Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Muvafakatname Ücreti Sorgulama

Noter Muvafakatname Ücreti Sorgulama

0
PAYLAŞ

Muvafakatnameler kişilerin kendisi haricinde bir başka özel veya tüzel bir kişilik için, üzerinde tüm çıkarlarını ve olan tüm haklarının kullanmasını sağlamak amacı ile verile özel izin ve kabul etmek için yetki belgesi olarak bilinmektedir. Bu belgenin istenildiği bir çok resmi merci bulunmaktadır. Bu yazımızın içeriğinde sizlere noter muvafakatname ücreti sorgulama konusunu bilgiler vereceğiz.

Muvafakatname Belgesinin İstenileceği Yerler Nerelerdir?

Veraset veya intikal yolları ile devri yapılması istenilen bir araç için varislerinden reşit olmayan birisi var ise yalnızca noterlikte düzenlenerek alınan muvafakatname alınması gereklidir. Bir kişi ikamet ettiği evin satışını yapmak istiyorsa eşinden mutlaka muvafakatname alması gereklidir. Ayrılmış olan bir anne babanın çocukları için de gerekli olan pasaport çıkarma işlemlerinde çocuğun velayet hakkının kimde olduğunun bir önemi bulunmaksızın mutlaka muvafakatnameye ihtiyaç duyulmaktadır. Buna ek olarak 18 yaşını doldurmamış olan bir çocuğun herhangi bir kulüpte spor gibi bir etkinliğe katılabilmesi isteniyorsa yine ondan mutlaka muvafakatname belgesi istenir. Bu muvafakatnameler ise noterlerde belli bir fiyat karşılığında alınabilir veya hazır olarak elinizde bir muvafakatname varsa onu yine herhangi bir noterde düzenleterek sonrasında tekrar kullanabilirsiniz. Bu muvafakatnameye ulaşabilmek için, noterlere başvuru yaparak uygun şartlar içinde size verilmesinden başka bir olasılık bulunmamaktadır.

 

Muvafakatname belgelerini noterlerden başka emniyet müdürlüklerinden alabilir ve notere ödenecek olan ücret miktarının aksine emniyet müdürlüklerinden bu belgeyi almak için hiçbir bir ücret ödemek zorunlu değildir. Emniyet müdürlüklerine giderek muvafakatname belgelerini istediğinizi belirtip ücretsiz olarak bu belgeyi kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Noterden Alınacak Muvafakatname Belgesinin 2017 Yılı Fiyatları Ne Kadardır?

Muvafakatname noterde ortalama 60 TL gibi bir ücret karşılığında ya da emniyet müdürlüklerinde ücretsiz veriliyor.

BİR CEVAP BIRAK