Ana sayfa PTT Plaka HGS Sorgulama

Plaka HGS Sorgulama

0
PAYLAŞ

Köprülerden ve otoyollardan geçiş yapabilmek için mutlaka geçiş ücreti ödemek gereklidir. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı bu ücretleri vatandaşların ödeyebilmesi için köprü ve otoyol girişlerine bir takım ücret alma gişeleri yerleştirmiştir. Bu gişeler kullanılarak geçiş meblağlarını tahsil etmektedir. Daha öncelerde OGS ve KGS kullanılarak devlet geçiş ücretini tahsil edebiliyordu. Ama son yıllarda artan trafik yoğunluğu sebebiyle ve büyük şehirlerde artan araç sayısından dolayı bu sistemler yüzünden trafik yavaş kalmaya başlamış ve köprü, otoyol girişlerinde birikme olmaya başlamıştır. Devlet bu durumun önüne geçmek için OGS ve KGS’yi kaldırarak tek bir sistemi vatandaşlar için hizmete sunmuştur. Bu kolaylıktan yararlanmak için HGS kullanarak tüm vatandaşlar köprü ve otoyol geçişi yapabilirler. HGS’nin en büyük avantajlarından birisi de beklemenize hiç gerek kalmadan köprü ve otoyol girişlerinden hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

HGS Nedir?

Hızlı geçiş sistemi yani HGS köprü ve otoyol girişlerine düzenli olarak yerleştirilmiş bir sistemdir. Bu sistemin hizmete girme amaçlarından en önemlisi de sürücülerin hiçbir şekilde beklemeden seri bir şekilde araçları ile birlikte hızlıca geçiş yapabilmeleridir. Sistem araç kullananların HGS çipini okuyarak geçiş ücretini tahsil eder ve bu şekilde köprü ve otoyol geçişini gerçekleştirebilirsiniz. HGS’yi kullanmak istiyorsanız aracınızın ruhsatıyla birlikte PTT kurumuna veya HGS ile anlaşmalı olan bankalara gitmeniz gerekmektedir. 5 Türk Lirası ücret karşılığında HGS çipinizi bu kurumlardan kolayca elde edebilirsiniz. HGS çipinizi aldıktan sonra bu çipi kullanabilmek için aracınızın ön camına takmalısınız. Bu şekilde HGS’lerden hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. HGS üzerinde kurulu olan sistem sizin aracınızdaki çipi okuyarak geçiş ücretini hızlı bir şekilde tahsil edecektir. Her geçiş yaptığınız zaman HGS bakiyenizden geçiş ücreti gerektiği kadar düşürülür. HGS kart dolum işlemini PTT kurumlarından ve anlaşmalı bankalardan veya bu işlemi yapan kart dolum merkezlerinden yapabilirsiniz. HGS hesabınızda bulunmakta olan bakiyeniz yok ise geçiş yaptığınızda veya farkında olmadan HGS gişelerinden geçiş ihlali yaptığınızda plakanıza ceza yazılacaktır. Bu yazılan cezalar size adresinizden veya telefon aracılığı ile bildirilmez. Bu yüzden plaka HGS sorgulama işlemlerinizi ölçülü süreler aralığında gerçekleştirmeniz gereklidir. Bu sayede yaptığınız geçiş ihlalini tam olarak sorgulayabilir ve aracınızın plakasının üzerinde ne kadar ceza olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu cezaları belirli bir süre içerisinde ödendiği takdirde araç sahipleri için belli indirimlere gidilebilmektedir. Fakat bu borcu ödemeyi geciktirdiğiniz takdirde bu cezalar fazlalaşabilir. Bu yüzden düzenli olarak plaka HGS sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işleminizi PTT kurumlarına giderek gerçekleştireceğiniz gibi internet üzerinden de kolay bir şekilde plaka HGS sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden yaptığınız plaka HGS sorgulama işleminizi PTT kurumuna ait HGS müşteri hizmetlerinin internet sitesini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

Plaka HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden yaptığınız plaka HGS geçiş ihlal sorgulama işleminiz için ilk olarak HGS müşteri hizmetlerinin internet sitesi üzerinden giriş yapmanız gerekir. Yazımızın devam kısmında vermiş olduğumuz link sayesinde bu gerekli kurumun internet sitesine giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. HGS müşteri hizmetlerine ait internet sitesinden HGS ile ilgili birçok işleminizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama ve geçiş ihlal sorgulama işlemleriniz için de bu sistemi kullanabilirsiniz. Plaka HGS sorgulama işlemleriniz için ana sayfada bulunan HGS geçiş ihlali sorgulama bölümüne girmeniz bu işlemi yapmak için yeterli olacaktır.

HGS geçiş ihlali sorgulama işlemi için internet sayfasına ulaşım sağladıktan sonra ilk olarak sorgulama yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını eksiksiz olarak sisteme girmeniz gerekmektedir. Araç plaka numaranızı eksiksiz olarak sisteme girdikten sonra alt tarafta görünen çubuğu sağa doğru kaydırmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten hemen sonra karşınıza çıkan güvenlik kodunu da eksiksiz bir şekilde sisteme giriniz. Bu güvenlik kodunu gerekli yere girdikten hemen sonra sorgula linkini bir kez tıklayarak plaka HGS sorgulama işleminizi güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Eğer geçiş ihlalini yapmanızın üzerinden çok uzun bir süre geçmedi ise bu geçiş ihlali daha sisteme düşmemiş olabilir. Bu yüzden bir ihlal açıklamasını bu sitede görmüyorsanız daha sonra tekrar plaka HGS sorgulama işleminizi gerçekleştirerek bu ihlalin ne kadar ceza karşılığı olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer bu sistemde bir cezanız varsa bunu PTT kurumlarına giderek ödeyebilir veya HGS anlaşmalı bankalara giderek cezanızı ödeyebilirsiniz.

Plaka HGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK