Ana sayfa Borç Sorgulamaları Plaka Borç Sorgulama

Plaka Borç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanan internet hayatımızda bir çok kolaylığı da oluşturmuş durumdadır. Ülkemizde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetleri geçtiğimiz günlerde yaptığı büyük çalışmalardan sonra çok güzel kolaylıklara bir yenisini daha ekleyerek vatandaşları büyük bir yükten kurtardı. Artık insanlar evlerinde ve işyerlerinde kullandıkları internet erişimi sayesinde birkaç dakika içinde plaka borç sorgulama işlemi yapabilecekler.

Motorlu araçların kullanımı her gün biraz daha yaygınlaştığı için trafikteki aksaklık ve trafik kalabalığı da kaçınılmaz hale gelmiş durumdadır. Günlük hayatımızın yoğunluğu bazı sorgulama ve ödeme durumlarımızı gözden kaçırarak daha sonra sıkıntı çekmemize sebep olabiliyor. Bazen unutmuş olduğumuz bir trafik borcu zamanla büyüyerek başımıza büyük bir sorun açabiliyor. Özellikle dolandırıcıların ilgisini çeken ikinci el araç satışlarında yapılan istismarlar yeni bir düzenlemeyi de gündeme getirdi. Yapılan bu düzenleme ile birlikte insanlar plaka üzerinden yapılan sorgulamalar sayesinde bir aracın muayene durumunu, trafik ceza borcunu, kaçak ve çalıntı olup olmadığını, vergi borcu hakkındaki bilgileri, kaza durumunu ve buna benzer bir çok bilgiye internet üzerinden ulaşabiliyor. Bu şekilde hasarlı araç almak zorunda kalmayan müşteri de ikinci el araçları tam olarak internet üzerinden araştırabiliyor. Bu işlemlere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Vergi Dairesi gibi kurumlardan ulaşılabileceği gibi sadece akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak da plaka borç sorgulama sistemleri üzerinden yapabileceğiniz çok basit işlemler halini almış durumdadır.

Türkiye üzerinde yeni uygulamaya başlanılmasına rağmen bu sistem cezanın kişiye tebliğinde yaşanacak olan aksiliklerin de karşılaşılmasının önüne geçmektedir. Cezanın geçikmesi durumlarında yasal olan faiz ve gecikme cezası ile birlikte daha yüksek ceza borcu ödemek zorunda kalabilirsiniz. Buna ek ikinci el araç almadan önceki zamanda plaka borç sorgulama sitelerini kullanarak kolay bir şekilde aracın herhangi bir ceza ve birikmiş trafik borcu olup olmadığına bakabileceğiniz gibi, ödenmemiş vergileri, çalıntı olup olmadığı ve buna benzer bir çok bilgiye bu siteler üzerinden oluşabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğünün bu işlemler sayesinde dolandırıcılık gibi konularda mağduriyetleri en aza indirmeleri amaçlanmaktadır. Peki bu sistem üzerinden plaka borç sorgulama işlemleri nasıl yapılabilir. Hangi bilgiler ile sorgulama yapılabilir? Ve sorgulama yapılan siteler ne kadar güvenlidir. Tüm bu bilgilerin hepsini yazımızın alt kısmında bulabilirsiniz.

 

Plaka Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka borcunuzu sorgulamak istiyorsanız bu işlemleri kurumlara ait resmi web siteleri üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğünün size sağlamış olduğu plaka borç sorgulama sistemi üzerinden size ait birkaç özel bilgi ile faydalanmanız mümkündür. Plaka borcu sorgulama işlemlerinden nasıl faydalanacağınız aşağıda ayrıntılı olarak yazılmıştır. Bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yaptığınız takdirde trafik şube ve maliye gibi kurumlara giderek zaman kaybı oluşturmadan herhangi bir borcunuz olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yapmanız gereken işlemler sırası ile aşağıdaki gibidir

Turkiye.gov.tr adresine ve oradan da “E-Hizmetler” bölümüne giriş yaparak işleminize başlayınız.

Karşınıza çıkmış olan sayfa üzerinden “araç plakasına yazılan ceza sorgulama” sekmesini tıklayınız.

Buraya sizden istenmiş olan bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra plaka borç sorgulama sistemi ile bilgilerine ulaşmak istemiş olduğunuz aracın son 1 yıl içinde herhangi bir trafik borcu olup olmadığını ve araç hakkında bir çok bilgiyi öğrenmiş olursunuz. Eğer sorgulama yaptığınız aracın trafik borcu yoksa ekran üzerinde “son 1 yıl içinde isminize kayıtlı araç plakasına yazılmış olan herhangi bir ceza bulunamamıştır” yazısını görürsünüz. Sorgulama yapacağınız uygulama için Emniyet Genel Müdürlüğünün denetiminde olduğunuzdan bilgilerinizi gönül rahatlığı içinde girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Plaka borç sorgulama işlemi için sayfaya girdikten sonra aşağıdaki bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

  • Araç sahibine ait T.C kimlik numarasına
  • Aracın tam olarak plakasına
  • Cezanın yazılmış olduğu il bilgisine
  • Cezanın yazılmış olduğu ilçe bilgisine
  • Cezanın yazılmış olduğu tarih bilgisine
  • Cezanın yazıldığı saat bilgisine
  • Toplam yazılan ceza miktarının ne kadar olduğu bilgisine

Tüm bu işlemleri sırası ile yaptıktan sonra ceza bilgilerini görüntülediğiniz sayfa üzerinde “detay” diye bir seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneği tıklayarak sorgulama yaptığınız plakaya ceza ile ilgili ayrıntılara erişim yapabilirsiniz. Detay sayfasında üst bölümde maddeler halinde sunulmuş olan bilgilere ek olarak ceza tutanağı ve ser no ile ceza maddeleri bilgileri de önünüze gelecektir. Plaka borç sorgulama işleminizi aşağıdaki linkin içinde verdiğimiz resmi web sitesine bağlanarak yapabilirsiniz.

Plaka Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK