Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları OGS HGS Ceza Sorgulama

OGS HGS Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Araç sayısının her geçen gün günden güne artış göstermesi yoğun trafik görüntülerini ortaya çıkartmaktadır. Bu gibi görüntülere özellikle büyük şehirlerde sık bir şekilde rastlamaktayız. Maalesef ki bu durumun önüne geçememekteyiz ancak teknolojinin hızla gelişmesi pek çok yeniliği de beraberinde getirmektedir. araç trafiği ve yol güvenliği problemlerine karşı çözümler aranırken teknolojinin imkanlarından da yararlanılmaktadır. Geçmiş yıllarda uygulanmaya başlanan kartlı geçiş sistemi, yoğun trafik akışının sağlanmasına ve trafiğin rahatlamasına çözüm olmak amacı ile kullanılmakta olan ilk sistemdir. Ancak bazı eksikliklerinden dolayı bu sistemin yerine OGS sistemi ve HGS sistemi geliştirilmeye başlanmıştır. OGS sistemi ve HGS sistemi, otoyol ve köprü geçişlerinde nakit para ödemenin önüne geçen kartlı veya çipli geçiş seçenekleri ile trafiğin akışının sağlanmasında büyük ölçüde katkıda bulunmuştur.

Yollarda karşımıza çıkmakta olan HGS ve OGS şeritleri temelde aynı yapıya sahiptir ancak kullanım şekilleri birbirlerinden biraz farklıdır. Otomatik geçiş sistemi; abonelik kaydı sonrasında araç plakasına özel verilen kart sistemi ile kullanılmaktadır. Bu kart aracın ön camına yapıştırılmaktadır. Araç OGS şeridinden geçiş sağlarken OGS cihazı otomatik olarak aracın ön camında bulunmakta olan çipli kartı algılayarak geçiş ücretinin tahsil edilmesini sağlamaktadır. Fakat HGS sistemine kayıtlı olan aboneler sistemi iki şekilde kullanabilmektedir. Bunlardan ilki HGS kart sahibi olan kişiler diledikleri tutarda ve istedikleri zaman bakiye yüklemesi yaparak geçiş sağlayabilir. Bu yöntem HGS sisteminin olduğu yolları çok sık kullanmayan kişiler için düşünülmüş bir yöntemdir. Diğer yöntem ise OGS çipli kartından daha küçük olan HGS etiketleri de kullanılabilmektedir. OGS ile kullanımı aynı olan HGS etiketleri aracın ön camına yapıştırılarak kullanılmaktadır. Kullanım açısından oldukça kolay olan HGS sisteminin bazı gereklilikleri bulunmaktadır. Bu gerekliliklerden en önemlisi sürekli olarak kalan bakiye sorgulaması yapılmalıdır. Bakiye kontrolü yapılmaması durumunda geçiş esnasında bakiye geçiş için yetersiz ise kaçak geçiş olarak algılanmaktadır ve kaçak geçişler için kanunen cezai işlemler uygulanmaktadır. Sorgulama işlemleri ile plakanız üzerinde herhangi bir kaçak geçiş cezası olup olmadığını kolay bir şekilde sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Peki OGS HGS ceza sorgulaması nasıl yapılır?

OGS HGS Ceza Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

OGS HGS ceza sorgulamaları farklı sorgulama sitelerinden online olarak kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. OGS HGS ceza sorgulamaları için ilk olarak aşağıda belirtilmekte olan linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıklamanızın ardından karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.

OGS Ceza Sorgulama İşleminizi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

OGS HGS ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmek istediğiniz aracın plaka bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde yazarak sorgula butonuna basmanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından araç ile ilgili tüm ceza dökümüne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sorgulama ekranında aracınıza ait ceza görünüyorsa cezanın miktarı ve ceza ile ilgili tüm detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama İşleminizi Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK