Ana sayfa Belediyeler Meram Belediyesi Bilgi Edinme Başvuru Sorgulama

Meram Belediyesi Bilgi Edinme Başvuru Sorgulama

0
PAYLAŞ

Meram Belediyesi bilgi edinme başvuru sorgulama işlemlerinizi evinizde ve işyerinizde kolay işlemlerle yapmak istiyorsanız internete bağlı olan bir bilgisayarınızın veya bir akıllı telefonunuzun olması yeterlidir. Bu işlem birkaç dakika içinde E-Devlet kapısı üzerinden yapılabilen işlemler arasındadır.

Meram Belediyesi bilgi edinme başvuru sorgulama işleminizi yapmaya başladığınızda E-Devlet Kapısı sistemi sizin adınıza olan bir şifre isteyecektir. Bu şifreyi herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Bu şifreyi alırken PTT tarafından sizden kimlik bilgileriniz ve cüzi miktarda bir ücret talep edilecektir.

Meram Belediyesi bilgi edinme başvuru sorgulama işlemlerini çok hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilmek için yazımızın devam kısmını okuyunuz.

 

Meram Belediyesi Bilgi Edinme Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Meram Belediyesi bilgi edinme başvuru sorgulamanızı oluşturmak için aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz linke bir kere tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna bir kere tıklayınız.

Meram Belediyesi bilgi edinme başvuru sorgulamanızı oluştururken sistem tarafından sizden istenilmiş olan E-Devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı eksiksiz olarak sisteme girin ve “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Bu işlemleri sırasıyla yaptı iseniz bilgi edinme başvuru sorgulama işleminizi bitirmişsinizdir.

Meram Belediyesi Bilgi Edinme Başvuru Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK