Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Plaka Nasıl Sorgulanır?

Plaka Nasıl Sorgulanır?

0
PAYLAŞ

İnsan yaşamının en doğal hakkı olan ulaşım hakkını daha konforlu bir şekilde kullanabilmek için şartları oranında en kısa zamanda özel bir araca sahip olmaya çalışır. Ülkemizde gerek ÖTV gerekse KDV oranlarının yüksek oluşu ve çoğu zaman da alım gücü nispetinde araç alımı düşünüldüğünden 2. el araç almak daha mantıklı gibi görünmektedir. Bu 2. el araç piyasasının hareketlenmesini sağlar.

Ancak 2. el araç piyasasında yaşanması muhtemel pek çok sorun da bulunmaktadır. Çalıntı araç almak, bu durumdaki en büyük korkularından birisidir. Bunun önüne geçmek isteyen yetkililer, araç sorgulama işlemlerinin daha kolayca yapılabilmesi adına bazı düzenlemeler yapmaktadırlar. Bunla-rın en başında plakadan araç sorgulama gelmektedir.

Plakadan Araç Sorgulama

 

Plakadan araç sorgulama, satın alınmak istenen araca ilişkin detay bilgilere ulaşmayı sağlar. Aracın kime ait olduğu, plakaya sahip olan aracın marka ve model bilgileri, aracın ödenmemiş bir ceza ya da vergisinin olup olmadığı gibi bilgiler sorgulama ile elde edilebilecek bilgilerdendir.

Plakadan alınabilecek bunca bilgi için elbette farklı sorgulama yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle bahsedilmesi gereken sistem e-Devlet kapısı olacaktır.

E-Devlet Kapısı’nda Plaka Sorgulama

e-Devlet Kapısı ilk hazırlandığında bir e-Devlet şifresi bulunan herkes istediği bütün plakalar için detaylı bilgi alabilmekteydi. Son yapılan düzenlemeler, kişilerin şahsi bilgilerinin gizliliği hakkına dayanmaktadır ve bu nedenle sadece plakası sorgulanan aracın sahibinin gösterilmesine neden olur. Detaylı bilgi artık alınamamaktadır.

Son zamanlarda plaka sorgulama ile e-Devlet kapısından sadece aracın kime ait olduğu bilgisi verilmektedir. Sadece bu bilgi bile 2. el araç satışlarında hırsızlık bir araç alma ihtimalini ortadan kaldırır. Eğer aracı satan kişi ile araç sahibinin ismi aynı ise ya da en azından soy isimleri aynı ise araç çalıntı değildir, şeklinde düşünülebilir.

Satın alınacak olan aracın kime ait olduğu bilgisi bile önemli bir bilgidir ve e-Devlet sisteminde sorgulanabilmektedir. Ancak sisteme giriş için bir şifre gerekmektedir ki; PTT şubelerinden kişiye özel şifrelerin alınabileceği herkesçe malumdur artık.

SMS İle Plaka Sorgulama

Plaka sorgulamanın bir diğer yolu ise 5664 e SMS ile yapılabilir bu sayede aracın tramer bilgilerini alabilirsiniz. Ülkemizdeki tüm operatörlerden her SMS için 7 TL karşılığı plaka sorgulama yapılabilmektedir.

Bu sorgulama aracın trafik kayıtlarına geçmiş bir kazasının olup olmadığı bilgilerini de getirmektedir. Kazanın tarafları, parça değişiminin olup olmadığı ve hasarın toplamda ne kadar bir masraf ile karşılandığı bilgileri sorgulama sonucu alınabilmektedir. Ayrıca poliçe bilgileri de cep telefonuna gelecek olan mesajda bulunabilmektedir.

Bu kayıtlar tutanaklar yolu ile kayıtlara geçmiş bilgilerdir. Ufak tefek kazalar kayıtlara geçmediği için bulunamamaktadır.

Sonuç olarak alınmak istenen belgenin türüne göre plaka sorgulamaları farklı yöntemler ile yapılır. Bu bilgiler bazen resmi trafik kayıtlarından, bazen de tramer bilgilerinde olduğu gibi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi kayıtlarından gelmektedir.

E-Devlet Plaka Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK