Ana sayfa Noter Sorgulama Noter İhtarname Ücreti Sorgula

Noter İhtarname Ücreti Sorgula

0
PAYLAŞ

İhtarnameler resmi ve yasal yollar üzerinden yazılı bir şekilde uyarı göndermeye denmektedir.  İhtarlar çeşitleri yazılı olarak yapıldığı gibi sözlü olarak da yapılabilir. Yapılacak olan ihtarın önem arz edebilmesi isteniyorsa ihtarın ilk olarak noterden geçmesinde büyük bir önem vardır. Bir ihtarname kanunlar gereğince olmaz ise içeriğinde geçersiz durumlar bulunur. İhtarnamede bulunması mecburi olan durumlar ise şöyledir; mutlaka ihtar ve ihbar konusunun ihtarnamede bulunması gerekir. İhtarda bulunmak isteyen kişinin imzasının ihtarname üzerinde bulunması mecburidir. İhtar isteminde bulunmuş olan ve ihtar etmeyi istediği kişinin isim ve soy isimleri ile birlikte açık bir şekilde yaşadıkları ikametgahın adresleri, noterin imzası ve tebliğ şerhi ile noterin mührü o günün tarihi mutlaka ihtarname üzerinde olması gereken bilgilerdir. İhtarnameler düzenlenme işleminde iken birçok hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan birincisi yazılacak olan ihtarnamenin ne çok fazla kısa ne de çok fazla uzun olarak yazılıp kelimeleri doğru bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. İhtarname içinde anılan konular her zaman net bir şekilde ve ne anlatmak istenildiğini belirgin bir şekilde ifadece edecek durumda olmalıdır. Kesinlikle tartışılmaya gerek olacak ibarelere ihtarname içinde yer olmaması gereklidir. İhtarnamenin belirlenen hallerinin dışında çekilmiş olması zorunlu olan bir durum ve kural değildir. Ancak insanlar için ihtarnameler çok fazla kolaylık sağlamaktadır ve bu sayede faydaları da göz önünde bulundurduğu vakit kişi ihtarname kullanımını artırarak bu yasal uyarı şeklinden olan ihtarnameyi kullanmak istemektedir. Biz de bu yazımızın içeriğinde noter ihtarname ücretlerinin nasıl sorgulama yapılabileceği hakkındaki tüm işlemleri sizlere anlatacağız.

İhtarname Nereden Alınır?

 

Sadece noterden ihtarname alınması hakkında herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yalnızca noterin kendinden istendiğine dair kesin bir hüküm bulunması halinde noterden ihtarname göndermek geçerliliği için daha iyi olacaktır. Buna ait olarak ihtarname üzerinde herhangi bir belirgin ibarenin olmaması durumlarında ise ihbarnamenin noterden alınması gibi bir zorunluluk bulunmaz. PTT aracılığı ile de gerekli kişilere ihtarname gönderilebilir. PTT aracılığı ile gönderilen ihtarname çekileceği takdirde iadesi olacak ve taahhütlü bir şekilde gönderilmelidir ki zarf üzerine yapıştırılacak olan diğer bir suret ise alınacak olan etiketli bir kağıt üzerine, gönderici içeriğinde ihtarname olduğu muhakkak belli olmalı ve gerekli yerlere mutlaka yazılması gerekmektedir. Yapılacak olan tüm işlemlerdeki hakların zayi olarak adlandırılmaması durumu için, ihtar seçimi yapılması ve noter kanalı ile bunun gerçekleşmesi gereklidir.

Vatandaşların noter ihtarname ücreti sorgulama işlemi olarak internet üzerinden aratarak cevaplarını almalarını istedikleri güncel bilgilerin tümüne bu başlık altında sahip ulaşım sağlayabilirsiniz.

Noter İhtarname Ücreti Sorgulama

Noter ihtarname ücretleri tüm noterlerin yapmış oldukları işlemlere göre bir çok farklılık göstermektedir. Yazımızın aşağı kısmında işlemlerine göre noterler bünyesinde ödenmesi gereken ücretler belirlenerek sizlere verilmiştir.

Noterler kendi işlemlerine karşılık olarak belirlenmiş kuralların çerçevesine göre almış oldukları harçların yüzde otuz kısmını vatandaşlardan tahsil ederler. Bu ücret günümüzde yaklaşık olarak 3.27 Türk Lirası’ndan daha az olmamak kaydı ile belirlenmiştir.

2016 – 2017 YILI NOTERLİK ÜCRET TARİFESİ

Bu tarife, 1512 sayılı Noterlik Kanunu’nun değişik 112 nci maddesi uyarınca hazırlanmış olup, 1 Mart 2016 tarihinden itibaren uygulanır.

1 Mart 2017 tarihinde güncellenecektir.

Noterlik-Ucret-Tarifesi-Mart-2016

BİR CEVAP BIRAK