.07.2017
2017-LYS117.04.2017
Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri)
17.06.2017
04.04.2017
11.07.2017
2017-LYS217.04.2017
Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil)
17.06.2017
04.04.2017
11.07.2017
2017-LYS517.04.2017
Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya)
18.06.2017
04.04.2017
11.07.2017
2017-LYS317.04.2017

BİR CEVAP BIRAK