Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Araç Satış İşlemleri

Noter Araç Satış İşlemleri

0
PAYLAŞ

İkinci el araç alım satımı yapmak isteyen kişiler için her türlü devir işlemleri noterler tarafından noter araç satış işlemleri başlığı altında yapılmaktadır. Kişilerin devretmek istedikleri veya yeni satın almak istediği araçlar bazı işlemlerden geçip satılır veya alınabilir. Araç alacak olan ve satacak olan kişiler arasında bu işlemler herhangi bir anlaşma veya sözleşmeyle yapabilecekleri işlemler değildir.  Yapılacak olan bu devir işlemleri noterler aracılığı ile işlem görmektedir. Kişilerin kendi aralarında yapacak oldukları anlaşmalarla satılıp alınacak olan araçlara satılmış olan araç olarak isimlendirmek doğru değildir. Bu araçlara ancak kiralık araç olarak bakılabilir.

Alım satım işlemleri içinde vekillerin vekaletname ile birlikte her iki taraftan da noterde bulunarak geçerli olabilecek işlemlerin tümünü yapmaları mecburidir. Aracın herhangi bir hasarının veya herhangi bir borcunun bulunup bulunmadığı daha önceden gözden geçirilmelidir. Her zaman borcu olan araçlar satış esnasında noter huzurunda sorun çıkartabilen işlemler arasında kabul edilmektedir. Daha sonra tespit edilebileceği en ufak borç yüzünden araç devir işlemi ile birlikte satın alacak kişiye verilmez.  Borçlu olarak sayılmayan araçlar için trafik cezası borcunun ve motorlu taşıtlar vergi borcunun olmaması gerekmektedir.  Yapılması istenilen satıştan daha önce aracın muayene kontrolünün mutlaka yapılmış olması gereklidir. Zorunlu trafik sigortalarının kontrolünün yapılmış olması mutlaka gereklidir. Bu işlemler internet üzerinden kolay bir şekilde online olarak e-devlet sistemini kullanarak yapılabilmektedir.

Noter araç satış işlemlerini yapmak isteyenler, aracın herhangi bir borcunun olmadığı ve bu alım satım işini yapacak olan kişilerin notere gitmesi ile gerçekleştirebilirler. Bir başka konu da noterin bu araç devir için istemiş olduğu, götürülmesi zorunlu olan belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler; T.C Kimlik numarası, imza sirküsü (Tüzel kişiler için), Ruhsat veya tescile ilişkin geçici bir belge, Trafik belgesi, vergi numarası, geçerli kimlik belgesi, işlem vekâleten yapılacaksa vekâletnamelerin de taraflar olarak notere gittikleri zaman yanlarında bulundurması mecburi belgelerdir. Buna ek olarak noter gerekli olan bu belgeleri de yanlarında götüren kişilerin işlemlerini hemen başlatır. Noter için bu işlem oldukça basit bir işlemdir. İnternetin kullanılmış olduğu kendi bilgisayarında noter elektronik olarak online ortamda bu devri gerçekleştirerek satış işlemini o andan itibaren tamamlayarak gerekli olan belgeleri taraflara teslim etmiş olur. Araç noterin işlemlerini tamamlaması ile birlikte el değiştirerek satıcıdan alıcıya geçmiş olur. Noter sadece gerekli olan evraklarla beraber ilgili vekilleri görmek isteyecektir. Para alımı işlemleri ile noterde bulunan ve bu işlemlerle ilgili olan memurlar alakadar olmaktadır. Bu noter masraflarını yani tescil belgesi bedellerini, trafik belgesi bedelini, noter ücretini, noter ücretini, posta ücretlerini ve KDV gibi mecburi olan tüm masrafların ödenme işlemi alıcı tarafından ödenmesi gereklidir. Noter gerekli belgelerin taraflarca götürülmesi ve gerekli olan ücret miktarının sadece yatırılmış olmasına bakmaktadır.

2017 Noter Araç Satış Bedeli Ne Kadardır?

 

Noterin bu araç satış işlemleri esnasında karşınıza çıkacak olan masraf tutarı ortalama olarak 126 TL’dir. Noter satış sözleşmesiyle araç satış işlemleri sonrasında plaka değişikliği yapılacaksa fiyat biraz yükselerek 243 TL tutarlarına gelmektedir.

Plaka Değişikliğinin Yapılması Halinde İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Araç almak isteyen kişiler ve satacak olan kişiler gerçekleşecek olan satış belgelerinin hazırlanması, ehliyet belgelerinin kontrolünü, aracın satışının devir ve tesciline engel bir durum oluşturacak durumların olup olmadığının kontrolünü, yeni sahipler için tescile ilişkin geçici belgelerin düzenlenmesi, tarafların ve noterin sözleşmeleri imzalaması, bulunuyorsa seferberlik görev emrinin alıcıya verilmesi gereklidir.

Aracı satın almış olan yani araca yeni sahip olan kişi aracı satın aldığı günden sonra 10 gün içinde yeni almış olduğu arabasına zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Arabasını satmış olan kişiyse ödediği sigorta bedeli olan paranın kalan kısmı için sigorta şirketine başvuru yaparak kalan miktarların geriye verilmesini tarafına istemeye hak kazanmaktadır. Aracı satın alan kişi ise 15 gün içerisinde mutlaka tescil bürosundan tescil belgesini almalıdır.

BİR CEVAP BIRAK