Ana sayfa Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Kredi ve Yurtlar Kurumu günümüzde üniversiteyi kazanmış her öğrenci için ya kredi ya da burs vermektedir. Bu yazımızın içeriğinde sizlerle öğrenim kredisi borç sorgulama işlemi nasıl yapılır bunun bilgilerini paylaşacağız. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinden kredi üniversite okurken alındıktan sonra üniversitenin bitmesinin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra kredinin geri ödemesi başlamaktadır. Bu işlem de öğrenim kredisi borç sorgulama işlemi online olarak internet üzerinden yapılmaktadır. Öğrenci internet üzerinden ne kadar borcunun olduğunu geri ödeme sisteminin nasıl yapıldığını kolay birkaç işlemden sonra öğrenebilir. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinden eğer bir kredi aldıysanız bu kredinin nasıl geri ödeneceği hakkında bilgileri yazımızın devam bölümünde bulabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama İşlemi İle Neleri Öğrenebilirsiniz?

  • Katkı kredisi veya öğrenim kredisi alan öğrenciler borçlarının ne durumda olduğunu bu sistemden öğrenebilirler.
  • Ödeme şekillerini ve çizelgesini bu sayfa üzerinden öğrenebilirsiniz.
  • Kredi ve Yurtlar Kurumu sistemi üzerinden ödemelerinizin tümünü görüntüleyebilirsiniz.
  • Borcunuzu ödemediğiniz aylarda borcunuzun üzerine ne kadar faiz geldiğini görebilirsiniz.
  • Borç ödeme süresini öğrenebilir ilk ödeme ve son ödeme tarihlerini bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Tüm bu bilgilere Kredi ve Yurtlar Kurumu internet sitesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu işlemlerin uzun süreden beri internet üzerinden yapılıyor olması öğrencilerin kurumlara giderek zaman kaybına uğramasını engellemiş oldu.

 

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer daha önceden Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinden kredi almış iseniz ve borcunuzu sorgulamak istiyorsanız o zaman bu bölümün alt kısmında sizini için eklemiş olduğumuz kurum linki üzerine bir kez tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi web sitesine bağlanarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bu kurumun resmi web sitesi üzerinden T.C kimlik numarası ile işlem yapabilirsiniz.

Öğrenim kredisi borç sorgulama işlemleri için resimde görmüş olduğunuz gibi güvenlik kodunu gerekli boşluğa giriniz.

 

Öğrenim – katkı kredilerinizin borç sorgulama işlemleri için son işlem olarak aşağıda yer alan butona tıklayınız.

Bu işlem eksiksiz bir şekilde yapıldıktan sonra T.C kimlik numaranız ile öğrenim-katkı kredisi borç sorgula işleminizi başarılı ve tam bir şekilde yapmış olursunuz.

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama İşleminizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Öğrenim Katkı Kredisi Borç Ödeme

Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yani KYK tarafından üniversitede okuyan öğrenciler için öğrenim süresine katkı sağlamak amacıyla öğrenim kredisi verilmektedir. Bu şekilde devlet tarafından öğrencilere destek olunmaya çalışılır. Fakat Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinden öğrencilere kredi adı altında verilen ödeneklerin okul bittikten sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafına öğrencinin geri ödemesi beklenmektedir. Bu işlem online olarak öğrenci tarafından Ziraat Bankası üzerinden internet bankacılığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesine ödenebilmektedir.

Öğrenim Katkı Kredisi Borç Erteleme

Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinden öğrenim gördükleri süre içerisinde kredi alan öğrenciler aldıkları eğitim süresi bittikten 2 yıl sonra almış oldukları kredilerin tümünü geriye ödemelidirler. Eğer öğrenci eğitimini tamamladıktan sonra iş bularak çalışmaya başlayamadı ise o zaman Kredi ve Yurtlar Kurumuna borç erteleme yaptırarak borcunu 1 yıl süre ile dondurabilir. İş bulamayan öğrenciler 10 yıl süre içinde aldıkları eğitim kredilerini her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesine dilekçe vererek erteleyebilirler. Geri ödemede zorluk olan öğrenciler Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesine dilekçe yazarak kredi borçlarının ertelenmesi için dilekçe yazabilirler.

Öğrenim Katkı Kredisi Borç Affı

Öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen katkı kredisi geri ödemek şartı ile verilmektedir. Üniversite eğitimini tamamlayan öğrenci 2 yıl geçtikten sonra bu krediyi geriye ödemek zorundadır. Erteleme süresi öğrencinin iş hayatına atıldıktan sonra iş bulamaması nedeni ile 1 yıl olmak üzere ertelenebilir. Fakat bazı öğrencilerin öğrenim hayatlarından sonra iş bulmada çok zorluk çekmeleri öğrencilerin öğrenim katkı kredisi için af istemelerine sebep olmaktadır. Bu öğrencilerin af istemesi sonucunda SGK’ya giderek gelir testi yaptırması gerekmektedir. Fakat öğrenim katkı kredisi borçları için af bulunmamaktadır. Sadece bu işlemlerle kişi borcunu ertelettirebilir. Durumu olduğunda borcu bankaya ödemek zorundadır.

Eğer bu işlemler sırası ile yapılmaz ise banka krediyi okurken alan kişiye haciz yöntemi uygulamaktadır. Öğrenim ve katkı kredisi borcu için af sadece okurken evlenmiş olan öğrencinin geçmişe ait tüm borçları silinir. Öğrenim katkı kredisi ile borç yapılandırma işlemleri taksitler halinde de yapılabilmektedir.

Öğrenim ve Katkı Kredisi Borç Erteleme Dilekçesi

Kredi ve Yurtlar Kurumu yüksek öğrenimi süresince katkı kredisi vermektedir. Bu kredilerin geri dönüşümü yapılmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen tüm krediler öğrenciye geriye ödemek için verilmektedir. Öğrencinin öğrenim hayatı bittikten sonra bu krediler öğrenim yaşantısı biten öğrenciden 2 yıl sonra alınmaya başlamaktadır. Öğrenim ve katkı kredisi borç erteleme işlemleri SGK bünyesine giderek gelir testi yaptırıldıktan sonra eğer bu kurumda geriye ödeme yapmanıza onay verilirse öğrenim ve katkı kredisi borçlarınız ertelemeye alınmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesine yazılan dilekçeler klasik bir şekilde yazılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK