Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları OGS Sorgulama

OGS Sorgulama

0
PAYLAŞ

OGS yani diğer adıyla Otomatik Geçiş Sistemi Türkiye’de karayollarında uygulamada olan sistemlerden bir tanesidir. Bu sistemden bahsetmemiz gerekirse ülkemizde uygulamada bulunan Hızlı Geçiş Sistemi’nin yetersiz olmasından sonra elektronik bir sisteme geçiş dönemi olarak bulunmakta ve hala kullanımdadır. Türkiye’de artmaya devam eden şehir trafik yoğunluğuyla beraber artan araç sayısının şehirlerarası geçiş faaliyetleri de bir o kadar artmış durumdadır. Bu işlemleri yapabilmek için sürücüler bazı kurallara uymak zorunda olmaları gerekir. Trafik kuralları başta yer almak üzere, araç muayenesi gerekliliği ve araçlara ait olarak bulunan zorunlu motorlu taşıt vergisi ödenmesi problemsiz şekilde trafikte bulunmak için gerekli birkaç temel taştır. Trafik içerisinde seyir halindeki araçların daha kolay tespit edilebilmesi ve ücretli otoyol ve köprü üzerinde ücretlerin kolayca tahsis edilebilmesi için otomatik geçiş sistemi uygulanabilmektedir.

Sistemin çalışma durumundan bahsetmemiz gerekirse OGS sahibi olmak isteyen araç sahipleri PTT aracılığıyla başvuru yaparak araçlarına ait olan manyetik bantları tahsis etmektedir. Araçların ön camına yapıştırışmış olan bu bantlar sayesinde gişe üzerinden geçiş esnasında araç tanımlanmakta ve bandın bağlı olduğu OGS hesabı üzerinden geçiş ücreti kesilmektedir. Bu yazımız içerisinde OGS sorgulama işleminin ne şekilde yapıldığını bulabileceksiniz. OGS sorgulama uygulamasını internet üzerinden yapmak oldukça basit olmaktadır. Bu sorgulama işlemleri iki şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan ilki Karayolları Genel Müdürlüğü adresi aracılığıyla yapılmakta diğeri de devletin elektronik ortamdaki hizmet paneli olan e-devlet uygulaması ile olmaktadır

Karayolları Genel Müdürlüğü ile OGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Kuruma ait olan internet adresi üzerinden Otomatik Geçiş Sistemi sorgulama uygulamasını yapabilmeniz için aracınızın plakası gerekir. Alt bölümde vereceğimiz link ile kuruma ait sorgulama sayfasına kısa süre içerisinde yönlendirilirsiniz. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen alana aracınızın plakasını birleşik şekilde belirterek sorgula butonuna tıklayınız. Bu sayede KGM OGS geçiş ihlali sorgulama faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz.

KGM OGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet OGS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devletin vatandaşlara sunduğu olanaklardan birisi de e-devlet platformudur. Devletin pe çok kurumunun bağlı olarak yer aldığı ve birçok hizmeti alabildiğimiz bu platform üstünden Otomatik Geçiş Sistemi sorgulama faaliyetlerini de yapabiliyorsunuz. Otomatik geçiş bilgileri sorgulamasını internet üzerinden yapabilmeniz için yazımızın sonuna link ekleyebilirsiniz. Bu linke tıkladığınız zaman alt bölümde gösterilen görselde yer alan sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada ok işareti ile gösterilmiş olan kısımlara gerekli bilgileri yazarak internet adresine giriş yaparsınız ve E-Devlet ile Otomatik Geçiş Sistemi uygulamasını yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifresi sahibi olmamanız durumunda bu platform üzerinden sorgulama yapamazsınız. İnternet üzerinde kullanmak üzere e-devlet şifresi sahibi olmak için PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifreyi anında temin etmelisiniz.

E-Devlet OGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK