Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Sorgulama İşlemi

Noter Sorgulama İşlemi

0
PAYLAŞ

Noterlik hizmeti kamu için yapılan bir hizmet çeşididir. Noter olarak çalışanlar hukuki güvenliği sağlarlar ve oluşan anlaşmazlıkları önlemek için de işlemleri belgelendirerek ve kanunlarla verilen farklı görevleri yapmakla yükümlü olurlar. Noterlere tüm insanların mutlaka bir sebepten dolayı işi düşmüştür. Ya bizden istenilen bir belgeyi almak için veya hukuki olarak geçerli olduğunu saydırmak istediğimiz vasiyet veya belgeleri geçerli kılabilmek gibi sebeplerden dolayı noterlere gitmişizdir.

Noterlik hizmeti veren kişilerin çalışma sahaları oldukça fazla geniştir, hatta onların çalışma sınırından bile bahsedilmez çünkü sınırsız hizmet verirler. Noterlerin hizmet çeşitleri içinde başta mühür ve işaretlerin kişiye ait olduğunu onaylatma, imza, ihbarname ve ihtarname gönderme, adına protesto, evrakların asıllarından örnek çıkararak gerçeği gibi kullanabilmek için belgeye aslıymış gibi değer kazandırma işlemi gerçekleştirmektedirler. Noterlerin görevlerinden bazıları ise saklanmak ve bir şahsa verilmek üzere getirilen özel emanetleri saklamak, şirketlerin ve firmaların kanunlara göre tutulması gereken defterlerini gerekli şekilde onaylamak,  vekaletnameler ve  vasiyetnameler  düzenlemek ve bunların kopyalarını saklamaktır.

İnsan ve hukukun olabildiği yerde noterlere mutlaka ihtiyaç vardır. Her münferit ve asliye sulh mahkemesinin bulunduğu yerlerde, o mahkemenin yargı çevresinde bulunan ve noterlik işlerini görmeye yetkili olmak üzere bir noterlik vardır. Noterlerin meslek odaları Türkiye Noterler Birliği olarak isimlendirilmiştir. Bütün noterlerin tabii üyeleri bulundukları bu birlik içinde, tüzel kişiliğe sahip olan, kamu kurumu niteliği taşıyan bir meslek kuruluşu olarak çalışmalarıdır. Yurt dışındaysa noterlik hizmetlerini konsolosluklar yapmaktadır.

 

Noterler hayatımızda büyük bir yere sahip sürekli gerekli olan kuruluşlardır. Çoğu durumda ihtiyacımızı görerek bizim için çalışırlar. Evimizden sokağa adım attığımız vakit büyük şehirlerde çok fazla sayıda bulundukları için noterlik binalarına rastlamak daha kolayken küçük olan şehirlerde bu pek de mümkün değildir. Bize en yakın noterlik binalarının bulunduğu yerleri bilmiyor isek veya bazı bilgilerini bildiğimiz fakat bu noterler hakkında ek bilgileri öğrenmek de isteyebiliriz. Bu şekildeki durumlarda noterlere ait olan bilgilere nasıl  ulaşarak işlem yaptırabileceğimizi yazımızın devam kısmında sizlere noter sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Noter Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Ülkemizde noterlerin Türkiye Noterler Birliği bünyesine bağlı olarak çalıştıklarını söylemiştik. Buna bağlı olarak en doğru bilgi yine Türkiye Noterler Birliği’nden alınabilmektedir. Noter sorgulama işlemini yapmak istiyorsanız Türkiye Noterler Birliği bünyesine bağlı olan bu kuruma ait resmi internet web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Türkiye Noterler Birliği’nin resmi internet web sitesine yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linki bir kez tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Noter sorgulamak istiyorsanız aşağıda bulunan linki bir kez tıklayıp sayfaya ulaşım sağladıktan sonra ilk olarak önünüze çıkmış olan ana menüden ‘Noter Bul’ seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza çıkacak olan ekran aşağıdaki resimdeki gibi olmalıdır.

Noter sorgulama ekranı olarak kullanılan bu ekran üzerinde bize noter adı, noterlik adı, noter soyadı, durumu, noter sınıfı, noter odası, il, noterlik sınıfı, adres ve telefon gibi birkaç tane arama kriterleri sunulmaktadır. Bu kriterlerden hangisine göre arama yapılmak isteniyorsa istemiş olduğumuz yerleri doldurarak işleme başlanılabilir.

Yukarıda resimde görmüş olduğunuz gibi butonu tıkladıktan sonra noter sorgulama işlemleri tamamlanıyor ve size en uygun noterler sonuç olarak liste halinde sunuluyor. Buradan bize uygun olan noterlerinin tüm bilgilerine de kolayca ulaşabiliyoruz.

Ayrıca Türkiye Noterler Birliği sitesinde size en yakın noterleri bulabileceğiniz gibi bir de harita uygulaması da mevcuttur. Harita uygulamasını açtıktan hemen sonra karşınıza çıkan Türkiye haritası görseli üzerinden kendi yerinizi çift tıklayarak belirliyor ve daha sonra da ekranda bulunduğunuz yere yakın olan noterler konumları ile beraber mavi renklendirme şeklinde önünüzde beliriyor.

İşlemlerin en son kısmında ekranda çıkan noterlerden herhangi birisinin adres,  isim ve telefon bilgilerindeki mavi iğne görsellerini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra bilgilerini öğrenmiş olduğunuz notere giderek istediğiniz gibi başvuruda bulunabilirsiniz. İsterseniz TNB’nin sağlamış olduğu e-başvuru hizmetlerinden de yararlanarak işleminizi yapabilirsiniz. .

Türkiye Noterler Birliği E-Hizmetler: E-Başvuru

Noter sorgulama işlemleri gibi yapılan işlemleri günümüzde internet üzerinden online olarak halledebiliyoruz. Evimizin içinde koltuğumuzda otururken birkaç dakika içinde internet üzerinden birçok şeye ulaşabiliyor ve hizmet alabiliyoruz.  Hiçbir şekilde sıra beklemek gibi bir derdimiz de bulunmuyor. Ayrıca işte iken izin bile almadan önemli olan işlerimizi hallederek zamandan kazanmış da oluyoruz.

Noterlerde randevu almak için uğraşmak ve harcanan vakit ise cabası derken Türkiye Noterler Birliği 7/24 hizmet sunan uygulama getirerek noterliklere işlem başvurusunda bulunabilme hizmeti de vermektedir. Başvuruyu yaptıktan hemen sonra noterlikten size verilmiş olan randevu saatinizde noterliğe giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama üzerinden ise başvuru işlemi yapmak istiyorsanız size lazım olan tek bilgi T.C. Kimlik numaranızı ve size sistem üzerinden verilmiş olan doğrulama kodunun sisteme girişte eksiksiz ve düzgün bir şekilde yazmanız yeterlidir. Peki, bu sisteme nasıl bir başvuru yapılabilir? E-Başvuru sistemi üzerinden 3 şekilde başvuru yapılabilmektedir:

  • Noterlikte işlemi ıslak imzayla imzalayacak şekilde alınan randevu ile
  • Noterlikte işlemi elektronik imzayla imzalayacak şekilde randevu ile
  • Noter huzuruna gelmeden önce işlem başvurusunu yapmış olmak ile

Başvuru işlemi sonrasında sistem tarafından verilmiş olan “Başvuru Numarası” başvuru sırasında belirtmiş olunan e-posta adresine gönderilmektedir. Bu başvuru numarası kullanarak noterlik işlemleri elektronik ortamda yapılabilmektedir. Noter huzuruna gelmeden önce uzaktan işlem başlatmak ve bu işlemi tamamlamak istiyor ibehis;

  • Örnek
  • Tespit
  • Çeviri
  • İhtarname/İhbarname

işlemlerinden birini seçerek ve işleminizi bu şekilde başlatabilirsiniz. Noter bürolarında olmadan yapmak istediğiniz noterlik işlemleriniz için hazırlanması sonucunda, başvurmuş olduğunuz noterlik tarafından size verilmiş olan ücret bilgisi, belge örneği ve noterlik IBAN numarası e-posta ile gönderilmektedir. Gönderilen belge eğer uygun ise, belirtilen IBAN numarası üzerine ücreti yatırıldıktan hemen sonra işleminiz noterlik kurumu tarafından tamamlanmaktadır. Bu şekilde kısa bir zamanda ve yorulmadan noterlik işlemlerinizi yapmış olursunuz.

Türkiye’de Noterler Birliği Bilişim Sistemi yani (TNBBS)’ne üyesi iseniz ‘Başvurularım’ başlığı altında sistemde mevcut ve geçmiş başvurularınızı takip edebileceğiniz bölüm bulunmaktadır. Bu sistem üzerinden işleminiz noterlik tarafından onaylanmadığı müddetçe başvurunuzu güncelleyebilir ve isterseniz işleminizi iptal de edebilirsiniz.

Türkiye Noterler Birliği’nin resmi internet sitesine giriş için TIKLAYINIZ!

Türkiye Noterler Birliği’nin e-hizmet uygulamasına giriş için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK