Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Muayene Cezası Ne Kadar?

Muayene Cezası Ne Kadar?

0
PAYLAŞ

Yollarda trafik seyrinin kesintiye uğramaması adına, araçların güvenli olarak ilerleyebilmesi için araç sahibinin alması gereken bazı sorumluluklar yer almaktadır. Bu sorumlulukların bir tanesi sürücülerin tercihine bağlı şekilde hazırlanıyorken, bazısı da devletin yürürlüğe koyulan yasalar tarafından zorunlu kılınmaktadır. Ülkemizde yasalarca zorunlu yer alan trafik uygulamalardan bir tanesi de araç muayenesidir. Her gün trafik üzerinde seyir halinde bulunan motorlu ve motorsuz araçların tamamı teknik şekilde sürüşe elverişliliğini test etmek nedeni ile güvenli seviyede yer alıp almadıklarını muayene ederek, trafik ve yolcu güvenliği konusunda her anlamda yeterli güvenlikte bulunduklarının belirlenmesi ile ilgili uygulamalar araç muayenesi olarak isimlendirilir. Araç muayenesi ile genel olarak araç sürücülerinin araç bakımlarının periyodik şekilde yaptırılmasını sağlamak, bu işlem ile beraber trafik ve yol güvenliğinin kontrolünü ele geçirmektir. Araç muayeneleri sırasında bakımda bulunan araçlar, gerekli kontrol ve teknik test ekipmanları ile muayeneleri yapılmakta ve araçların gerçek durumu belirlenmektedir. Bu muayene sırasında ağır kusurlu ya da güvenlik açısından sorun teşkil edebilen araçlara muayeneden onay verilmemektedir. Tüm eksikliklerin de bir aylık zamanda giderilmesi ve onarılması istenir. Peki, araçların muayenesinin geciktirildiği zamanlarda muayene cezası ne kadar olmaktadır?

Muayene Cezası Ne Kadardır ?

Ulaşımın sağlanmış olduğu karayollarında periyodik araç muayenesini yapmadan veya uzun süredir geciktiren araçların trafik polisleri aracılığı ile yapılan trafik çevirmesinde ruhsat kontrolü uygulaması muayene durumunun tespiti yapılmaktadır. Bu durumda kural ihlali söz konusu olmakta ve araç sürücüsüne idari para cezası kesilmektedir. Muayenesiz araçlara kesilmiş olan ceza miktarı ve şartları alt yer aldığı gibidir;

Trafik ihlalinin konusu: Araçların muayene zamanlarını geçirmek

 

Verilen ceza miktarı: 96 TL

Sürücü belgesine işlenecek 10 ceza puanı

Bu ihlalin tekrarlanması durumunda ise trafikten alıkoyma cezası

Araç sahipleri muayene ihlali nedeni ile kesilen para cezasını verilmiş olan bir aylık süre içinde peşin olarak öderse, ceza tutarlarında 3/4 oranında indirim yapılmakta ve toplamda 72 TL ücret ödemek ile yükümlü kılınmaktadır.

Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalanmadığınızdaki Araç Muayene Cezası Ne Kadar ?

Son araç muayene geçerlilik tarihinizi kadar muayene yaptırmadınız ve trafik kontrollerinde bu tespit edilmediyse bu durumda Tüvtürk araç muayene istasyonuna araç muayene işlemi için gittiğimizde geciktiğimiz aylar hesaplanır. Bu hesaplamalar yapılırken küsurat ay bir üste tamamlanır.

Araç Muayene Gecikme Cezası Örnek Hesap

Diyelim ki 230 gün geciktik  220gün / 30 gün 7 ay 20 gün olur. Yani 8 ay gecikmiş oluruz. Gecikme cezası hesaplanırken her ay için % 5 ceza hesaplanır. Bu durumda  geciken aracın otomobil olduğunu var sayarsak Tüvtürk araç muayene ücreti 2017 için yaklaşık 198,24 TL olduğuna göre 8 x 0,05 x 198,24 =79,30 TL lik bir ceza ödemek zorundayız.

Aracınızın muayene cezası ne kadar sorgusunu online olarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak siteye giriş yapılır. Öncelikle ‘aracın cinsi’ girilir. Daha sonra muayene yapılması gereken tarih ve son muayene geçerlilik tarihi de girilerek, sorgula butonuna basıldığında gerekli bilgiler ekrana yansıyacaktır. Bu sorgulama işlemi ile gecikme cezasını kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Muayene Cezası Ne Kadar Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK