Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Rehin Kaldırma Ücreti Sorgulama

Noter Rehin Kaldırma Ücreti Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bir çoğumuz günümüz şartları dahilinde mutlaka kredi ile bir şeyler alıyoruz. Kredi almak dediysek tabi kredi almak da o kadar kolay değil. Kredi alabilmek için sahip olduğumuz şeylere rehin koyarak almak istediğimiz şeyleri alabiliyoruz. Rehin hakkı, alacaklıya alacağını borçludan tahsil edemediği takdirde rehin edilen şeyleri paraya çevirerek tahsil etme hakkı ve olanağını sağlamaktadır. Bu rehin durumu için de alacaklı olan kişi bakımından rehin konulan her ne ise önemli bir teminat haline geliyor. Teminat olduğu için de rehin edilen taşınır ve taşınmaz mal üzerinde alacaklı olanın bir mülkiyet ve tasarruf hakkı bulunmaz. Kredi taksitleri alıcı tarafından tamamen ödendikten sonra rehin konulan malın üzerinden rehinin kaldırılması gerekir. Sizlere bu yazımızda rehin olarak gösterdiğiniz mallar üzerindeki rehini nasıl kaldırabilirsiniz, noter tarafından rehin kaldırma ücretlerinin sorgulama işlemi nasıl yapılır veya notere ücret ödemeden önce rehin kaldırma işlemi yapılabilir mi şeklinde merak edilen bir çok sorulara yanıt vereceğiz.

Rehin Kaldırma İşlemi

Bir bankadan kredi çektiğiniz zamana göre iki şekilde rehin işlemi bulunmaktadır. Bankaların bünyesinde bilgisayar kayıtlarına rehin şerhi eklenerek yapılan rehin işlemleri ve bu rehinler konulduktan ve mal alınarak kredi ödemesi bittikten sonra bu rehinin kaldırılması işlemleri 25. Eylül. 2010 tarihi itibari ile elektronik ortamda yapılmaya başlanarak kredi alıcılarına kolaylık sağlanmıştır.

 

Eski Sistem Rehin Kaldırma

2010 yılından daha önce rehin işlemi gerçekleştirdi iseniz, 2010 yılından önce ruhsat üzerinde rehin ibaresi bulunmaktaydı. Bu durumda öncelikli olarak bankadaki borcunuzun tamamının bitmiş olduğuna dair bir yazı almanız ve bu yazı ile notere giderek bu yazıyı notere onaylatmanız gerekmekte idi. Fakat bu işlemden sonra trafik şubeye giderek rehin kaldırma işleminizi gerçekleştirebilirdiniz. Bu işlemler ise 2010 yılı öncesinde herhangi bir trafik tescil kuruluşu tarafından o zaman yapılabilme kapsamında idi.

Yeni Sistem Rehin Kaldırma

Yeni sistemde rehin işlemi gerçekleştirdi iseniz, bu işlemi mutlaka internet üzerinden rehin işlemi gerçekleştirerek yapmışız demektir. Bu işlemi yapabilmek için günümüzde kredi çektiğiniz bankaya ulaşarak işleminizi yaptırmanız yeterli olacak ve eskiye nazaran çok daha kısa bir işlem olacaktır. Rehin kaldırma işlem çeşitlerini bankalar kendi sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu işlemler için sizin herhangi bir işlem ile uğraşmanıza kesinlikle gerek kalmadan işleminiz internet üzerinden hemen bitirilir.

Bankadan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Bu işlemi yapabilmek için tüm borcunuzu ödedikten sonra kredilerinizin bittiğini onaylayabilmek ve bu işlemin bittiğini görebildikten sonra banka ile görüşerek görüşmüş olduğunuz müşteri temsilcisinden, avukat ile görüşüyorsanız avukattan ve borcunuz banka tarafından varlık yönetim şirketlerine devredildi ise ve borcunuzu varlık yönetim şirketlerinden tanımadığınız bir kişiye veya kuruma ödüyorsanız varlık yönetim şirketindeki yetkililerden ibraname istemeniz gerekmektedir. Ödeme yapmanız akabinde aynı gün veya en geç bir sonraki günde borcunuzu ödediğini hakkında ibranameyi avukat, banka veya varlık yönetim şirketi size vermek ile zorunludur. Bu belgeyi vermemesi, ertelemesi veya bu belgeyi umursamaması durumunda yetkili kişilere noter kanalı ile bir ihtarname çekilmeli ve 7 gün içerisinde ödeme ibranamesini göndermeleri sizin tarafınızdan istenmelidir.

Rehin Kaldırma Masrafı Ne Kadar?

Tüm borçlar bittikten sonra kredi aldığınız banka, krediyi ödemiş kişinin borcunun olmadığına dair bir belge vermek için para istemektedir.  Bu ücret dahilinde tüketici hakem heyeti aracılığıyla iptal eden müşteri de bulunmalıdır. Bankaların hemen hemen hepsi bu belge için 40 ile 100 TL arasında bir ücret talep edebilmektedir.

Bu ücretin dışında noter işlemleri ile uğraşacağınız için noterde de belgeler için bir miktar ücret vermeniz gerekir. Noter için genellikle 60 ila 80 TL civarında bir miktar ücret ödenmektedir. Burada güncel olan tarifeleri mutlaka kontrol etmek gereklidir.

Yeni sistem üzerinden rehin kaldırma ile ilgili ise bazı bankalar işlem ücretini müşterilerinden talep edebilmektedir. Bazı bankaların talep ettiği ücretler ise 40 ila 60 TL civarında değişim gösterebilir.

Kredi çekmeden bir müddet önce bu ücretleri araştırarak kredi almanızda fayda var. 2017 yılı noterlik ücreti tarifesini öğrenebilmek için burayı tıklamanız yeterli olacaktır.

Noter Parası Ödemeden Rehin Kaldırma İşlemi

Tüm krediyi ödemeden önce dosya masrafı, sigorta ve farklı isimler altında birçok masrafa girerek bize gereksiz gelen bir sürü para ödüyoruz. Kredimiz bittiğindeyse bankalar rehin kaldırma işlemi için noterden bankanın vermiş olduğu borcu yoktur kağıdını mutlaka isteyerek onaylıyorlar. Bununla birlikte trafik tescilden rehin kaldırma işlemi yapılabilmektedir. Noter parası ödemeden önce de bu işlemleri yapabilmek mümkündür. Bankadan alınan borcu yoktur kâğıdını banka posta yoluyla birlikte bağlı bulunduğunuz yani rehin işlemi yaptırdığınız trafik tescil bürosu bünyesine gönderirse otomatik olarak rehin düşme işlemi dosyanıza girmiş olur. Ve notere gitmek zorunda kalmadan işleminizi bitirmiş olursunuz. Buna ek olarak noter masrafı da otomatik olarak ortadan kalkmış olur. Noter rehin kaldırma ücretleri sorgulama işlem çeşitleri bu şekilde yapılabilmektedir. Verdiğimiz bilgiler dahilinde noter parası ödemeden rehin kaldırma işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK