Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Kasko Değeri Sorgulama

Noter Kasko Değeri Sorgulama

0
PAYLAŞ

Araç kasko değer listeleri, sahip olmuş olduğunuz model üretim yılı, aracınızın modeli ve markası hakkında birçok bilginin ve araç değerinin yer aldığı bit olarak adlandırılmaktadır. Bu listeler içinde Türkiye Sigorta Birliği yani kısaltılmış ismi ile (TSB) tarafından her ay düzenli bir şekilde yayınlanmaktadır. Noter Kasko Değeri Sorgulama işlemleri olarak öncelikli bazı adımlar mutlaka takip edilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketleri size ait aracınız için kasko tekliflerini sizler için sunarken bu listeyi de göz önünde bulundurmaktadır ve bunu referans olarak kabul etmektedirler. Eğer sizin aracınız 15 yaşının üzerindeyse kasko bedelinizi seçmiş olduğunuz sigorta şirketiyle tespit etmeniz gereklidir. Araç kasko değer listeleri 15 yaşına kadar olan araçlar için yapılır. Sizin aracınızın kasko sigortası hesaplama çeşidi için elde edeceğiniz değerler bunun üzerinde baz alınmış olacaktır. Sayfanın en sonunda sizlere sorgulama için verilmiş olan link sayesinde aracınıza dair bilgileri alarak kasko değerinin tümünü anında sorgulayabilir ve bir çok bu konuda bilgiye ulaşabilirsiniz.  Yazı sonunda yer almakta olan linke tıkladıktan hemen sonra, kasko değerini hesaplayarak ve size en uygun teklifleri bu yönlendirme ile alabilirsiniz. Doğru değerlerin tespiti için bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girmeniz önemlidir.

Noter Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

Size ait olan aracın kasko değeri Türkiye Sigorta ve Reasürans şirketleri birliği yani kısaltılmış ismi ile (TSRŞB) tarafından belirlenmiştir. Her ay belirli olarak güncellenen bu listeler, araç modellerine, kullanım amaçlarına ve aracınızın yaşı gibi özelliklerine bakılıp hazırlanır. Noter kasko değerleri ölçütlerine bağlı olarak hareket edebilmek için bu listede bulunmuş olan araçların 15 yaşına kadar olması gerekir. Bu listedeyse 15 yaşına kadar bütün araçlar ve bu araçların kasko değerleri belirlenebilmektedir.

 

Kasko Değer Listesi ve Kasko Değer Sorgulama

Noter Kasko Değerleri sorgulama işlemi ile beraber güncel araç kasko değerini de bu sistem üzerinden öğrenebilir ve kasko sigortanızı size ait olan aracınızın değerine göre yaptırarak hizmet alabilirsiniz. Kaskonuz için ödeyecek olduğunuz prim ücretinizi, poliçenize eklemek veya poliçenizden çıkarmak istediğiniz teminatlara göre son halini almaktadır.

Araç kasko değer listesi kullanarak sorgulanmış olan kasko değerleri ve araçların kasko sigortası dahilinde karşılanacak olan hasarların hesaplanmasında referans olarak alınmaktadır. Aracınızda hasar oluşması durumunda ise size ödenecek olan tazminatın belirlenmesi sigorta şirketlerinin güncel araç kasko değer listesi baz alındıktan sonra ödeme gerçekleştirilir. 2017 Araç değer listeleri TSB tarafından aylık bir şekilde hazırlanmakta ve buna müteakip yayınlanmaktadır. Araçların kasko değerleri belirlenmesi amacı ile, araç markaları, model ve yıllarıyla birlikte piyasa fiyatları göz önünde bulundurularak hesap hususunda etkili olmaktadır. Noter Kasko Değeri sorgular iken motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri yaparken de kasko araç değer listesinde bulunan, araç kasko değeri baz alınmalıdır. Kasko araç değer listesi için, 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıt çeşitleri için hazırlanmıştır daha eski model ve tip kara taşıtlarına ait motorlu taşıtların sigorta bedeli sigortalı araçlar ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınıp tespit edilmektedir. Araç kasko değerleri, 2. El araç satışlarında taraflar arasındaysa referans değeri olarak kullanılabilmektedir.

Araç Kasko Değeri

Noter Araç Kasko Değerleri sigorta poliçeleri hazırlandığı zaman ilk karşılaşılacak terimlerden biridir. Ara için kasko fiyatını belirlemeyi sağlamakta olan, araç bedelidir. Belirlenmiş olan bu fiyat çeşidi, motorlu taşıtlar vergisi ödenme vaktinde de yine temel alınan bedel ücretidir.

Mevcut araçların tüm model çeşitleri ve her araç yaşı aralığı için her ay güncellenmekte olan bir ücret listesi hazırlanmaktadır. Bu listeler Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) Türkiye Sigortalar, tarafından takip edilmekte olup, aracınızın durumu ister ikinci el ister sıfır olsun kaskonuzun poliçesi düzenlenirken bu belirlenen listeden yararlanılır. Burada belirtilmiş olan araç değerleri kesin olmamakla birlikte hepsi tavsiye niteliğinde ve kullanıcılara örneklendirme olarak verilmiştir. Aracınıza sonradan eklemiş olduğunuz aksesuarlar var ise bunlar kasko değerlerine dahil edilmemelidir. Araç için daha sonradan eklenen aksesuar çeşitleri ek prim ile birlikte kasko poliçenize dahil edilir.

Araç Rayiç Bedelleri

01.04.2013 tarihinde yeni ayarlanan kasko sistemi uygulamaya geçmiş bulunmaktadır. Bu değişiklikten itibaren TSB’ye ait kasko değer listesi yanında ikinci el araç satan internet sitelerinin fiyat listelerinden de faydalanılabilir. Aracın o zamanlarda hangi değerlerde olduğunu belirtmiş olan araç rayiç bedelleri ise internet sitelerini temel alarak belirlenebilmektedir. Araç rayiç bedelleri senelik olarak güncellenmektedir. Araç kasko değerleri artık önceki zamanlardaki poliçelere göre değil, rayiç olan bedellerine bakılarak belirlenmektedir. Bu yolla hasar görmüş olan veya pert olmuş olan araçlar konusunda sigorta şirketleriyle yaşanan tüm anlaşmazlıklara çözüm bulunmuştur.

Hasarsızlık İndirimi

Kasko sigorta çalışma prensipleri size ve aracınıza gelecek olan maddi zararları karşılamaktadır. Yıllık olarak düzenlenen kasko poliçeleri üzerinde yenileme döneminde, gözetim merkezleri ve sigorta bilgisinde gerçekleşecek olan geçmiş hasar sorgulamanıza dair tüm hasarlarınızı bozabilecek birçok tazminat ödemesinin mevcut bulunmadığı düşünülürse, hasarsızlık indirimlerinden halâ yararlanabildiğiniz anlamına gelmektedir. Devam eden bu hasarsızlık indirimi uygulaması yenilenecek olan kasko poliçelerinizde ekstra bir indirim sağlayacaktır. Hasarsızlık durumunu takip eden senelerde korunmaya devam edilirse her yenileme dönemi içinde de indirim oranı artıp ilerleyerek devam edecektir.

Noter Kasko Değeri Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK