Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları Plaka İle HGS Ceza Sorgulama

Plaka İle HGS Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Hızlı geçiş sisteminin (HGS) kurulması ve yaygınlaşması ile birlikte günümüzde kartlı geçişin yerini araçlara yerleştirilen ve içerisinde çip bulunmakta olan özel etiketler ve kartlar almıştır. Bu etiketlerin ve kartların çiplerini geçiş gişelerinde bulunmakta olan antenlerin algılaması ile geçiş ücretinin ödemesi otomatik olarak sistemsel bir şekilde gerçekleşmektedir.

PTT HGS Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

Teknolojinin trafik alanında bu yönde kullanılması köprülerde ve otoyollarda oluşmakta olan trafik yoğunluğunu en az seviyeye düşürmekte ve trafiğin akışını sağlayarak gişelerde beklemelere son vermektedir. Hızlı geçiş sistemi Karayolları ve PTT işbirliği ile kurulmakta olan yeni ve teknolojik bir sistemdir. HGS kartını 5 TL kadar düşük bir ücret ödeyerek PTT şubelerinden hızlı ve kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Bu sistemin sağlamış olduğu avantajlar arasında fiyatının oldukça uygun olması ve kolay bir şekilde temin edilebilmesi gösterilebilmektedir. Hızlı geçiş sistemi ön ödemeye dayanan bir sistemdir. HGS kartlarına pek çok anlaşmalı market, anlaşmalı benzin istasyonu ve anlaşmalı bakkallardan kolay ve hızlı bir şekilde bakiye yüklemesi yapılabilmektedir. Günümüzde çoğu işlemlerimizi internet üzerinden kolay bir şekilde evde çıkmadan gerçekleştirebilmekteyiz. Teknolojiyi aktif bir şekilde kullanmakta olan hızlı geçiş sistemi ile ilgili tüm işlemleri de internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün. İnternet üzerinden HGS sistemi ile ilgili yapılabilen işlemlerden bazıları; geçiş ihlali sorgulama, bakiye sorgulama ve bakiye yükleme gibi pek çok işlemi güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. PTT HGS resmi internet sitesi üzerinden de hızlı geçiş sistemi ile ilgili tüm detaylı bilgilere ve en güncel haberlere ulaşma imkan sağlanmaktadır.

 

Bu yazımızda detaylı olarak plaka ile HGS sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

Geçiş İhlali Sorgulamak için TIKLAYINIZ !

Ceza sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak yukarıdaki linkten sayfayı açmanız gerekmektedir.

Verilen bağlantı ile bu sayfaya otomatik olarak yönlendirilirsiniz. Plaka ile HGS sorgulama işlemini sağ üst tarafta yer almakta olan geçiş ihlali sorgula kısmından kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Geçiş ihlali sorgula kısmına bastığınızda aşağıda bulunmakta olan ekrana yönlendirilirsiniz.

Plaka ile HGS sorgulama işlemi ile herhangi bir geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz. Resimde de gördüğünüz üzere HGS ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirirken araç plaka numarası ve resimde yer almakta olan güvenlik kodunu girmeniz yeterlidir. Tüm bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra sorgula kısmına tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Herhangi bir geçiş ihlali yaptıysanız ve bu durumdan ötürü ceza yediyseniz nerede ve ne zaman geçiş ihlali yaptığınıza dair bilgiler ekranda çıkacaktır. Bu ekran üzerinden cezanın kesildiği tarih, cezanın kesildiği bölge ve ödenmesi gereken ceza tutarı hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ceza ödemenizi gerçekleştirirseniz geçiş ücretinin 10 katı olan para cezasını %25 indirimli olarak ödeme imkanından faydalanmaya hak kazanırsınız.

Sorgulama yapmadan son birkaç gün önce yediğiniz cezalar sorgulamada ekran üzerinde çıkmayabilir. HGS sisteminde kayıtlı telefon numaranız var ise sistem tarafından geçiş ihlali yapmanız sonucu ceza yediğiniz takdirde otomatik olarak telefonunuza sistem tarafından sms ile bilgi verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK