Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları OGS Ceza Ödeme

OGS Ceza Ödeme

0
PAYLAŞ

Otomatik geçiş sistemi (OGS) otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını sağlamaya ve trafik yoğunluğunu önlemeye yardımcı olan bir sistemdir. Otomatik geçiş sisteminde nakit para kullanımı yoktur. OGS aboneliği sonucunda alacağınız çipli kartlar kullanılarak, geçiş ücret ödemeleriniz otomatik olarak yapılmaktadır. OGS şeridinden geçiş yaparken sistemin etiketinizi otomatik olarak algılayıp ücret tahsil edebilmesi için çipli kartınızı aracınızın ön camına yapıştırmanız gerekmektedir. OGS kartınızda bakiye olmadığı zamanlar da olabilmektedir. Bu gibi bakiyeniz yeterli olmadığı durumlarda gerekli geçiş ücretinin tahsili yapılamadığından dolayı geçiş ihlali olarak sayılmaktadır. Geçiş ihlali yapılması durumunda aracın plakası üzerine ceza yazılmaktadır. Ceza sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için sorgulama esnasında plaka numarasının girilmesi gerekmektedir. Aracımız geçiş ihlali veya farklı bir durumdan kaynaklanan bir sebeple ceza aldığında ödemesini nasıl yapacağız? Geçiş ihlali durumu söz konusu olduğunda ya da kaçak geçişlerde uygulanan ceza miktarları biraz ağır olmaktadır. OGS kaçak geçişleri ve geçiş ihlalleri sonucu uygulanmakta olan ceza, geçiş ücretinin 10 katı fazlası olarak yansıtılmaktadır. Bu tür cezalara maruz kalmamak için sürekli bakiye kontrolü yapılmalıdır. Bakiye kontrolü yapmak için yeterli zamanınız yoksa veya bakiye kontrolü yapmayı sürekli unutuyorsanız OGS anlaşmalı bankalara kayıt yaptırarak bankaya otomatik ödeme talimatı verdiğiniz takdirde kartınız belirtilen limit seviyesinin altına düştüğünde kartınıza otomatik olarak dolum yapılmaktadır. Bu ödeme için yapılan ücret kesintisi banka hesabınıza yansıtılmaktadır. Peki OGS ceza ödeme nasıl yapılır?

OGS Ceza Ödeme Nasıl Yapılır?

 

OGS ceza ödemeleri Türkiye’de bulunmakta olan tüm PTT şubelerinden gerçekleştirilebilmektedir. OGS ceza ödemesinin yapılabilmesi için cezanın araç sahibine bildirilmesi gerekmektedir. Cezanın tebliğ tarihten itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi durumunda ceza % 25 olarak indirimli bir şekilde tahsil edilmektedir. Ancak 15 gün sürenin geçmesi durumunda cezanın tamamı olan geçiş ücretinin 10 katı tutarında miktarın tümü ödenmelidir. Bu sebeple cezanın size bildirilmesinin ardından cezanızı hemen ödemeniz gerekmektedir. PTT şubelerine ceza ödeme talebinizi belirttiğiniz zaman gerekli işlemler başlatılarak ceza miktarı ve ödeme işlemi gerçekleşmektedir.

OGS ceza ödemelerinizi PTT şubelerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bu internet siteleri PTT’nin HGS ve OGS için kurduğu online hizmetleri kapsamaktadır. OGS cezası ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için ilk olarak aşağıda verilmekte olan linke tıklamanız ve siteye giriş sağlamanız gerekmektedir.  Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

OGS Ceza Sorgulama İşlemi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

PTT OGS Ceza Ödeme İşleminizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK