Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Plaka Sorgulama

Noter Plaka Sorgulama

0
PAYLAŞ

İkinci el araçlar hakkında alım satım yapacağınız noter plaka sorgulama işleminiz önem taşımaktadır. Araç alım satımlarının önemli olmasının sebebiyse alacak veya satacak olduğunuz arabanın üzerine kayıtlı herhangi bir borç veya rehin ve ceza durumlarını bilmeniz gereklidir. Çünkü bu işlemler yapılırken araçların üzerinde borç, rehin veya ceza bulunan araçlardaki satış ve alım işlemlerinde notere gittiğiniz takdirde sorunlar yaşanmaktadır. Noterler bu işlemler ile ilgilenmemektedir. Aracınız hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri bu yazının sonunda vermiş olduğumuz adresten kolay bir şekilde öğrenebilme imkânına sahipsiniz. Alım satım işlemleri yaparken noter öncelikli olarak sizden araç adına kayıtlı olan bütün olumsuz durumları sizden kaldırmanızı isteyecek. Bu sistem üzerinden sadece üzerine kayıtlı herhangi olumsuz bir durum olmayan araçlar için işlem yapabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz işlemlerde hiç bir şekilde noter tarafından bu işlemlerin geri çevrilmemesini istiyorsanız bunun için plaka araç sorgulama işlemini notere gitmeden önce internet üzerinden yapmış olmanız sizin için adınıza daha iyi bir durum olacaktır. Herhangi bir ücret ödemeye gerek kalmadan plaka sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğüne giderek zaman kaybetmenize artık gerek kalmamıştır. Elektronik internet ortamını kullanarak da aracınızın plaka sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Plaka Değişikliği İşleminizi Nasıl Yapabilirsiniz?

 

Aracınız için plaka değişikliği işlemleriniz devlet tarafından kontrol edildikten sonra yapılacak olan işlemler arasındadır. Gerçekleştirmek istediğiniz plaka değişim ücretlerini noter plaka sorgulama sistemini kullanarak 243 TL’lik bir ücret karşılığında notere yatırmış olmanız gerekir. Plaka değişikliği işlemlerini yapabilmek için öncelikli olarak işlemlerinize noter plaka sorgulama işlemi yaparak başlamak gerekmektedir. Farklı bir araç satın aldı iseniz noterde işlem yaparken bu ayrıntıyı mutlaka noter ile paylaşmanız gereklidir. Arabayı satın aldıktan hemen sonraysa araç alım satımı ile aracın plakasını da değiştirmek istiyorsanız bu işlemi satın aldığınız tarih itibari ile ilk bir ay içerisinde yapmanız gerekmektedir. İlk bir aylık zaman zarfında değişiklik yapabileceğiniz süreyi geçirdiğiniz zaman plaka değişikliği yapabilme imkânınız bulunmamaktadır.

Ancak satın almış olduğunuz aracın plakasını muhakkak değiştirmeniz gerekiyorsa ve bu değişimi yapabilmek için zorunlu olan bir aylık süreyi kaçırdı iseniz, aracı eşinize, babanıza, kardeşinize veya güvenmiş olduğunuz bir yakınınıza noter huzurunda satış işlemi yaptırdıktan sonra sattığınız kişinin tekrar sizin tarafınıza satmasıyla plaka değişikliği işleminizi yapabilirsiniz.  Noter plaka sorgulama işlemlerinizi iki farklı çeşit üzerinden yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait resmi internet web sayfası üzerinden yukarıda vermiş olduğumuz adrese tıklayarak plaka sorgulama işleminizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleme gerek duymuyorsanız sadece plaka bilgilerinizle de plaka sorgulama işleminizi birkaç adımda yapabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için izlemeniz gereken yol şöyledir; noterde aracın alımını yaparken notere mutlaka plaka değişikliği yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Noterde aracın gerekli satışı yapılıyor ise satış yapılır yapılmaz plakanın değişmesi için 1 ay süre başlamış bulunmaktadır. Emniyet müdürlüğünden almak istediğiniz plakanızın tahsisini bu süre zarfında gerçekleştirebilirsiniz. Plaka tahsisinden hemen sonra size plakanızı belirtmiş olan bir kağıt veriyorlar. Bu kağıt ile birlikte şoförler odasına giderek plakanızı yaptırabiliyorsunuz.

Noter plaka sorgulama işlemlerini eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra plaka değişikliği için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir:

Araç sahibi olan kişinin veya kanuni olan temsilcinin nüfus cüzdanı, müracaatı, zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi, araca ait olan eski trafik belgesiyle alakalı plaka, noter satışı ve geçici tescil belgesinin aslı gibidir hali ile fotokopisi, şoförler odasından alınmış olan nakil dosyası, araç muayenesi yapılmamışsa araç muayenesinin yapılması mutlaka gerekmektedir. Ayrıca aracın MTV borcunun bulunmaması da gereklidir.

Eğer araç şirket adına alınmışsa, yukarıda belirtilen belgelere ek; ticaret sicil dosyası, gerekli oda (Sanayi, Ticaret, Esnaf ve Sanatkarlar vb.) sicil kayıt sureti ve İmza sirküleri ibraz etmeleri zorunludur.

EGM Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM’nin online olarak internet sitesi üzerinden EGM plaka sorgula işlemini yapmak istiyorsanız ilk olarak siteye giriş yapmanız gereklidir. Ardından EGM plaka sorgulamak için girdiğiniz resmi web sitesi üzerinde ana sayfada bulunan ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ butonunu tıklamanız gerekmektedir. Ardından EGM plaka sorgulama işlemi yapabilmek için ”Sorgulama Yapan Kişinin Kimlik Bilgileri” bölümüne sırası ile doğru bir şekilde aşağıda bulunan görseldeki gibi girilmesi gereklidir. Ardından EGM plaka sorgulama işlemini yapmak istiyorsanız doğrula butonuna basarak işleminize devam ediniz.

Doğrulama işlemini eksiksiz olarak yaptıktan sonra karşınıza çıkan 4 farklı seçeneğin içinden bir tanesini yani Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama seçeneğini seçmelisiniz. Açılacak olan ekran üzerinde ”Plaka ve Tescil Belge Seri Numarası” bilgilerini girdikten hemen sonra sorgulama butonuna basarak aracınız ile ilgili her şeyi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK