Ana sayfa Sınavlar Mühendislik Tamamlama Sınavı

Mühendislik Tamamlama Sınavı

0
PAYLAŞ

Mühendislik tamamlama sınavları ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Mühendislik tamamlama sınavı ile teknik öğretmenler istedikleri mühendislik unvanını alabileceklerdir. Mühendislik tamamlama sınavları, normalde teknik meslek lisesi çıkışlı ve bunun devam sürecinde lise eğitimleri bittiğinde üniversiteye giden öğrencilere yönelik bir sınavdır. Üniversite eğitimini bitirerek liseden üniversiteye geçiş yapıp teknik öğretmenlik okuyan ve buradan mezun olan kişiler, eğitimlerinin devam bölümünde Mühendislik tamamlama sınavıyla gerekli puan aldıktan sonra mühendis unvanı almaya hak kazanacaktır. Bu sınav, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Mühendislik tamamlama sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin özel bireysel başvuru yapmaları gerekir. Yazımızın devam kısımlarında, Mühendislik tamamlama sınavlarına başvuruların nasıl ve nerede yapılacağına dair bir takım ayrıntıları bulabilirsiniz.

Mühendislik Tamamlama Sınavı Nedir?

Mühendislik tamamlamak isteyen öğrencilerin sınavından biraz daha geniş olarak bahsedecek olursak, bu Mühendislik tamamlama sınav, direk olarak teknik meslek lisesi çıkışı olan, teknik öğretmenlere yönelik bir sınavdır. Normal şartlar altında teknik meslek lisesi çıkışlı olmak, üniversite okumadan mühendislik unvanı almaya yetmez. Bu nedenle, gelen taleplere göre, ÖSYM Mühendislik tamamlama sınavı uygulaması başlatmıştır. Bu uygulama ile beraber, teknik meslek lisesi mezunu teknik öğretmenlere, yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınavda belirlenmiş olan başarı barajını geçen kişiler, mühendis unvanı almaya hak kazanmış olurlar. Bu nedenle Mühendislik tamamlama sınavları teknik öğretmenler için bir fırsat niteliği taşır.

 

Mühendislik Tamamlama Başvuru

Mühendislik tamamlama sınavı başvuru yapmaya hak kazanma, yazımızın üstteki bölümünde de bahsettiğimiz gibi, teknik öğretmenlere verilen bir haktır. Zaten bu sınav, teknik öğretmenlerin mühendisliğe geçmiş olmasının önünü açmak için ve onlara kolaylık olsun diye oluşturulmuş bir sınavdır. Mühendislik tamamlama sınav başvuruları, genellikle her sınavda olduğu gibi ÖSYM tarafından hazırlanacaktır. Sınav başvurularının ne zaman başlayıp başlamadığını, ÖSYM resmi web sitesinden kolayca öğrenebilirsiniz. Mühendislik tamamlama sınavı başvurusu açıldığında, bu sınav için başvurular ÖSYM üzerinden yapılacaktır. Başvurular başladığı zaman, sınava kayıt olmak için iki tür alternatif vardır. Birincisi, ÖSYM web sitesi üzerinden indirmiş olduğunuz başvuru formunu doldurarak, yakınınızda bulunan bir ÖSYM bürosuna gitmek. Fakat eğer elinizde ÖSYM şifresi varsa, daha kolay bir yol olan Aday İşletim Sistemi sayesinde kendiniz internet üzerinden kayıt yapabilirsiniz. Aşağıdaki verdiğimiz linke bir kez tıklayarak, Aday İşletim Sistemi resmi web sayfasına gidebilir, bu sınava ait başvurular açıldığında Mühendislik tamamlama sınavına kolayca kayıt yaptırabilirsiniz.

Aday İşletim Sistemine gitmek için TIKLAYINIZ!

Mühendislik Tamamlama Avantajları

Bu sınavın avantajları arasında en fazla göze çarpan ve teknik lise çıkışlı teknik öğretmenlerin mühendis olabilme hakkıdır. Normal olarak bir üniversitede mühendislik fakültesinde eğitim alabilmek isteyenler için, öncelikli olarak ÖSYM tarafından düzenlenmiş olan YGS ve LYS sınavlarına girilmeli ve geçerli puan alınmalıdır. Normal olarak bu şekilde işlemekte olan mühendis olma durumu, mühendislik tamamlama sınavı ile teknik öğretmen olanlar için nispeten daha fazla kolay bir hal almıştır. Mühendislik tamamlama sınavı başvurularına katılarak bu sınav için hazırlanan teknik öğretmenler, bu sınavı geçtikten sonra mühendislik fakültelerine girerek mühendislik unvanın alarak mezun olabilir.

Mühendislik Tamamlama Sınavıyla Öğrenci Alan Üniversiteler

Mühendislik tamamlama sınavına hazırlanarak giren ve gerekli olan başarı barajını geçen teknik öğretmenler ÖSYM bünyesinde belirlenmiş olan üniversitelerin mühendislik alanındaki fakültelerine giriş yaparak mühendislik okuyabilirler. Bu üniversitelerin öğrenci seçme seçenekleri birbirinden bir miktar farklı olacağından dolayı, ÖSYM tarafından yayınlanmış olan sınav kılavuzunda hangi üniversitelerin bu sınavı alabileceğine dair liste bulunabilmektedir. Mühendislik tamamlama sınavına girmek isteyen öğrenciler bu listeleri inceleyerek, sınav sonuçlarına göre mühendislik bölümlerine tercih yapma hakkı kazanırlar. Yazımızın son kısmında vermiş olduğumuz link ile ÖSYM Mühendislik Tamamlama Sınavı kılavuzuna ulaşabilir ve başvurunuzu istediğiniz bir mühendislik fakültesine yapabilirsiniz. Vermiş olduğumuz link üzerinden yalnız mühendislik tamamlama sınavı kazanıldıktan sonra öğrenci alan üniversitelerin listesine değil, bu sayede sınav başvuru şart ve tarihlerine de ulaşabilirsiniz.

Mühendislik tamamlama sınavı Ösym kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK