Ana sayfa Araç Muayene Ücreti Hesaplama

Muayene Ücreti Hesaplama

0
PAYLAŞ

Araç muayeneleri günümüzde devlet tarafından dikkat edilen en önemli koşullardan birisidir. Bunun nedeni araçlar trafikte seyir halindeyken tüm toplumu etkilemiş olan bir etken olarak seyahat etmektedir. Bu nedenle bu etkileşim içerisindeki her türlü aracın trafik içerisine çıkabilmesi için uygun yer alan özelliklere sahip olması gerekir. Bu uygunluğu denetlemiş olan ve olası olumsuzluklarda sürücüleri cezalandırabilen yine devletin kurumlarıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü bu trafik kuralı ihlal durumuna gerekli ceza işlemlerini uygulayan devlet kurumudur.

Araç muayene uygulamasını yürüten kurum Tüvtürk’tür. Türkiye’de bu alanda tek el olarak çalışmalarını yürütmeye devam eden kuruluş, ülkenin her şehrinde sürücülerin işini kolaylaştıracak durumda şubelerini açmaktadır. Sürücüler araçlarının muayene zamanları geldiği zaman araç muayene istasyonlarına giderek gerekli yer alan araç trafik izin belgesini almış oldukları işlemler dizinine araç muayenesi adı verilmektedir. Her aracın tip yapısına ve özelliklerine göre muayene işlem ücretleri ile beraber muayene süre aralığı da bu tür koşullarda değişkenlik gösterir. Yeni alınmış olan araçlarda ise iki yıllık muayene olmama süresi yer almaktadır.  Bu ücretleri muayene ücreti hesaplama konusunda adlandırdığımız bu yazımızda görebilir, ayrıca aracınıza ait olan muayene gecikme cezasını da kolayca sorgulayabilirsiniz.

Muayene Ücreti Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Muayene ücreti hesaplama uygulaması, tıpkı muayene işlemlerinde yer aldığı gibi Tüvtürk kuruluşu yardımıyla yapılmaktadır. Kuruluş muayene hizmetleri içerisinde düzen sağlayarak aynı zamanda sürücülerin işlerini de kolaylaştırmak için resmi internet adresi üzerinden sorgulama ve randevu sistemleri yapılmıştır. Bu yazımız içerisinde muayene ücreti hesaplama işlemini kolayca inceleyebileceksiniz.

Muayene ücreti hesaplaması gerçekleştirebilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki yer almaktadır. Bu bağlantı linki ile beraber yönlendirileceğiniz sayfa aşağıdaki gibi bulunmaktadır. Bu sayfa üzerinde sorgulama yapabilmeniz adına aracınıza ait birkaç bilgi sizden talep edilir. Bu talep edilen bilgiler aracınızın tipi, muayene gideceği tarihi ve son muayene geçerlilik zamanıdır. Bu bilgileri alt bölümde bulunan resimde de ok işareti ile gösterilmiş olan boş alanlara doğru şekilde yazdıktan sonra çerçeve içerisine alınan sorgula butonunu kullanınız. Sorgulama sonuçları aynı adresin alt kısmında yer alan sorgulama sonucu kısmından inceleyebilirsiniz. Bu bölümde sorgulama sonucunuz olarak muayene ücreti, eğer bulunuyorsa gecikme cezanız ve bu iki değerin toplamını kolayca görebilirsiniz.

Muayene Ücreti Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK