Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Diploma Tasdik Ücreti Sorgulama

Noter Diploma Tasdik Ücreti Sorgulama

0
PAYLAŞ

Farklı okullardan veya kurslardan olduğu gibi her türlü eğitim kurumundan alınmaya hak kazanılmış olan diploma, transkript ve öğrenci belgesi için notere veya belirlenen kurumlardan belirli meblağlar karşılığında belgeleri onaylanılması işlemine noter diploma tasdik işlemi denilmektedir.

Her çeşit okul, kurs gibi eğitim kurumundan alınan transkript, diplomalar, öğrenci belgesinin noter yeminli tercümanlar tarafından tercümesi yapıldıktan hemen sonra notere ibrazı ile noter tarafından onaylanması işlemidir. Sizlere bu yazımızın içeriğinde noter diploma tasdik ücreti sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Noter Diploma Tasdik Ücreti Sorgulama

 

İş başvurularında veya yüksek lisansa başvuru yapılmak istendiğinde istenilecek olan bir belge diplomanın aslı şeklinde olan bir belge olmalıdır. Resmi kurum ve kuruluşlarda yapılması istenen işlemlerde çoğunlukla başvuruda bulunan kişiden diploma isteğinde bulunulur.  Ancak diplomanın aslını istemiş olan kurumlara direk olarak bu belgeyi vermemiz mümkün değildir. Zaten bu kurum ve kuruluşlar diplomanın asıl halini vermek isteseniz de kabul etmezler. Kabul edecekleri belgelerin hepsi asıl hali değil, aslı gibidir belgeleri olmalıdır. Aslı gibidir belgesini farklı farklı yerden alabiliriz. Yapılması gereken bu işlem için kamu kurum ve kuruluşlarından mezun verilen öğretim kurumunun öğrenci işleri bölümünü bünyesinden veya noterden gerçekleştirmek gerekmektedir. Aslı gibidir damgası alabilmek için noterlere gidildiği zaman noterler bu işlem için bir miktar ücret istemektedirler. Her şehir ve semtteki noter bu işlem için farklı bir ücreti talep edebilir. Üniversitelerde hizmet veren öğrenci işleri birimlerinden bu aslı gibidir işlemini yaptırmak çok daha kolay ve buna ek olarak ucuz bir fiyatla alabilmemiz mümkündür. İş başvuruları için gerektiğinde ve yüksek lisans için gerektiğinde yapılacak olan başvurularda sizden istenilen bu aslı gibidir belgesini üniversitelerden almak çok daha kolay ve uygun ücretlidir. Bu belgeyi almak istediğinizde birden fazla almanız sizin için daha iyi bir durum olacaktır. Çünkü bu belge sizden birçok yerden talep edilecek olan önemli bir belgedir.

Noter diploma tasdik ücretleri sorgulama işleminde ilk olarak aslı gibidir belgesi çıkarılması ve notere giderek üniversitelerin öğrenci işlerinde yapılacak olan işlemler gibi belirli ücretler karşılığında bu belgenin çıktısını alabilirsiniz. Üniversitelerin öğrenci işleri biriminde bu işlemi yapma karşılığında 1 Türk Lirası alınmaktadır. Yapılması gerekli olan noter tasdik işlemleri için ise noterler tarafından her yıl değiştirilen ama belirlenmiş olan ücretler karşılığında bu belgelere kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. Alınacak olan tüm belgelerin ücretleri sayfa sayısına ve yüzlerine göre değişikliğe uğramaktadır. Noterlerden çıkartılacak olan aslı gibidir ücretleriyse aşağıdaki gibidir.

Noter aslı gibidir tasdik ücretleri 2017 yılı

   Tek Taraflı Evrak   Fiyatı (TL)
1 Adet  35,25
2 Adet  51,85

 

              Çift Taraflı Evrak Fiyatı (TL)
1 Adet  37,03
2 Adet  55,42

 

2017 noterden onaylı diploma fotokopisi tasdik ücreti : 35,25 TL

2017 noterden onaylı kimlik kartı fotokopisi tasdik ücreti : 35,25 TL

Yürürlükte olan bir süre de varlığını koruyan ve bu belgeyi alacağınız kurum içindeki yöneticilerin aslı gibidir onayını bu belge üzerinde vermesi gereklidir. Elden yapmak istediğiniz iş başvuruları için iş başvurusu zamanında götürülecek olan belgenin fotokopisi götürülmeli ve buna ek olarak fotokopi olan belgenin üzerinde mutlaka aslı gibi olan damga bulunması gereklidir.

Diploma Eğitimi Nedir?

İstenilen bir alanda olmak üzere istenilmiş olan o alanda uzmanlaşmayı sağlamaya yarayacak olan,  iş hayatına atılmamızı kolaylaştırmak için yüksek lisans programlarına bir diğer alternatif olarak da değerlendirilmesi gerekli olan üniversite eğitimi bitirildiğinde katılabilip diploma verilecek olan programlara eğitim programları ismi verilmektedir. Sertifika almak için mutlaka gerekli olan ve diploma alabilmek için programların genelinde farklı bir alanda yetenek geliştirmek veya farklı bir alanda ulaşmak istenilen kariyere ulaşmak isteyenlerin tercih ettikleri programlardır.  Bu programlara katılanlar için bir diğer avantaj ise kendi eğitimlerini geliştirebilmek ve ek olarak eğitimlerine eğitim ile de gelişim sağlamak için uğraşan profesyoneller veya yeni mezun olmuş üniversite mezunlarına kadar isteyen herkes için diploma eğitimi uygundur. Alınacak olan bu diploma çeşitleri gerekli koşullarda alan kişilere kolaylıkla tüm işlemlerine yarasın diye noter bünyesinde diploma tasdik işlemi yapılarak verilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK