Ana sayfa Noter Sorgulama Noter Vekâlet Sorgulama

Noter Vekâlet Sorgulama

0
PAYLAŞ

Vekâletler yapabilecek olduğunuz hukuksal işlemleri bir başka kişiye devretme halidir. Bir başka kişiye sizin yerinize hukuksal olarak işlem yaptırabilmek istiyorsanız o kişilere vekâletini vermeniz vekâletinizi vererek bu hukuksal işleminizi yaptırabilirsiniz. Vekâlet işlemleri için ise vekâletinizi yakın ve güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya kendi şahsi avukatınıza verebilirsiniz. Vekâleti verdiğiniz kişiler, sizin hukuksal işlemlerinizin sizin verdiğiniz izinler doğrultusunda yapabilmektedir. Bir kişiye hukuksal olarak bir işlem yapmak istiyorsanız vekâlet verirken, belirli hususlarda işlemlerinizi gerçekleştirmeniz zorunludur. Vekâleti geri alabilmek için de belirli işlemler yapılıp bu işlemleri kolayca halledebilirsiniz.

Noterlikte Yapılan İşlemler

Noterler, vekâlet verecek olan kişinin ve vekâlet verilecek olan kişinin tüm bilgilerini ve kimliklerini almaktadırlar. Noter vekâlet sorgulama işlemleri için, vekâlet verecek olan kişi hangi konular üzerinde vekâlet verecekse o konular mutlaka vekalet verecek olan kişiye sorulur ve vekâlet verilecek konular tek tek vekâlete eklenmektedir. Noter vekâlet sorgulama işlem çeşitleri sonrasında hazırlanan sözleşmeler, vekâlet verecek olan kişiye imzalatılarak birer nüsha noterde kalmak kaydı ile diğer nüsha vekalet ile yetkili kişiye verilir.

 

Vekâlet için gerekli olan tüm belgeleri şu şekilde sayabiliriz;

Vekâlet vermek isteyen kişinin nüfus cüzdanı

  • C kimlik numarası
  • Vekâleti alacak olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
  • Vekaleti kim veriyorsa tapu bilgileri (eğer konu gayrimenkul ise)
  • Konu eğer araç alım satımı ise ruhsat bilgileri
  • 2 adet fotoğraf

Noter Vekâlet Ücreti Sorgulama

Noter vekâlet işlemleri yapabilmek için sorgulama işlemi devlet dairelerinde bazı vakitlerde işlerimiz olduğunda yapılmasını istediğimiz işlerimizi yapamayacaksak bu işleri bizim yerimize başkasının yapmasını talep edebiliriz. Fakat işlerimizi başkalarının yapabilmesi için o kişiye vekâlet vermemiz gerekir. Vekâlet vermek istiyorsak bu işlemleri de noterde yapabiliriz. Bulunduğumuz bölgede bulunan bir notere başvuru yaptığımızda bu işlemlerimiz kolay bir şekilde yapılacaktır.

2017 Genellikle Yapılan İşlemlerin Vekâlet Ücretleri

Yıl Tür Ücret
2017 Araç Satışı İçin Vekâlet Ücreti 87.75
2017 Avukat Vekâletname Ücreti 87.75


Noterden Vekâletname Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Notere vekâlet sorgulama işlemleri için gittiğinizde, noterlerde düzenlenen vekâletnamelerin çeşidinin çok fazla olduğunu görürsünüz. Bilinmesi gereken en önemli noktaysa noterliklerde Genel vekâletname adı altında birden çok daha fazla vekâletname vardır. Hatta yüzlerce çeşit bu vekâletlerin verilebilmesi de mümkündür. Vekâletnameler içerdiği bilgilere göre Genel veya Özel olarak başlıklarını alırlar ve bu vekâletnameler ikiye ayrılırlar.

Özel vekâletnameler üzerinde belli işlemler yapabilmek için, ayrıntılarından bahsedilerek düzenlenmesi gereken vekâletnamedir. Örnek olarak bir gayrimenkulün alım veya satımı esnasında gayrimenkulün tapu kayıtlarının tam olarak yazılması sureti ile hazırlanacak olan vekaletname çeşidi Özel Vekaletname olarak isimlendirilir. Genel vekâletnamelerdeyse ayrıntıların belirlenmediği durumlarda örnek olarak alınmış olan veya satılan gayrimenkulün tapu kayıtları bilinmiyor ise veya birkaç farklı yetki ile beraber yazıldığında düzenlenebilir. Örneğin gayrimenkul alım satımlarının işlemleri veya araç alım satım işlemleri gibi. Genel vekâletname başlığı altında birkaç satır içinde vekâletname düzenlenebileceği gibi birden çok daha fazla sayfa üzerinde de vekâletname düzenlenebilmektedir.

Vekâletnamelerin bazılarında genel olarak veya özel olmak fark etmeksizin fotoğraf yapıştırılması mecburidir. Gayrimenkul ile alakalı olan vekâletnamelerin çoğunda, araç satış vekâletnamelerinde, avukata verilecek olan bazı vekaletnamelerde (boşanma yetkileri kapsamındaki gibi vekaletnameler), banka yetkilerini kapsamakta olan vekaletnameler arasında bulunmaktadır. Bu vekâletnameler üzerinde mutlaka fotoğraf bulunması gerekir. Bu sayılanların dışında kalan vekâletnameler üzerinde ise bunlarla ilgili kişinin isteği ile veya noterin gerekli olarak görmesi ile ancak fotoğraf yapıştırılması gerekmektedir. Vekâletnamelerin fotoğraflı olması durumunda işlem yapan notere en az 2 tane fotoğraf götürülmelidir. Bazı vekâletnamelerse nüfus cüzdanı ile hazırlanır. Bu vekâletnamelerse gayrimenkul ile ilgili olan vekâletnameler olarak bilinir. Nüfus cüzdanı bulunmaması sorunu karşısında pasaport veya avukat kimlik belgeleri de bu vekâletnameler için kullanılabilir. Gayrimenkulle alakalı olarak vekâletnameler dışındaki tüm vekâletnamelerde mutlaka nüfus cüzdanı esastır ve nüfus cüzdanı dışında avukat kimlik belgesi, sürücü belgesi, evlilik cüzdanı pasaport gibi kimlik yerine geçen belgeler de kullanılabilir.

Vekâletname içinde belirli bir süre veya vekâletnamenin sona erme durumu üzerinden belge üzerine tarihi de yazılabilmektedir. Belirlenen bir süre veya geçerlilik tarihinin sonunda vekâletnameler de otomatik olarak iptal olmaktadır. Süresi olmayan vekâletnamelerin iptali için sadece yine noterlik bünyesinde düzenlenecek olan azilname işlemi ile gerçekleşmektedir. Vekâletname düzenlenme işlemleri sırasında vekâlet verilecek olan kişinin isim, soyad ve T.C. kimlik numarası işlem esnasında yazılması mecburidir. Noter vekalet sorgulama işlemleri ile tüm vekalet işlemlerinizi noter aracılığı ile öğrenebilme imkanınız bulunmaktadır.

Vekalet İptal Etme İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Bir başkasına verilecek olan vekaletname işlemleri daima noterden yapılmaktadır. Noterlerde vekalet sorgulama işlemi olduğu gibi, Vekâlet verme işlemleri de vekalet iptali işlemleri de noter aracılığı ile yapılacak olan işlemler arasındadır. Yapılacak olan vekalet iptalleri işlemi yurt dışından yapılacak ise bunun prosedürü olarak dış temsilciliğe ihtiyacı olan kişinin başvurulması gerekir. Süre için sıkıntı yaşanmayacaksa bazı işlemleri sırası ile yerine getirip vekalet işlemini de bu kişi gerçekleştirebilir. Azilname noter belgesi de size vekalet vermiş olan kişiye en kısa zamanda teslim edilmesi gerekmektedir. Noter üzerinden yapacağınız işlemlerde belli bir miktarda ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu durumlarda azilname nedenini notere belge ile bildirmeniz mutlaka gerekmektedir. Karşı tarafın vekaletini alarak hukuksal işlemlerden sorumlu bir hale gelirsiniz fakat azilname artık bu yetkilerin size ait olmadığının da bir göstergesidir. Tapuya gönderilmiş olan veya belirli durumlar içinde bankaya gönderilen azilnameler ile vekaleti alan kişilerin hukuksal yetkileri sona ermektedir.  Vekalet iptali işlemlerini gerçekleştirebilmek, hukuksal yetkilerinizin devrini tamamen bırakmak istiyorsanız notere giderek bilgi almalı ve bu bilgi ile sonrasında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK