Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Plaka Nasıl Çıkarılır?

Plaka Nasıl Çıkarılır?

0
PAYLAŞ

Satın alanına araçlar için tescil işlemleri yapıldığında plaka çıkarma işlemi için çok yüksek rakamlar talep edilmiyor. Ancak kişilerin şahsi istekleri doğrultusunda özel plaka isteği için daha yüksek ücret kişilerden talep edilebiliyor. Ödenecek ücret ise plakanın özellik durumuna göre ve hangi trafik tescil şubesinde yer almasına göre değişiyor. İlk öncesinde il kodu sonrasında iki üç adet harf ve sonuna yazılan birkaç rakam ile yazılan bu özel plakalar için bir defaya mahsus olmak üzere ücret alınıyor. Bunun dışında kişi ve şirketlere ait uzun isim içeren plakalar için memur maaşı kat sayısı baz alınarak yıllık vergi ödenmesi zorunluluğu olmaktadır.

Araç plakası, aracın model ve renginden sonra araç sahiplerinin en çok özen gösterdikleri konulardan biridir. Hayatında en çok anlamlı olan ve değerli olan durum ya da kişiler adına özel plaka isteği olmaktadır.

Sıfır araçlar için plaka seçimi işi, ikinci el otolara göre çok daha kolay olmaktadır. Plaka bayiliği ya da trafik müşavirliği istenilen plakayı internetten arayarak hangi trafik şubesinde olduğunu kolayca saptayabiliyor. Araç sahibi olan kişi EGM’nin online resmi sitesinden bir gün içinde plakayı kendi adına rezerve edebiliyor. Gerekli ücreti Emniyet şubesine giderek yatırdıktan sonra plakaya sahip olabiliyor. Plaka tescil şubesinde yoksa bu durumda başka kişi tarafından plaka rezerve edilmiş olabilir. Bu durumda plakanın sahibiyle görüşmek gerekir. Plaka nasıl çıkarılır bu konuda sizleri aydınlatalım.

 

Plaka Nasıl Çıkarılır?

Plaka basım işlemi, yapılması için gerekli şekilde tescil işlemini araç sahiplerinin tamamlamış olmaları gerekir. Tescil işlemler, sırasında tahsil edilmiş olan plakaya has makbuz Türkiye Şoförler ve Otomobiller Federasyonu’na bağlı kurumlara gidilerek verilir. Bunun karşılığında plaka basım işlemi gerçekleşir. Plaka basım işlemi yapıldıktan sonra havale makbuzu trafik tescil kuruluşuna verilerek burada mühürletilir ve müracaat sahibi kişilere verilir. Mevzuata uygun plakalar verilirken, gerekli şartları taşımayan ve mevzuata uymayan plakalar şahıslara verilmez. Plaka çıkarma işlemi için yukarıda saydığımız şartları yerine getirdikten sonra plaka çıkarma işlemlerinin tamamlanmış olur.

BİR CEVAP BIRAK