Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Plaka Değiştirme

Plaka Değiştirme

0
PAYLAŞ

Plaka değiştirme sıfır araçlarda gerekli olan bir durum olmasına rağmen ikinci el olan araçlarda böyle bir mecburiyet yoktur. İkinci el otolarda plaka değiştirme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Farklı bir ile ait plaka numarası olsa dahi aracı alan aracın yeni sahibi plakayı değiştirmeden sürüşüne devam edebilir.

TŞOF yani Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından yapılan plaka değiştirme işlemleri bazı durumlarda istenirse değiştirilebilir. Bunun için aracın eski sahibi ile yeni sahibi arasında noter huzurunda bu değişikliğin onaylanması gerekir. Yapılan satış işlemleri sırasında plaka değiştirme talebi de gündeme getirilir ve değişiklikler noter huzurunda yapılır. Tabi bunun için gerekli olan bedelin ödenmesi de kabul edilmiş olur. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra değişiklik talebi işleme alınır. İstenen belgeler Emniyet Müdürlüğü Merkezi’ne randevu zamanında gidilerek teslim edilir. Araç ruhsatının ne zaman yapılacağı öğrenildikten sonra plaka basım kağıdı ile birlikte araç plaka basım merkezine gidilir. Plaka basım kağıdı verildikten sonra Emniyet Müdürlüğü Merkezi’ne gidilerek aracın ruhsatı hazır ise ruhsat alınır. Tüm bu işlemlerden sonra EK-1 formlarından biriyle il vergi dairesine gidilerek vergi kayıt işlemi gerçekleştirilir. Kayıt İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

  • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından doldurulan 2 tane Ek-1 formu
  • Araç tesciline ilişkim geçici tescil belgesi
  • Zorunlu trafik poliçesinin aslı ve fotokopisi
  • Alakalı plakalar
  • TŞOF tarafından Araç Tescil Dosyası

Plaka değişikliği için gereken durumlardan bir diğeri de il adres değişikliğidir. Kişinin kendi adresinden değişiklik olduğu zaman ikamet edilmiş olan ildeki araç trafik şube müdürlüklerinde bu istek talep edilir.

 

Aracın plakasının kayıp ya da çalıntı olma durumlarında araç sahibinin kendisi ile ilgili sorunlarının çözümü için araç tescil müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekir. Vereceğiniz dilekçe ile mağdur olduğunuz anlaşılırsa ve bu konunda resmi karar çıkarsa yeni bir plaka tahsil etmeniz sağlanır.

Diğer bir plaka değiştirme nedeni de kişinin mal ve can güvenliği endişesidir. Eğer böyle ciddi bir durum ile karşı karşıya kalınma durumu var ise plaka değiştirilebilir. Bunun için Vali ya da kaymakam talebi ile İçişleri Bakanlığı’nın onayı gereklidir.

Plaka Değiştirme Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Araca ait olan sigortanın daha önceki plaka numarasına göre işlemler yapıldıysa yeni plakaya bazı eklemeler yapmanız gerekir Aracın sadece il kısmında değişiklik yapılacaksa trafik sigortası illere göre değişiklik gösterdiği için bu değişiklik sırasında ortaya çıkan fark ücretini ödemeniz gerekecektir. Aynı şekilde diğer plakaya göre daha düşük fiyatta ise farkın iade edilmesi konusunda talepte bulunmayı da ihmal etmemelisiniz.

Araç plaka değiştirme işlemleri yapmadan önce bir gün önce tescil büro amirliğinin resmi internet sitesinden boşta kalan araç plakalarından rezerve işlemi yapabilirsiniz. İlgili polise bu işlemi bildirmeniz gerekir. Çünkü bir gün sonra rezerve işlemi silinmektedir.

Plaka Değiştirme Bedeli Ne Kadardır?

Eğer noter sırasında plaka değiştirme işlemleri sırasında ücret ödediyseniz tescil bürosunda tekrar ücret ödemenize gerek yoktur. Bunun dışında TŞOF tarafından dosya açma ve ek-1 formu için ayrıca bir bedel ödemeniz gerekir. EK-1 formu içim 15-20 TL arasında bir ücret, dosya açma işlemi için ise 25- 40 TL gibi bir tutar ödemeniz gerekir.

BİR CEVAP BIRAK