Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Plaka no ile trafik cezası sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı  sitesi üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemleri ile trafikte yapmış olduğunuz hatalı davranışlardan dolayı aracınıza kesilmiş olan cezaların çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Yazımızın alt kısmında bulunan başlıklarda trafik cezası sorgulama işlemlerinden ve bu işlemlerin nasıl yapılabildiği hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. Vermiş olduğumuz bilgileri takip ederek plaka no ile trafik cezası sorgulama işlemlerinizi nasıl yapabileceğiniz hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama Ne Demek?

Mobese kameralarının zaman geçtikçe yaygınlaşmaya başlaması il ve ilçe merkezlerinde, tüm araçların trafik kural ihlallerinin tespit edilebilmesini kolay bir hale getirmiştir. Fakat trafik cezalarının kişilerin adreslerine ulaştırılması konusu kişilerin bulundukları adreslerinin değişmesi ve bu adresin güncellenmemiş olması gibi değişik sıkıntılardan dolayı adrese cezaların teslim edilmesi sorun oluşturmaktadır.  Bu tür durumlar için veya seyir halindeyken kişiler bazen almış oldukları trafik cezalarından haberdar olmadan ödemelerini de cezadan haberleri olmadığı için yapamamaktadırlar. Yasa gereği vatandaşlar trafik cezalarından haberleri olmasa bile cezalarını ödemek ile yükümlüdürler. Bunun yanında yakın tarihte kesilmiş olan cezaların sisteme girişinde de bir takım sorunlar yaşanması nedeni ile online olarak da trafik cezası sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Yaptığınız trafik cezası sorgulama işlemleri sayesinde trafik cezanızın olup olmadığını hızlı bir şekilde öğrenebilir ve trafik cezanız varsa yine bu platformdan online olarak trafik cezanızı kolayca ödeyebilirsiniz.

 

Trafik cezalarınızın ödeme işlemini GİB üzerinden online olarak güvenilir ve hızlı bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. GİB üzerinden ceza ödemesi işleminizi gerçekleştirmek için tek ödeme yöntemiyle birlikte kredi kartınızı kullanmanız gerekir. Diğer yöntemler ile trafik cezanızı GİB sistemi üzerinden ödemeniz mümkün değildir. Bununla birlikte trafik cezaları ödeme işleminizi online bankacılık kanalları sayesinde araç plakanızı bu sisteme girerek sorgulama yapabilir ve trafik cezanızı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Plaka no ile trafik cezası sorgulama işlemlerinizi rutin aralıklarla gerçekleştirerek erken ödeme avantajlarından da bu sayede yararlanabilirsiniz.

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka no ile trafik cezası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak yazımızın son kısmında sizinle paylaşmış olduğumuz linke bir kez tıklayınız. Ardından karşınıza çıkacak olan sayfadaki “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme İşlemleri” yazısını bir kez tıklayınız. “PLAKA” – “TC. Kimlik Numarası” – “Tescil Tarihi”(Ruhsatta yazan tescil tarihi) bölümlerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra “TAMAM” butonunu bir kez tıklayınız. Bu sistem üzerinden sizden istenilmiş olan plaka bilgilerinizi bitişik biçimde girdiğinizden emin olmalısınız.

Bu işlemleri bitirdikten sonra karşınıza aşağıda bulunan sayfa gibi fakat sayfa üzerinde bilgilerin dolu olduğu bir ekran çıkacaktır. Bu ekran üzerinden “CEZA BİLGİLERİ” yazısı tıklanıldığında aracınızın plakasına ait olan kayıtlı herhangi bir trafik cezası olup olmadığı bilgisi ekrana gelecektir.

Tüm bu uygulamaları bitirdikten sonra plaka numarasıyla trafik cezası sorgulama işleminizi güvenli bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Plaka No İle Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK