Ana sayfa Araç Plaka Araç Sorgulama

Plaka Araç Sorgulama

0
PAYLAŞ

İnternet üzerinden yapılmakta olan pek çok işlemlerin arasında araç sorgulama işlemleri de yer almaktadır. Araç sorgulama işlemi hem online olarak hem de SMS sistemi üzerinden kolay bir şekilde rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem internet sayfası üzerinden E-Devlet sistemi kullanılarak birkaç adımda rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Araç sorgulama hizmeti size en çok ihtiyaç duyulan zaman olan araç alım satım halinde güvenli bir şekilde işlemleri gerçekleştirmenize yardımcı olur ve ikinci el araç hakkındaki bilgilere anlatılan uygulamalar ile rahat bir şekilde erişim sağlamanıza yardımcı olur. Alacağınız aracın hasar geçmişi, kaza bilgileri ve sigorta poliçeleri gibi pek çok bilgilerine bu sistemi kullanarak kolay bir şekilde ulaşmanıza olanak sağlanmıştır.

Araç Plaka Sorgulaması

Plaka üzerinden araç sahibinin isim ve soy isim bilgilerine erişim sağlanması mümkündür. Çünkü plakalar sanıldığı gibi araçların kendisine değil aracın sahibi olan kişilere aittir. Yani sahip olmuş olduğunuz aracı satmanız durumu söz konusu olursa plakanın yeni araç sahibine geçmesi için sizin onay vermenize ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer isterseniz isminize kayıtlı olan plakayı devretmez ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağladıktan sonra da istediğiniz başka bir aracınız üzerinde kullanabilirsiniz.

 

Bilindiği gibi plakalar kişilerin araçlar hakkında pek çok bilgiye erişim sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu bilgiler plakanın ait olduğu aracın güncel bilgilerini kapsar. Araç sorgulaması yapan bir kişi aracın modelini, rengini, markasını, cinsini, aracın çalıntı olup olmadığını, araca ait trafik cezası, vergi cezası gibi borçlarının bulunup bulunmadığını kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Önceden plaka üzerinden araç sorgulaması ancak emniyet çalışanları tarafından gerçekleştirilebilen ve başkalarının erişim olanağı olmayan bir çalışmaydı. Ancak günümüzde bir aracın plakası üzerinden sorgulanan aracın kime ait olduğu kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Plakadan araç sorgulaması yaptığımız da araç sahibinin iletişim bilgilerine erişim sağlanmaz. Sistem tarafından sadece araç sahibinin isim ve soy isim bilgileri paylaşılır. Ancak emniyet üzerinden yapılan plaka sorgulamalarında ihtiyaç duyulması halinde araç sahibinin iletişim bilgilerine de kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. İnternet üzerinden yapılamayan tek işlem plakadan araç sahibi sorgulama işlemidir. Bunun sebebi ise kişisel bilgilerin açık olmamasından kaynaklanmakta olan bir durumdur.

Trafik Cezası Sorgulama

Plaka üzerinden araç sahibinin isim ve soy isim bilgilerine erişim sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda plaka bilgileri ile araca herhangi bir tarihte yazılmış olan ceza olup olmadığını da kolay bir şekilde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Trafik Cezası sorgulama işleminizi internet üzerinden online bir şekilde evinizden çıkmadan oturduğunuz yerden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu online sorgulama  sayfası üzerinden kişi üzerine kayıtlı aracın plakası ile herhangi bir tarihte yazılan cezaya erişim sağlayabilirsiniz. Bu online internet sitesi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından (EGM) hazırlanmış olup sorgulama yapmak isteyen araç sahiplerinin kullanımına sunulan güvenilir bir internet sorgulama sayfadır. Plaka üzerinden trafik cezası sorgulaması işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için aşağıda verilmekte olan bağlantı linki tıklayarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesine erişim sağlayabilir ve istediğiniz işlemi kolay bir şekilde güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Siteye erişim sağladıktan sonra yapmanız gereken işlemler aşağıda görseller ile birlikte ayrıntılı olarak sizlere anlatılacaktır.

Trafik cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için karşınıza çıkan internet sayfasında istenenler araç sahibinin kişisel bilgilerini içermektedir. Bu bilgiler İsim, Soyisim, TC Kimlik No, Doğum Yılı şeklinde verilmiştir. Siz de sistem tarafından istenilmekte olan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde belirtilen alanlara sırası ile yazdıktan sonra mavi buton ile belirtilmekte olan Doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlem sonucu karşınıza gelecek ekran üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama butonuna tıklayarak araç sorgulama işleminize devam ediniz.

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama işlemi yanı sıra aynı sayfa üzerinden; sürücü belgesi ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama ve otoparka çekilen araç sorgulama gibi pek çok sorgulama işlemini aktif bir şekilde başarılı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ceza Sorgulama İşlemini Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama

Aracın plaka numarası üzerinden trafik cezası olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilmemiz mümkündür. Bu işlem internet ortamı üzerinden online olarak kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Plaka no ile trafik cezası sorgulaması yapmak için İnternet Vergi Dairesinin resmi sitesi kullanılmaktadır. İnternet Vergi Dairesi üzerinden plakaya ait ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için bazı bilgileri siteye girmeniz gerekmektedir. Aşağıda vereceğimiz bağlantı linkine tıklayarak siteye erişim sağlayabilir ve sistem tarafından istenilmekte olan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde belirtilen alana yazdıktan sonra araç sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu bilgiler; sorgulama yapacağınız aracın plakası, bu plakanın özel plaka olup olmadığı, T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve tescil tarihinden oluşmaktadır. Bu bilgileri kullanarak aracınıza ait mevcut bir trafik cezası var ise kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Burada sorgulama yapmak isteyen kişinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise tescil tarihi bilgisinin aracın son tescil tarihi bilgisi olduğundan emin olunmalıdır. Sizde bu bilgileri kullanarak kolay bir şekilde ceza sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer isterseniz plaka no ile trafik cezası sorgulama işleminizi aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak kullanabilirsiniz.

Plaka No ile Ceza Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Araç Haciz Sorgulama

Haciz kişinin ödemekle yükümlü olduğu borcu ödeyememesi durumunda kişinin mevcut mal varlığına el konulması durumu söz konusudur. Aracın hacizli olması günümüzde sık sık karşılaşılmakta olan bir durumdur. Aracın hacizli olup olmadığını sorgulama işlemi gerçekleştirerek öğrenmemiz mümkündür. Araç üzerinde haciz bulunup bulunmadığını sorgulamak için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Araç haciz sorgulaması yapmanın ilk yöntemi e devlet kapısı olarak bilinmektedir. E-Devlet şifreniz ve T.C. vatandaşlık numaranız ile sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci yöntem ise Gelir Daire Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden sorgulama işleminin yapılmasıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için bilmeniz gereken bilgiler  TC kimlik no, nüfus cüzdanı seri no, anne kızlık soyadının ilk ve ikinci harfidir. Bu bilgilerin dışında size verilen güvenlik kodunu site üzerinde belirtilen alana girerek sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Araç rehin sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için eğer isterseniz aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linklerini tıklayarak kullanabilirsiniz.

E-Devlet Haciz Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Haciz Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sorgulama işlemini mesaj yolu ile gerçekleştirmek isteyenler için de Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi bir sistem oluşturmuştur. Bu sisteme göre hasar geçmişi sorgulamanıza, araç detay bilgisi sorgulamanıza, değişen parça bilgisi sorgulamanıza, tutanak bilgisi sorgulamanıza, poliçe bilgisi sorgulamanıza, mağdur bilgisi sorgulamanıza, hayat poliçesi vefat bilgisi sorgulamanıza ve poliçe hatırlatma servisine erişim sağlayabilirsiniz. Tüm bu bilgilere kolay bir şekilde erişim sağlayabileceğiniz SMS hattı 5664’tür. 5664 SMS hattı ücretli bir hat olmakla birlikte tüm operatörler için işlem ücreti 5 TL olarak ücretlendirilmektedir.

SMS İle Araç Sorgulama Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sorgulama işlemini gerçekleştirerek ulaşabileceğiniz pek çok bilgiye hasar kaydı sorgulama yaparak da erişim sağlayabilirsiniz. Araç sorgulama işlemi E-Devlet internet sitesi üzerinden yapılırken tramer sorgulama işlemi kişisel bilgiler ile online işlem olarak da yapılabilmektedir. Hasar kaydı sorgulama işlemi için yazının bitiminde yer almakta olan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Verilen bağlantı linkine tıkladıktan sonra açılacak olan sayfa üzerinden karşınıza 3 farklı alternatif çıkacaktır. Karşınıza çıkan bu alternatiflerden size en uygun olan seçeneği tıklayınız. Biz bu yazımızda plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama işlemini anlatacağız çünkü bu işlem oldukça kolay bir işlemdir.

Bu işlemde öncelikle ilk işlem olarak plaka bilgilerini daha sonra ise sigortalı T.C. kimlik numarası bilgilerinizi belirtilen alanlara yazınız ve sayfanın sonundaki Ara butonuna tıklayınız.

Açılan sayfa üzerinden istediğiniz aracın sorgulama işlemi ile istediğiniz bilgisine erişim sağlayabilirsiniz.

Tramer Hasar Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri için önemli olan konulardan biri de araç vergileridir. Çünkü araç vergileri her yıl kanunen düzenli olarak ödenmesi zorunlu olan vergilerdir. Araç vergileri ödenmediği durumlarda ise Trafik Ceza Kanunu Maddelerince ödemeyen vergi için araç sürücüleri hakkında cezai işlem başlatılmaktadır. Bu ceza sonucunda borcu bulunan araçlara el konulması da mümkün olabilmektedir. Bu nedenle sürücüler araçlarının vergi borçlarını düzenli olarak aksatmadan ödemesi gerekmektedir.

Sürücüler araca kayıtlı vergi borcu olup olmadığını sorgulayabilmek için Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi Sitesine giriş yaparak araç vergi sorgulama işlemlerini başarılı bir şekilde rahatça gerçekleştirebilirler. Aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak bu siteye kolay bir şekilde erişim sağlayabilir ve araç vergi sorgulama işleminize başlayabilirsiniz. Verilen bağlantı linkine tıkladığınız takdirde karşınıza aşağıdaki sayfa çıkacaktır.

Bu ekran üzerinden Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğine tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman karşınıza araç plakası ve üzerine tescilli olduğu kişinin bilgilerini girmenizi isteyen bir ekran belirecektir. Aynı zamanda bu sayfa üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama seçeneğini kullanarak da aracın taşıt vergisini kolay bir şekilde hesaplayabilmeniz mümkündür.

Bu ekran üzerinden ilk işlem olarak sorgulama işlemi yapacağınız aracın plaka numarasını yazmanız gerekmektedir. Sorgulama işlemini gerçekleştireceğiniz plaka numarasını girdikten sonra araç plakasının özel olup olmadığını belirten “Evet” ya da “Hayır” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Daha sonra ise TC kimlik Numarası ya da Vergi Kimlik Numaralarından birini yazarak sorgulama işleminize devam edebilirsiniz. Son işlem olarak ise Araç Tescil Tarihi bilgileri gün ay yıl şeklinde belirtildiği gibi doldurulduktan sonra bilgilerinizi kontrol ettikten hemen sonra mavi ile belirtilen TAMAM butonuna basmanız gerekmektedir. Bu son işlem ile birlikte istediğiniz aracın vergi tutarını sorgulama işlemini başarılı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Bu işlem sonunda ise karşınıza çıkacak olan ekran üzerinde araç ile ilgili bilgileri barındıran seçenekler yer alacaktır.

Bu bölüm üzerinde Motorlu Taşıtlar Vergisi seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman ise ekranınızda araca ait bir vergi borcu yok ise ekrana Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcunuz Bulunmamaktadır adı altında bir ibare gelecektir. Eğer sorgulama yapmış olduğunuz aracın vergi borcu bulunuyor ise bu borç ile ilgili dökümler ve ödenmemiş taksitler tüm detayları ile birlikte ekranınız üzerinde görüntülenecektir. Araç vergisi sorgulama plaka ile işlemi için site üzerinde TAHSİLATLAR seçeneğine tıklayarak ödemesi yapılmış olan motorlu taşıtlar vergilerine ait bilgilere de kolay bir şekilde erişim sağlayabilmeniz mümkündür. Buna ek olarak eğer araç üzerinde vergi borcu bulunuyorsa araç vergi borcunu bu site üzerinden anlaşmalı banka kredi kartları ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Vergi Sorgulamasını Plaka İle İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK