Ana sayfa Trafik Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Trafik cezaları, araçların trafik akışı içerisinde ilerlerken veya trafik akışı olmamasına rağmen yanlış park, kaza veya herhangi bir aksi durumda emniyet güçlerince uygulanan adli ve mali cezaları kapsamaktadır. Son yollarda araç sayısının bir hayli artması ile birlikte trafik kazaları da oldukça artış göstermektedir. Bu kazaların yanı sıra birçok trafik kuralı da bilinçli veya bilinçsiz şekilde ihlal edilmektedir. Bu ihlallerde beraberinde ölüm getirecek kadar ciddi ve önemli kazalara neden olabilmektedir. Örneğin alkollü ve hızlı araç kullanımı durumlarında ağır trafik cezaları uygulanmaktadır. Aşırı hız ve alkollü araç kullanımı trafik kazasından daha çok trafik terörü olarak adlandırılmakta ve bu yüzden de bu şekilde yakalanan kişilere ağır yaptırımlı cezalar uygulanmaktadır. Trafik kurallarının ihlal edildiğinin belgelenmesi için artık yol kenarlarındaki mobese kameraları ve elektronik denetleme sistemleri devreye girmiştir. Bu sistemler sayesinde trafik kurallarını ihlal eden araçlar belirlenir ve bu araçlara cezai işlem uygulanır. Cezalar ise posta yolu ile gönderilir. Adresinize ulaşmaması durumunda ise geri döner. Bu şekilde birçok kişi geçmiş dönemlerde kesilen trafik cezalarını faiziyle ödemek durumunda kalmıştır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde artık rutin olarak adınıza trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Plaka ile trafik cezası sorgulama sistemleri ile bu tür bili alımlarını pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelişen internet teknolojileri sayesinde haber alma ve bilgi edime daha kolay, pratik ve güvenli bir hale gelmiştir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen bu işlemler sayesinde plakadan tüm araçların trafik cezası sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemleri sayesinde de araç sahipleri herhangi bir ceza var ise bunu son ödeme tarihinden önce öğrenmekte ve bu borcu faize görmeden ödeyebilmektedir. Plaka ile araçların trafik cezası sorgulama işlemleri iki farklı adres üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu adreslerden birincisi Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet adresi olmaktadır. Plaka üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için gireceğiniz bu ekranda ilk olarak kişisel bilgilerinizin istendiği bir sayfa açılacaktır.

 

Giriş yaptığınız bu ekranda öncelikle isim, soy isim, T.C kimlik numarası ve doğum yılı gibi kişisel bilgiler sırasıyla istenen alanlara girilmektedir. Ardından da araca ait olan herhangi bir trafik cezasının bulunup bulunmadığını öğrenmek için 4 değişik sorgulama tipi ekran bulunmaktadır.

Bu seçenekler arsından ‘ Araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ butonunu seçerek aracınızın plakasına yazılmış olan trafik cezalarının tutarını, hangi tarihte, nerede nasıl bir ihlalden dolayı kesildiğini, cezanın sön ödeme tarihini ve diğer birçok bilgiyi bu sorgulama ekranı sayesinde öğrenebileceksiniz.

Plaka ile trafik cezalarının sorgulanabileceği diğer bir adres ise Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi olmaktadır. İnternet adresine giriş yaptıktan sonra direkt olarak plaka ile trafik cezası sorgulama bölümüne geçiş yapabilir ve kolay bir yönlendirme ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sistemde öncelikle plaka numarası, plaka tescil tarihi, T.C Kimlik numarası girilecektir. Araç plakası özel plaka kapsamında ise EVET sekmesi tıklanır. Sonrasında da TAMAM butonuna basılarak sorgulama ekranına geçilmiş olur. Son derece basit bir bilgi edinme sistemi olan bu plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri özellikle de ikinci el araçların alımında oldukça gerekli olmaktadır. Direkt olarak bu adresler üzerinden almayı düşündüğünüz aracın plakasından tüm sorgulama işlemlerini yapabilir ve böylece güvenli bir alışveriş sistemi gerçekleştirmiş olursunuz. Hızlı, güvenli ve kaliteli bir sistem sunan dijital dünya aynı zamanda birçok farklı avantaj da oluşturmaktadır.

EGM Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GİB Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK