Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Plaka Çıkarma İşlemleri

Plaka Çıkarma İşlemleri

0
PAYLAŞ

Plaka çıkarma işlemleri hem sıfır araçlar için hem de ikinci el araçlar için başvurulan işlemlerden biridir. Sıfır araçlar için plaka çıkarma işlemi yapılırken, ikinci el otolar için ise isteğe göre plaka değiştirme işlemi yapılır. Kişilerin kendilerine özgü isteklerine göre plaka çıkarmak neredeyse moda halini almış durumdadır. Bu tür araçlar özel plakalı araçlar olarak adlandırılır. Özel plaka çıkarma işlemlerinde bazı prosüdürler standart plaka çıkarma işlemleriyle aynı olsa da ödenen ücret arasında farklar bulunmaktadır. Plaka çıkarmak için ne gibi işlemler gerekir, bahsetmeye çalışacağız. Plaka çıkarma işlemleri nelerdir gelin bunlardan söz edelim:

Plaka Çıkarma İşlemleri Nelerdir?

Özel plaka ve standart plaka olmak üzere plakalar ikiye ayrılır. Üzerlerinde araç sahibin ismi soy ismi, şirket ve kurum adı gibi semboller bulunan plakalar özel plaka sınıfına girer. Trafik tescil şubesine gidilerek bu tür plakalardan temin edebilirsiniz. Özel plakaların normal plakalardan diğer bir farkı da her yıl vergi ödenmesidir.

 

Ne çeşit olursa olsun plaka çıkarma işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müracaat etmek gerekir. Plaka çıkarma işlemini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmak için EGM’nin resmi online internet sitesinden randevu alınabilir. Alttaki linke tıklayarak kolayca randevu talebi oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra plaka çıkarma işlemleri için yanınızda götürmeniz gereken belgeler;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
  • Trafik tescil belgesi
  • Zorunlu trafik sigortası fotokopisi
  • Tescil dosyasıdır. Bu belgeler ile birlikte trafik şube müdürlüğüne girmeniz gerekir. Özel plaka belirlediyseniz plaka seçeneklerinden birini alabilirsiniz.

Plaka çıkarma işlemleri esnasında sizden kimlik istedikten sonra size seçmiş olduğunuz plakanın bilgilerini içeren makbuzu vereceklerdir. Kayıt sırası aldıktan sonra şoförler odası veznesine giderek 15 lira dilekçe doldurma parası ödersiniz. 1.5 lira da dosya parası ödersiniz. Tüm belgeleri alarak gerekli vezneye gitmeniz gerekir. Basım işlemleri için de sıra alıyorsunuz. Verilen dilekçe ile basım atölyesine giderek plakanızı bastırıyorsunuz.

Plaka Çıkarma İşlemleri Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ!

2017 YILI PLAKA DEĞİŞTİRME ÇIKARTMA YENİLEME BEDELLERİ 

CİNSİ FİYATI
1- Motorlu Taşıt ve Lastik Tek. Traktör Plakası ( Çiftli – Alüminyum ) 31,00 TL.
2- Mot. Bis. ve Motosiklet Plakası ( Tekli – Alüminyum ) 15,50 TL.

BİR CEVAP BIRAK