Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Plaka İle Trafik Cezası Sorgulaması

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulaması

0
PAYLAŞ

Trafik cezaları trafikte güvenliği sağlamak adına trafikte uygunsuz davranan ve trafik kurallarına uymayan kişilere uygulanan cezalardandır. Trafik cezaları olası kazaları önlemek ve bir daha yaşanmaması adına alınmış bir tedbirdir. Böylece bu cezalarla trafik kurallarını ihlal eden kişilere ders verilerek suçlar önlenmeye çalışılmak istenmektedir. Trafik cezasından eskisi gibi artık kurtulmak kolay değildir. Her yerde radar sistemi ve mobese sistemleri kurulmuştur. Bu sistemler sayesinde suçlu kişi ve araç çekilen kamera görüntüleri sayesinde kolayca tespit edilebilmektedir.

Trafik cezası alan kişilerin adreslerine ceza tebligatı gönderilir. Ancak bu tebligat adres değişikliği, sistem hataları gibi nedenlerden dolayı bazen kişinin eline ulaşmaz. Bunun sonucunda ceza süresi geçer ve ceza sahibi gecikmeli olarak borcunu ödemek durumunda kalır. Faizli olarak ödeme yapmak durumunda kalan kişi mağdur olur. Bu gibi durumların önüne geçmek ve mağdur olmamak için artık online olarak takip edebileceğiniz ceza sorgulaması yapabileceğiniz sistemler vardır. Bu sayede mevcut cezanızı önceden öğrenerek vaktinde borcunuzu ödeme şansını elde edersiniz. Sorgulama biçimi olarak pek çok farklı sorgulama seçenekleri bulunmaktadır. Bu makalemizde sizlere plaka ile trafik cezası sorgulama nasıl olur onu anlatmaya çalışacağız.

Plaka İle Trafik Cezası Sorgulaması

 

Plaka ile trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için onlie internet sayfasından giriş yaparak kolayca sorgulamanızı yapabilirsiniz. Hiçbir kuruma gitmenize gerek kalmadan dijital ortamda sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Plakadan trafik cezası sorgulama yapmak için Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine ya da Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Biz ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden nasıl giriş yapılır onu anlatalım.

Öncelikle altta yer alan bağlantıya tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada kimlik bilgilerini girdikten sonra karşınıza 4 farklı türde sorgulama seçeneği çıkar. Buradan Araç plakasına yazılan sorgulama seçeneğine tıklamalısınız. Ayrıntılı olarak burada almış olduğunuz ceza ile ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz.

İkinci bir yol olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na giriş yapmak için de alttaki diğer linki tıklayın. Buradan karşınıza çıkan sayfada aracınızın plaka numarasını, varsa özel plaka numarasına evet diyorsunuz. Kimlik bilgilerinizi yazıp aracınızın tescil tarihini de yazdıktan sonra sorgula ya da tamam diyorsunuz. Karşınıza ceza ile ilgili tüm bilgiler gelecektir. En yakın zamanda ceza borcunuzu ilgili yere ödemelisiniz.

EGM Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GİB Plaka İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK