Ana sayfa Sınavlar Meb Sınav Sonuçları Sorgulama

Meb Sınav Sonuçları Sorgulama

0
PAYLAŞ

Seneler önce Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde düzenlenen ve yapılan sınav sonuçları ikametlere posta ile gönderilir ve bu şekilde sınav sonuçları veya sınava girilecek okullar hakkında bilgi sahibi olurduk. Şimdiyse teknoloji çağında olmamız ile birlikte internet kullananların artması ile pek çok işlem internet üzerinden yapılmaya başlandı bu sınav sorgulama işlemlerinden birisi de MEB sınav sonuçları sorgulama işlemi olarak karşımıza çıkıyor. Online olarak sistem üzerinden işleminizi kolay ve güvenli bir şekilde yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Ve sınav sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden oluşturularak vatandaşların kullanımına sunulmuş olan bu sorgulama ekranları sayesinde işlemlerinizi birkaç dakika içinde hiçbir şekilde beklemeden gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. MEB sınav sonuçlarının sorgulama işlemlerini önceden düzenlenen bu sınav sistemleri için sınava girecek olan öğrenci, yaptığı başvurusunun gerçekleştirmeden yine sınav yerini internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Sınav yeri belirlenmiş olan öğrenciler, sınav gününde internet üzerinden verilen bilgiler ile hangi kuruma ve hangi sınıfa gidecekleri gibi bilgileri bilmeleri sayesinde hiçbir zorluk çekmeden sınava girebilmek için belirlenen yere giderek sınavını gerçekleştirebilir. Bu aşamaları geçtikten sonra da öğrenciler sınavların sonuçları için gün saymaya başlarlar. Çünkü her sınavın öğrencilere göre farklı şekilde önemleri bulunmaktadır. İşte MEB sınav sonuçlarını sorgulayabilme işlemi için öğrencilerin sınav sonuçları açıklanması ile hiçbir şekilde zaman kaybetmeden gerçekleştirdiği ve sınavı hakkında bilgi alabileceği bir sorgula sistemidir. Bu işlem 2 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan birincisi E-Devlet sistemi kullanarak şifreli bir şekilde yapılır ikincisi ise MEB resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Yazımızın devam kısmında MEB sınav sonuçları sorgulama işleminizi güvenli bir şekilde yapabileceğiniz iki farklı yöntemle ilgili detaylı  bir şekilde verilmiş bilgileri görebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden MEB Sınav Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi yöntemi ile Milli Eğitim Bakanlığı bölümünü kullanarak MEB sınav sonuçlarınızın açıklanması yapılır. MEB sınav sonuçları sorgulama işlemlerinizi bu sorgulama ekranı üzerinden E-devlet şifrenizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise; size en yakın olan PTT şubelerinden nüfus cüzdanınız ile başvurarak 2 Türk Lirası karşılığında size özel olan bir zarf içerisinde E-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Ve daha sonrasında yazımızın devam bölümünde vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz. MEB sınav sonuçlarını sorgulayabilmek için tıkladığınız bağlantı adresi üzerinden açılan sayfa üzerinde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonunu tıklayınız.

 

Daha sonra önünüze gelen sayfa üzerinde sizden E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız istenecektir bu bilgileri ilgili yerlere düzgün bir şekilde yazınız.

Bundan sonra bilgilerinizi kontrol ederek “Sistem Giriş Yap” butonunu tıklayınız.

Bu adımları takip ettiğiniz zaman tüm girmiş ve girecek olduğunuz sınav sonuçlarına dair bilgileri öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden MEB Sınav Sonuçları Sorgulama İşlemi LÜTFEN TIKLAYINIZ!

MEB Resmi Sitesi Üzerinden MEB Sınav Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı yani kısa ismi ile MEB resmi sitesi üzerinden, MEB sınav sonuçları sorgulama işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Bu işlemi yapmak için hiçbir şifreye ihtiyacınız bulunmamaktadır. İşleminiz için öncelikli olarak yazımızın son kısmında sizlere verecek olduğumuz bağlantı adresine bir kez tıklamanız yeterlidir. Bu bağlantı adresini tıkladıktan sonra, açılan sayfa üzerinde sizden istenmekte olan T.C. kimlik numaranızı bilgilerinizi ve doğum tarihi bilgilerinizi ilgili kutucuklara doğru ve eksiksiz bir şekilde giriniz. Sonrasında güvenlik doğrulaması için güvenlik kodunu giriniz. Son olarak bilgilerinizi kontrol edip “Tamam” butonuna tıklayınız.

Girişleri doğru uyguladığınız takdirde MEB sınav sonuçları sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

MEB Resmi Sitesi Üzerinden MEB Sınav Sonuçları Sorgulama İşlemi LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK