Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Plaka Ceza Sorgulama

Plaka Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Hızlı nüfus artışı ile birlikte özellikle büyük şehirlerde her gün ciddi bir trafik problemi yaşanmaktadır. Trafik düzenini sağlamak, kurallara uymayanlara cezai yaptırım uygulamak ile görevlendirilmiş olan trafik polislerinin de işleri her geçen gün daha zorlaşmaktadır. Üstelik bu yoğun trafik akışı içerisinde bazı kural ihlali yapan sürücüler, trafik polislerinin dikkatlerinden kaçabilmektedir. Bu durumu önlemek, trafik polislerine yüklenen yükü biraz azaltmak ve kural ihlallerine caydırıcı önlem almak amacıyla trafik düzeni sağlanmasında teknoloji aktif kullanılmaktadır. Mobese kayıt sistemleri, radar kontrolleri ile de sürücüler denetlenmekte, en ufak kural ihlalleri kaydedilerek otomatik trafik cezası uygulanmaktadır. teknolojik sistemler ile yapılan trafik kontrollerinde araç plakaları kontrolleri ve araçların birbirinden ayırt edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle otomatik kesilen trafik cezaları da araç plakasına kesilmektedir.

Plaka Ceza Sorgulama Nedir?

Teknolojik sistemler ile kesilen trafik cezalarından sürücü ve araç sahiplerinin yine teknolojik aletler ile haberi olabilmektedir. Online işlemler ile plaka trafik cezası sorgulama işlemi saniyeler içerisinde tamamlanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sayfasında kişilerin plakalarına yazılan cezaları öğrenebileceği sistem mevcuttur.

 

Site içerisindeki ücretsiz gerçekleştirilen sorgulama işlemini doğru bir şekilde tamamlamak için boş bırakılan alanların doğru ve eksiksiz doldurulması önemlidir.

İlk sayfadaki form doldurularak gerçekleştirilen kısa kimlik doğrulama işleminin ardından açılan sayfada ceza türleri gösterilmektedir. Kişi, öğrenmek istediği bilgiye göre uygun seçeneği seçerek ceza detay bilgilerine ulaşmaktadır.

GİB Üzerinden Plaka Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdare Başkanlığı resmi web sayfasından da online ücretsiz plaka ceza sorgulama işlemi yapılmaktadır. Sitede yer alan motorlu taşıtlar sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme sistemi içinde plaka bilgilerine ilişkin bir form bulunmaktadır. Bu form eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulduğunda tüm ceza detay bilgilerine ulaşım sağlanmaktadır. Bu sayfada kişilerden trafik tescil tarihi, plaka, özel plaka olup olmayışı, TC kimlik numarası gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması ceza sorgulaması için gereklidir. Ayrıca plaka özel plaka ise doldurulan formda bu durumun belirtilmesi de gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Online İnternet Sitesinden Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesinden Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK