Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Tebligat Sorgulama

Noter Tebligat Sorgulama

0
PAYLAŞ

Tebligatlar, hepimizin bilmiş olduğu gibi bildiri anlamına gelmektedir. Kanuna bakılarak isimlendirme yapıldığı vakit 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükmünce, hukuki işlemlerin anılması anlamına gelen kanunda öngörüldüğü üzere muhatabına direkt olarak veya muhatap ismi üzerine kabule kanunen yetkili kişiler tarafından yazılı olarak bildirimi gerekmektedir. Ve bu bildirimin yapılmış olduğunun belgelendirilerek tüm işlemlerini kapsayan gönderi türlerinin tamamı olarak kabul edilir. Elimize ulaşan bir tebligatın gönderilme sebebi ve gönderilmiş olan belgeden haberdar olduğumuzun bir garantisi olması için kullanılmaktadır. Bu bilgilere dayanarak tebligatlar, tebligatların gönderildiği kişileri resmi bir işlem hakkında bilgilendirmek amacıyla ilgili kişilere gönderilir. Mahkemeler, Cumhuriyet Savcılığı, adliye gibi kurum ve kuruluşlar tarafından gönderilen tebligat bildirimleri, duyuru niteliğinde olurlar. Tebligat gönderilen ilgili kişinin adresinin bilinmemesi durumu olduğunda tebligatlar gazete yolu kullanılarak da yapılabilir. Tebligat doğrudan kişi ile ilgili bir hukuki işlem için gönderildiği gibi tanık olmak gibi kişileri doğrudan etkilemeyen durumlar için de gönderilebilmektedir. Sizler için bu yazımızda önemli olan noter tebligat sorgulama işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Tebliğ Evrakı Çıkartmaya Yetkili Merciler

Eğer bir işlem için tebliğde bulunmak istiyorsak bunu oluşturmak için mutlaka yetkili mercilere başvurmamız gerekmektedir. Tebligat çıkartmak istiyorsanız sizler için aşağıda başvuruda bulunabileceğiniz yerler sırası ile verilmiştir.

 • (Mahkemeler ve İcra Daireleri) Kazai merciler
 • 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimince ve Kontrol Kanununda belirtilen mercilerce
 • Noterler ve Barolar
 

Vatandaşların tebliğ evrakı çıkarmak için tercih ettiği yerler genellikle noterler olur. Noterler üzerinden tebligatların gönderilmesi bilindik olması gerekse de yakınlarımızdan duyulduk olmasından dolayı daha kolay işlem yapılabilir görülmesidir. Tebligat gönderildikten sonra durumunu takip etmek gereklidir. Yazımızın devam kısmında yapılan tebligat nasıl takip edilebilir konusundan bahsedeceğiz.

Noter Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Noter tebligat sorgulama işlemleri, PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Tüm PTT şubeleri tebligat sorgulama işlemleri için kendilerine ait web sayfasında bir sistemi sağlamaktadır. Sorgulama işlemi yapabilmek için elinizde bulunan tebligatın barkod numarasının bilinmesi tebligat sorgulama işlemi için yeterlidir. Bu sistem kullanılarak barkod numarası bilinmez olan tebligatlar kesinlikle sorgulanamaz. Tebligatın barkod numarası eğer biliniyorsa o zaman PTT resmi internet adresi üzerinden gönderi takibi yapılabilir.

Tebligat sorgulama işlemleri için öncelikli olarak PTT’ye ait web sayfasını yazımızın son kısmında verdiğimiz link sayesinde giriş yapabilirsiniz. Daha sonra da aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi menüden “gönderi takibini” seçmek gereklidir.

Çıkan ekran üzerinde tebligatın on üç haneli barkod numarası ve bize sorulmuş olan güvenlik kodunu eksiksiz olarak giriyoruz. Tüm bilgiler girildikten sonra da bu ekran üzerinden tebligat ile ilgili ayrıntıların tümünü görebiliriz.

 

PTT E-Tebligat Nedir?

Günümüzde birçok işimizi halletmek için kullandığımız internet bu işlemde de yardımımıza koşmaktadır. Tüm tebligat işlemlerimizi PTT internet web sitesi üzerinden PTT’nin vermiş olduğu online hizmet sayesinde bizlere sağlamış olduğu bir sistem olan PTT KEP isimli hizmet ile yapabiliriz. PTT KEP resmi yazışma yapılabilen elektronik ortamda mevzuatlara uygun, uluslararası standartlarda, teknik olarak güvenli şekilde bu işlemlerin yapılmasına imkan sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. Bu sistemin üzerinde elektronik tebligat kullanılmalıdır. Elektronik tebligat yani (e-tebligat), kanunda belirlenen ve yazımızın içeriğinde bahsi geçen tebligat çıkarmaya yetkili mercilerce elektronik ortamda hazırlanarak tebligat yönetmeliğine uygun olarak değiştirilemez ve kesinlikle inkar edilemez bir şekilde kayıtlı elektronik posta yani kısa ismi ile (KEP) yoluyla alıcılarına gönderilmesidir. Bu sistem üzerinden gönderilen tebligatların tümünün doğruluğu garanti altına alınmıştır. E-Tebligat sistemine uygun olarak bu sisteme Kamu Kurum ve Kuruluşları ile tüzel ve özel yapıda tüm kişiler üye olabilir. Bu sistem üzerinden tebliğ çıkarmaya yetkisi olan merciler elektronik tebligat gönderebilir ve muhatapları elektronik tebligat alabilirler. Buna bağlı olarak son zamanlarda e-tebligat bazı şirketlere zorunlu hale getirilmiştir.

E-Tebligat Kimler İçin Zorunludur?

Tebligat Kanunu’na uygunluk için yapılan değişiklikle limited, anonim ve sermayesi paylara bölünmüş olan komandit şirketlere elektronik yol ile tebligat yapılması zorunludur. Bu şirketlerin bünyesine ancak e-Tebligat ile tebligat gönderilir. Ayrıca tebligat çıkarmaya yetkisi olan merciler de PTT KEP hesabını kullanarak e-Tebligat göndermeleri zorunludur. Bundan dolayı sermaye şirketlerinin bünyesine ve kendileri için kep hesap adresi bildiren gerçek kişiler için, tebligatları kep hesap adresine yapmaları gerekir. Kanun gereği doğrultusunda yalnızca PTT KEP hesabı edinip de bu hesap üzerinden gerekli muhataplara elektronik tebligatları bu sistem üzerinden gönderebilirler. Elektronik tebligat adresi edinmek isteyen kişilerin elektronik tebligat için elverişli olan kayıtlı elektronik posta hesapları edinmeleri gerekir.

E-Tebligat Sisteminin Faydaları Nelerdir?

E-Tebligat sistemine geçilmesinin hatta bu sistemin zorunlu hale getirilmesinin bir çok sebebi bulunmaktadır. Bu sistemde doğadan tutun kalite ve güvenliğe kadar her şey düşünülmüştür. Ve en iyi hale getirilerek son sistem bir hizmet verilmektedir. E-Tebligat sistemine geçilmesinin faydalarını çok daha fazla ayrıntılı bir şekilde ele almak gerekirse:

 • Kişisel verilerin korunmasını ve bilgi güvenliğini sağlar.
 • Hizmet kalitesini artırmaktadır.
 • Belgelerin içeriğinin başkaları tarafından hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini garanti altına alarak güvenilir hale getirir.
 • Fiziki ortamlarda haftalarca süren çeşitli tebligat işlemleri, elektronik tebligat sistemiyle saniyeler içinde yapılabilmektedir.
 • Elektronik tebligat sistemi içinde, tebligatın ne zaman yapıldığı, gönderen kurum ve alıcı kim, gönderilmiş olan tebligatın ve eklerinin ne olduğu, görüntülendiği için herhangi bir ihtilafa yer kalmamaktadır.
 • Fiziki ortam içinde yapılan tebligat çeşitleri bir miktar ücretli iken E-Tebligat ile yapılan tebligat işlemlerinde herhangi bir masraf bulunmadığı için bütçeye katkı sağlamaktadır.
 • E-Tebligat sistemi ile yapılan tebligatlarda, kâğıt, enerji ve zaman tasarrufu sağlandığı için doğanın ve yeşilin dostu olduğu gibi insanlığın en büyük dostudur.

E-Tebligat Gönderimi Aşamaları

E-Tebligat göndermek istediğinizde her işte yapıldığı gibi belli bir sırada aşamaları gerçekleştirmek zorunludur. Sistem üzerinden en son okundu deliliyle tebligatın ulaştığı garanti altına alınmış olur. E-Tebligat gönderim aşamaları aşağıdaki gibi sıra ile yapılabilir.

 • E-tebligat Gönderimi
 • Gönderi Kabul Delili
 • Doğrulama ve Kontrol
 • Alıcının E-tebligat Hesabına Teslimat
 • E-imzalama, Zaman Damgalama, Zarflama ve Gönderim
 • E-imza Doğrulama ve Okuma
 • Teslimat Delili
 • Okundu Delili

PTT Noter tebligat sorgulama sayfasına giriş için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK