Ana sayfa Genel Sorgulamalar Nerede Oy Kullanacağım ?

Nerede Oy Kullanacağım ?

0
PAYLAŞ

Ülkemizde çok da seyrek olmamak kaydıyla belirli zamanlarda bir takım seçimler yapılmaktadır. Bunlar, hükümet seçimleri, belediye seçimleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve seyrek de olsa ülkemizde yapılmakta olan referandumlar. Bu seçimlerde vatandaşlarımız istedikleri partilere ve istemiş oldukları parti başkanlarına oy vermekte serbesttir. Seçimi hangi parti başkanı veya belediye başkan adayı kazanırsa görev ona verilir ve tabiki seçimlerle birlikte ben nerede oy kullanacağım sorusu da gündeme geliyor eğer seçmen kağıdınız adresinize henüz ulaşmadıysa bu yazımızda sizle paylaştığımız seçim yeri sorgulama linki üzerinden hangi adresde oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Vatandaşların oy kullanmak için gayrette bulunması ve bunun için kendilerine zaman ayırması her zaman iyi bir yönetime kavuşmak için çaba olmuştur. Ülkemizde yapılan seçimlerde diğer dünya ülkelerine bakılarak her çeşit seçime katılım fazla olmuştur.

Nerede Oy Kullanacağım ?

 

Vatandaşlarımız için her seçim zamanında merak konusu olan oyumu nerede kullanacağım, hangi sandıkta oy kullanacağım gibi konulara internet üzerinden cevap alınabilmektedir. Bu sorunun cevabı her seçim döneminde YSK resmi sitesinden veya E-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlarımızın yapabilecekleri işlemler arasındadır.

Seçmenler aklındaki nerede oy kullanacağım sorusunun bir diğer yanıtı ise kişinin bağlı olduğu muhtarlığa giderek seçim zamanlarında asılmış olan listelerde kendisinin ve ailesinde bulunan kişilerin isimlerinin olup olmadığını kontrol ederek oy kullanacağı yeri öğrenebilirler.

Nerede Oy Kullanacağım

Seçme Yaşı Kaçtır?

Ülkemizde değişime uğramış olan seçmen yaşı Osmanlıdan bu yana değişim göstererek düşmüştür. 1876 yılında Meclis-i Mebusan ve Meclis-i Ayan olmak kaydıyla bu iki parlamentonun oluşumunda oy kullanabilmek için kişilerin 25 yaşını doldurması beklenirdi. Bu hak1923 yılı itibari ile son buldu ve 1924 anayasasında 18 yaşını bitirmiş olan herkes oy kullanmaya başlamıştır. Bu yaş sınırı 1934 yılında 22 yaşına çıkartılırken 1961 yılında 21 yaşına indirilmiştir.

1982 anayasasıyla birlikte 21 yaşını bitiren herkese seçme hakkı tanınırken bu yaş sınırı 1987 yılında 20 yaşa indirilmiştir. 1995 yılına gelindiğinde bu yaş 18 olarak belirlenmiş ve bu yıldan itibaren seçmen yaşı ülkemizde değişiklik göstermemiştir.

Oy Kullanmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Ülkemizde oy kullanmak için gerekli belgeler nelerdir? Bu soru çoğu kez vatandaşlarımız tarafından sorulmaktadır. Bazı seçmenlerin eline seçmen bilgi kağıdı ulaşmamakta ve seçmen bilgi kağıdı alamayan vatandaşların bazıları oy kullanıp kullanmayacağından emin olamamaktadır. Fakat günümüzde seçmen yaşını tamamlamış ve oy kullanması gerektiği yer de bu seçmenin belli oldu ise, o zaman nüfus kağıdı, evlenme cüzdanı, pasaport, ehliyet veya kişiye resmi daireler tarafından verilmiş olan ya da iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı ile seçmenler oy kullanabilirler.

Yurtdışı Seçmenleri

Yüksek Seçim Kurulu kısaca YSK gurbetçi seçmenler için farklı bir şekilde oy kullanma alanları hazırlamaktadır. Hiçbir şekilde adres değişikliğine gerek olmaksızın her seçim zamanı yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız gümrüklerde, konsolosluklarda ve havalimanlarına kurulan sandıklarda güvenli bir şekilde oylarını kullanabilmektedir. Fakat yurtdışı seçmenlerinin oy verme süreleri bir gün değil seçimden önce belirlenmiş olan uzun bir müddette kullanılmaktadır.

Nerede Oy Kullanacağım Sorusuna Yanıt Arıyorsanız TIKLAYIN!

BİR CEVAP BIRAK