Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Mera Fonu Ceza Parası

Mera Fonu Ceza Parası

0
PAYLAŞ

Bu makalemizde hayvancılık ile ilgili konularda size yardımcı olmak üzere mera fonu ceza parası ne demek bu konu üzerinde durmaya çalışacağız. Bu konun hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Mera Fonu Nedir?

Hayvancılık amacı ile engebeli yüksek yerlerde taban suyunun derin olduğu yerlerde yem bitkilerinin bulunmuş olduğu alanlara mera denmektedir. Meralar hayvanların besinlerini buradan aldıkları yerlerdir. Hayvancılık için oluşturulmuş en uygun alanlar olarak bilinmektedir. Mera fonu ise hayvancılık için uygun olan bu mera alanlarının kiraya verilmesi ile kişilerden alınan fonlardan ibarettir. Fonlara uygunluk şarttır. Uygun olmayacak şekilde hareket edenler için ceza işlemleri uygulanmaktadır. Bu ceza para cezası olarak kişilere yansıtılmaktadır. Mera ceza parası olarak adlandırılan bu ceza fona uygun hareket etmeyen kişilere uygulan cezalardan ibarettir. Ödemelerinizi düzenli yaparak ve zamanında ödeyerek bu ceza işleminden kurtulabilirsiniz. Aksi takdirde, ödemelerde aksaklık olduğu takdirde ya da fonun gerektirdiği şartlara uyulmadığı takdirde ceza almanız kaçınılmazdır. Ceza alan kişiler para cezası ile cezalandırılmaktadır. Aynı şekilde mera fonu üzerinde uygun olmayan davranışlar sergilendiğinde de ceza alırsınız. Mera fonlarınızı zamanında ödemediğiniz takdirde ceza olarak normalden çok daha yüklü bir para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 

Mera fonu ve cezaları konusunda bakan, bakanlık ve kurumlar bu konuda ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Prosüdürlere uymayan kişileri tespit ederek ceza almalarını sağlamaktadırlar. Bu konuda bu işle uğraşan bakan ve kurumlar şunlardır:

  • Bakan; Tarım ve Köy İşleri Bakanı,
  • Bakanlık; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı
  • Genel Müdürlük; Tarımsal Üretim v Geliştirme Genel Müdürlüğü
  • Banka; Ziraat Bankası
  • Fon; Mera Fonu
  • Komisyon; Mera Kanunun 6. Maddesinde bulunan ve bu maddede belirlenmiş olan komisyon
  • Yönetmelik; Mera Fonu Yönetmeliği
  • İl Müdürlüğü; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı İl Müdürlüğü

Mera fonları, taşra kuruluşları aracılığı ile yönetilmektedir. Merkez kuruluşunda ita amiri, sayman, tahakkuk memurları, ayniyat ve ambar memurları bulunmaktadır. Bun kuruluşlar İl Müdürlüklerine bağlı olarak görev yapmaktadır.

Yukarıda saydığımız kurum ve kuruluşlara bağlı olarak kurumlar bu konuda görev yapmaktadırlar.

Mera Fonu Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mera fonları için kira bedellerini her ay düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Ödenmeyen kiralar ve usulüne uygun olmadan yapılan işler sonucunda ceza işlemi uygulanır. Mera fonu üzerinde ceza alıp almadığınız konusunda bilgi almak artık çok kolay. Ceza sorgulama işlemi sayesinde kolaylıkla mera fon cezanız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Altta verilen linke girerek bu konuda ayrıntılı şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Alttaki linke tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada doldurmanız gereken bazı kısımlar yer alır. Bu bilgiler İl, ilçe bilgileri, Köy bilgisi, Proje ismi ve kodu, harita türü, pafta numarası, Proje onay tarihi, alanı ve ismi gibi bilgiler yer alır. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra sorgula butona basarak mera cezanız ile ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mera Fonu Ceza Parası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK