Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Otomobil Ceza Sorgulama

Otomobil Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Her araç sahibi birey şehir içinde veya şehir dışında diğer trafik kanunları ile etkileşim içerisinde bulunmaktadır. Bu etkileşim kapsamı içerisinde her bireyin belirli sınırları yer almaktadır. Bu sınırları belirlemiş olan ve düzenleyen kurallar bütününe trafik kuralları adı verilir. Trafik kuralları, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan, uygulanan ve denetimi gerçekleştirilen toplum huzurunu sağlayarak insanların mal ve can güvenliğini en üst düzeyde tutmalarını sağlamaktadır. Bu kuralların dışına çıkmış olan vatandaşlar ise yasalar gereğince işledikleri suç tipine ve büyüklüğüne göre ceza almaktadır. Bu cezalar trafik içerisinde yapılan hatalı park, hatalı sollamalar, hız sınırı aşımı ile beraber aracın vergi borcunun süresinde ödenmemesi ile gelen cezalar olarak sıralanmaktadır. Bu kadar çok başlık içeriğine ait trafik cezalarının kontrol edilmesi de oldukça zor olabilmektedir. Otomobil ceza sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek aracınıza ait olan mevcut bir borç olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama uygulamaları Emniyet Genel Müdürlüğü, E-devlet kapısı ile beraber Gelir İdaresi Başkanlığı olmak üzere üç kalem üstünden yapılır.

EGM Otomobil Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devletin resmi bir kurumu olarak bulunan ve Trafik Şube yardımıyla trafik denetlemelerini yürütmüş olan kurum resmi adres üzerinden de otomobil cezaları konusunda sorgulama yapma imkânı sunmaktadır. Bu sorgulama işlemleri trafik sorguları isimi verilen pencereden gerçekleştirilir. Bu pencereye yönlendirilmeniz için yazının son kısmında bağlantı linki yer almaktadır. Bu link sizi alt kısımda görselde de gösterildiği gibi isminiz, soy isminiz, TC kimlik numaranız ile beraber doğum tarihiniz için ayrılmış boşluklardan oluşmuş olan kimlik doğrulama sayfasına götürmektedir. Bilgilerinizi ilgili boşluklara doğru olarak yazdıktan hemen sonra otomobil ceza sorgulama işleminizi açılan sorgulama listesinden anında yapabileceksiniz.

 

EGM Üzerinden Otomobil Ceza Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Otomobil Cezası Nasıl Sorgulanır?

Devlete ait olan elektronik ortam hizmeti de Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetlerinden bir tanesi olan otomobil ceza sorgulama uygulaması kolaylıkla yapılır. İlk olarak yapılması gereken yazının sonunda bulunan bağlantı adresini kullanarak kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir. Bu sayfa üzerinde TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili yer alan bölümleri doğru şekilde yazmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresi sahibi olarak bulunmuyorsanız PTT şubesi üzerinden adınıza ait şifreyi 2 TL karşılığında oluşturmanız gerekir.

 

E-Devlet Otomobil Ceza Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

GİB Otomobil Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnternet Vergi Dairesi’nin bağlı yer aldığı resmi kurum, Motorlu Taşıt Vergisinin işlerini de yürütmektedir. Bununla beraber vatandaşların işini kolaylaştırmak için otomobil cezalarının da sorgulanması sağlanmaktadır. Kurum üstünden sorgulama yapabilmek adına yazının son bölümündeki bağlantı linkini kullanmanız gerekir. Açılacak olan sayfa üzerinde aşağıdaki resimde de ok işareti ile gösterilmiş olan bilgileri ilgili boşluklara doğru olarak yazmanız gerekir. Açılacak olan yeni sayfada ceza sorgulama işlemlerini kolayca yapabildiğiniz gibi bunun yanında anlaşmalı kredi kartları yardımıyla ödeme işlemlerini de kolayca yapabilirsiniz.

GİB Otomobil Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK