Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Memur Disiplin Cezası Sorgulama

Memur Disiplin Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Memur disiplin cezası sorgulama konusu ile ilgili olan ayrıntılı bilgiyi yazımızın içeriğinde sizlere verecek olduğumuz bilgiler eşliğinde ulaşabilirsiniz. Kamu kurumlarında çalışmakta olan vatandaşlar, uygunsuz davranışları sebebi ile disiplin cezaları alabilmektedir. Memurların bazı hatalarından dolayı aldıkları bu disiplin cezaları bu memurların sicillerine işlenir. Bu durumda kamuda çalışmakta olan ve sicillerine disiplin suçu işlenen memurlar, bulundukları işlerinde ve gelecekteki işleri tehlikeye düşmektedir.

Memur disiplin cezası sorgulama işlemleri konusuna kurum ve kuruluşlar tarafından gösterilen özen kamu kurum ve kuruluşlarının hem içlerinde hem de hizmet hususunda düzenin sağlanmasıdır. Bu aşamada daha önceki yıllarda memur disiplin cezası almış olan çalışanların işlerine yaptıkları hatalardan dolayı son verilmekteydi. Ancak son senelerdeki düzenlemeler ile birlikte disiplin cezası almış olan memurların işlerine son verilme durumu disiplin cezası uygulama işlemleri ile ortadan kaldırılmıştır.

Memur Disiplin Cezası Sorgulama

 

Memur disiplin cezası sorgulama işlemleri için kanunda yayınlanmakta olan yasaya göre; ‘Adaylık süresi kapsamında disiplin cezası almış olan çalışanların disiplin amirlerinin teklifi ve buna ait atamaya yetkili amirin onayıyla ilişikleri kesilir.’ İfadeleri yayınlanan kanun içerisinde yer almıştır.

Memur disiplin cezası sorgulama işlemleri kapsamında ceza alan kişilerin, cezalarındaki zaman aşımı uygulaması son zamanlarda yeni düzenlemeler içermektedir. Buna göre memur disiplin cezaları dahilinde, soruşturma esnasında zaman aşımı zamanı, cezanın işlenmiş olduğu süreden sayılarak ilk 4 ceza için belirlenmekte olan ceza kapsamında 1 ay içinde atanması gereklidir. Bu durumda önemlilik arz eden konuysa, cezanın hangi zaman dahilinde öğrenildiğidir. Öğrenilme süresinden başlayarak disiplin cezası almış olan çalışan 1 aylık zaman aşımı süresini başlatmaktadır.

Memur disiplin cezası sorgulama işlemleri kapsamında cezanın verilmesindeki zaman aşımı süresiyse şu şekilde hesap edilmektedir; bahsetmiş olduğumuz ceza işlenilmiş olan tarihten itibaren 2 seneyi içine almaktadır. Bu durumda 2 yılı aşkın bir süredir disiplin cezası işlemeyen kişilerin bu zaman aşımı geçtikten sonra sonra cezaları işlenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK