Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Otopark Cezası

Otopark Cezası

0
PAYLAŞ

Dünyadaki en kalabalık trafiğe sahip olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de kalabalık bir araç yoğunluğu söz konusudur. Her gün çok sayıda aracın trafiğe çıkması sadece trafik sıkışıklığı sorununu değil, park sorunu durumunu da ortaya çıkarmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde otopark sorunu ciddi bir problem haline gelmektedir. Park sorununu bir nebze olsun rahatlatmak amacıyla belediyelere ait veya tüzel kişiler tarafından işletilen otoparklar bulunmaktadır. Belirli bir ücret karşılığında çalışan otoparklar saatlik, günlük, haftalık, aylık olarak kiralanabilmektedir. Kanunlar tarafından park yapılması yasaklanmış yerlere park etmek yerine birçok kişi otoparklara araçlarını bırakmayı tercih etmektedir.

Otopark Cezası Ne Kadardır?

Yasak olan yerlere kısa süreli bile olsa park eden kişilere belirli bir maddi ceza uygulanmaktadır.

 

Maddi cezanın yanı sıra aracın çekilmesi de söz konusu olmaktadır. Hatalı park sonucunda aracınız çekildiyse aracın kurtarılması için belirli bir ceza ödemeniz gerekmektedir. Bu ceza tutarı günlük otopark ücreti, çekicinin bedeli, park ceza ücreti ile birlikte ödenmektedir. Aracın çekilmesi durumunda diğer masraflar ile birlikte 172 TL ödemeniz gerekmekte, eğer sadece para cezası yazıldıysa park ceza tutarı olan 92 TL’yİ ödemeniz istenmektedir.  15 gün içerisinde ödenen cezalara indirim de uygulanmaktadır. Otoparka çekilen araç cezalarında aracın alınmadığı her gün için +10 TL cezaya yansıdığı da unutulmamalıdır.

Otopark Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesinden otopark cezası sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulama sayfasına giriş yaptıktan sonra TC kimlik no bilgisi, isim soy isim ve doğum yılı bilgileri ile sorgulama yapılmaktadır. Çekilen aracın hangi otoparka çekildiği de aynı sorgulama işlemi ile öğrenilmektedir.

Otopark Cezası Ne Kadar Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Otopark Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

2017-Trafik-Ceza-Rehberi

BİR CEVAP BIRAK