Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları OGS Ceza Sorgula

OGS Ceza Sorgula

0
PAYLAŞ

Trafiği rahatlatmak ve trafik akışını sağlamak adına geliştirilmekte olan sistemlerden biri Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) uygulamasıdır. OGS uygulaması kullanılmaya başlandığı günden beri sağlamış olduğu yararlardan dolayı kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. Nakit para alışverişini ortadan kaldıran bu sistem çipli kart kullanımı ile trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmaktadır. OGS aboneliği sonucunda alınmakta olan OGS çipli kartları aracın ön camına yapıştırılmaktadır ve bu kartlar OGS şeritlerinden geçiş sağlarken geçiş sırasında ücret otomatik olarak anında tahsil edilmektedir. OGS sisteminin hızlıca hiçbir işlem yapmadan geçiş sağlaması, kolay bir kullanıma sahip oluşu ve pratik olması gibi özelliklerinin yanında kontrol edilebilirliği de oldukça önemlidir. OGS kartınızın bakiye durumunu sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi halde gişelerden geçiş yaparken kartınızda yeterli bakiye olmaması durumunda aracınız geçiş ihlali yapmış olarak kabul edilmektedir. Geçiş ihlali sonucu cezai işlem uygulanmaktadır ve bu para cezası geçiş ücretinin 10 katı fazlası olarak yansıtılmaktadır. Bakiye kontrolünü yapmayı unuttuğunuzu düşünüyorsanız veya aracınızın geçiş ihlali yapmış olabileceğinden kuşku duyuyorsanız  OGS ceza sorgulama işlemi yaparak bu gibi aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

OGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

OGS ceza sorgulama işlemlerinizi OGS resmi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu site üzerinden OGS ile ilgili daha pek çok işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve OGS hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. OGS ceza sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için ilk olarak siteye giriş sağlamanız gerekmektedir. Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için aşağıda verilmekte olan linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

 

OGS ceza sorgulaması yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını belirtilen yere girerek sorgula butonuna basmanız gerekmektedir. Bu işlem ardından almış olduğunuz bir ceza varsa cezanın ayrıntılı dökümüne bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden OGS Ceza Sorgulama İşleminizi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Aynı zamanda OGS ceza sorgulama ile ilgili tüm işlemlerinizi E-Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkündür. E-devlet sisteminden sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için E-Devlet şifresi sahibi olmanız gereklidir. E-Devlet şifresine 2 TL karşılığında tüm PTT şubelerinden kolayca sahip olabilirsiniz. PTT şubesinden şifreyi temin ettikten sonra siteye giriş sağlayabilirsiniz. Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için ilk olarak verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimde verilen ekran çıkacaktır.

OGS ceza sorgulaması yapabilmek için aracın plaka numarasının girilmesi gerekmektedir. Daha sonra vergi numarası ya da TC kimlik numaranızdan birini girmelisiniz. Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girerek sorgula butonuna basmanızın ardından aracınıza ait ceza dökümüne ulaşabilirsiniz.

OGS cezalarınızı öğrendikten sonra cezanın size ulaşmasını beklemeniz gerekmektedir. Cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi gerekmektedir çünkü 15 gün içerisinde ödenen cezalar % 25 indirimli olarak ödenmektedir. 15 günü geçen cezaların ücreti geçiş ücretinin 10 katı tutarında bir miktar olmaktadır.

OGS Ceza Sorgulama İşleminizi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK