Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları OGS Ceza Sorgulama

OGS Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Otoyollarda, köprülerde ve birçok otoban girişinde bulunan gişeler geçişlerin ücretli olduğunu belirten sistemleri oluşturmaktadır. Bu noktalardan geçiş yapıldığı zaman belirlenmiş olan ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Gişelerden geçişlerde ödenmesi gereken ücretler eskiden burada bulunan veznedarlar tarafından tahsil edilmekteydi. Ancak artan trafik yoğunluğu ve araç sayısındaki artış bu şekilde bir tahsilatı zor hale getirdi. Çünkü gişelerde ödeme kuyrukları oluşmakta ve oldukça da zaman kayıpları oluşmaktaydı. Araçların saatler süren trafik kuyrukları oluşturması bu sistemin yerine yeni bir sistem getirilmesini gerekli kıldı. Bu yüzden dolayı da ücretli geçişlerde nakit ödeme işlemleri yerine öncelikle kartlı ödeme sistemine geçildi. Teknolojinin gelişmesi ve son derece farklı cihaz sistemlerinin ortaya çıkması ile birlikte ilk olarak kartı geçiş sistemleri uygulandı. Kartlı geçiş sistemi yani KGS döneminde sürücüler kartlara belli miktarlarda yükleme yaparlardı. Geçişlerde ise bu kartı kullanarak geçiş ücretleri alınırdı. Kullanılan bu kartlar ise ya otoyol kenarlarındaki bayilerden ya da postanelerden alınmaktaydı. Ancak özellikle de büyük şehirlerde kartı geçiş sistemleri de beklemeye ve zaman kayıplara çare olmadı ve yine uzun araç kuyrukları oluştu. Kartlı Geçiş sisteminden de vazgeçilerek yeni bir sistem oluşturulması sağlandı. Hala geçerlilikte olan ve son derece de kolay geçişler yapılmasını sağlayacak olan OGS sistemine yani otomatik geçiş sistemine geçilmiş oldu. Otomatik geçiş sistemi sayesinde kartlı geçişlerde veya diğer sistemlerde olduğu gibi bekleme veya araç kuyrukları oluşmasının önüne geçilmiş oldu. OGS sisteminde bir aparat aracın ön camına yapıştırılır ve araç hiç yavaşlamadan dikkatli bir şekilde gişelerden geçilebilme şansı sunulmaktadır. OGS sistemi sayesinde hiçbir şekilde beklemeden direkt olarak geçilebilmektedir. Ancak tabi bu geçişlerin de belli kuralları bulunmaktadır. Sürücüler OGS geçişlerinde bu kurallara uymalıdır. Örneğin OGS geçişlerinde bakiye yetersiz ise veya araç türüne uygun olan geçişten geçilmediyse direkt olarak gişelerde bulunan ceza kameraları ile cezalar kesilecektir. OGS cezası olarak isimlendirilen bu cezalar OGS ceza sorgulama işlemleri ile öğrenilebilmektedir. İnternet üzerinden kolayca ve pratik bir şekilde yapacağınız bu sorgulama işlemleri sayesinde OGS borcunuz var mı, varsa eğer ödeme tarihi ne zaman, cezanın kesilmesine sebep olan kural ihlali ne gibi tüm soruların cevaplarını en hızlı şekilde öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında internet üzerinden nasıl OGS cezası sorgulanması yapılacağını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

OGS Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

OGS gişesinden hatalı geçtiğinizi düşünüyorsanız veya herhangi bir nedenden dolayı borcunuz oluştu mu oluşmadı mı bakmak için direkt olarak Karayolları Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden OGS cezası sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Son derece pratik ve kolay bir şekilde yapacağınız bu sorgulama işlemi sayesinde oldukça avantajlı bir şekilde tüm bilgilendirme işlemlerini yapmış olacaksınız.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girdiğiniz anda öncelikle sitede bulunan OGS sorgulama işlemine öncelikle sitenin en üst kısmına bulunan araç plakası bölümüne araç plakasının doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Araç plakası istenen bölüme doğru bir şekilde araç plakasının girilmesi gerekmektedir. Araç plakası büyük harflerle ve bitişik olarak yazılmalıdır. Yanlış bir harf girilmesi veya boşluk bulunması durumunda sorgulama işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu yüzden dolayı da sitenin istediği şekilde bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Gerekli olan sorgulama işlemleri sonrasında tüm OGS borçlarını öğrenebileceğiniz gibi aynı zamanda Gelir İdaresi Daire başkanlığı sitesi üzerinden de bu borçlarınızı kredi kartı ile ödemelerini gerçekleştirebilir ve son derece de hızlı, pratik ve kaliteli bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz.

OGS Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK