Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

0
PAYLAŞ

Araç sahibi olmak aslında görüldüğü kadar basit bir işlem değildir. Sadece paraını verip arabamı alı-rım diyemez alıcılar. Araç sahibi olunduğu andan itibaren hatta almadan önce bile sorumluluğu başlar. Öncelikle alınması düşünülen aracın incelemeleri yapılmalıdır. Araç alındıktan sonra düzenli bakımları yapılmalıdır ki; yasal olarak da buna zorunludur araç sahibi. Düzenli bakımları yanında kaza yapmamak gibi bir mecburiyette vardır. Kaza yapıldığında sigorta işlemleri, tamir masrafları v.s.  Artık araç ile yapılan ya da yapılmayan her adımdan sorumludur araç sahibi. Yani araç sahibi olmak o kadar da kolay değildir.

Tüm bu sorumluluk ve zorunluluklar nedeni ile henüz başlangıçta alınması düşünülen aracın araş-tırmaları yapılmalıdır. Çalıntı bir araç almak hem suçtur hem de masumiyetin kanıtlanması zorunluluğunu beraberinde getirir. Bu süreçte edilen masraf bir yana manevi olarak da son derece sıkıntılı anlar yaşanabilir. Bu nedenle plaka sorgulamaları son derece önemli bir uygulama neredeyse bir zorunluluktur.

 

Neyseki plaka ile araç sorgulama işlemleri günümüzde çok kolaylaştı. Bir yandan e-Devlet sorgulamaları diğer yandan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtları araç sahibi olmak isteyenlerin işini çok kolaylaştırdı. Bu sistemler sayesinde 2. el araç alımlarında gönül rahatlığı ile alışveriş yapılabilmektedir. Tüm bu zorunluluklar nedeni ile araç almadan başlayan sorumluluklar mutlaka yerine getirilmelidir.

Araç Alımından Önce Yapılması Gerekenler

Bir araç almaya karar veren kişi yani alıcı almayı düşündüğü aracı sadece çalışır durum kontrolü olarak düşünmemelidir. Aracın geçmişi de incelenmelidir. Bu nedenle ilk adım e-Devlet sistemi üze-rinden, aracın çalıntı olup olmadığının kontrolünü yapmak için plaka sorgulaması olmalıdır.

Bunun için öncelikle PTT şubelerinden alınmış bir e-Devlet şifresine ihtiyaç vardır. Bu şifre ile alıcı kendi kişisel sayfasına girerek plaka sorgulaması yaptırabilir. Buradan aracın kime ait olduğu ile ilgili bir bilgi edinilebilir. Böylece araç satıcısının aracın gerçek sahibi olup olmadığı ya da en azından araç sahibinin bir akrabası olduğu anlaşılabilir. Eğer satıcı aracın sahibi ise sorun yoktur. İkinci aşamaya geçilir.

İkinci aşamada aracın borcu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü borcu olan bir araç alınıp, satılamaz. Zaten noterde satışı yapılırken araca ait borçlar ortaya çıkacaktır. Ancak yine de öncesinde kontrol etmekte fayda vardır.

Son olarak da aracın kaza geçmişi incelenmelidir ki; bu artık e-Devlet sistemi içinden yapılamaz. Yine de bu bilgilere ulaşmanın da bir yolu vardır. SMS yolu ile aracın kaza ve hasar geçmişi, parça değişimi, mağdur durumu ve sigorta poliçe bilgileri alınabilmektedir.

SMS yolu ile plaka birleşik olarak 5664 nolu servise mesaj atıldığında aracın durumu ile ilgili olarak pek çok bilgi alınabilir. Örneğin aracın kaza yapıp yapmadığı öğrenilmek isteniyor ise plakanın önüne KAZA yazdıktan sonra mesaj atılabilir. Bu mesaja karşılık Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtlarına göre aracın kaza geçmişi liste halinde cep telefonuna gelir.

Eğer aracın sigorta bilgileri öğrenilmek isteniyor ise plakanın başına TRAFİK yazılmalıdır. Böylece araca ait sigorta ve poliçe bilgileri, sigortanın ne kadar süre ile geçerli olduğu gibi bilgiler de dahil olmak üzere alıcıya iletilmiş olur.

Tüm bu aşamalarda bir sorun yok ise araç, gönül rahatlığı ile  satın alınabilir demektir. Satın aldıktan sonra da borcu olmadığına emin olunsa bile plaka sorgulama işlemi ile borç bilgisi öğrenilmelidir. Çünkü trafikte yanlışlıkla yazılabilecek, özellikle OGS kaçak geçiş cezaları bulunabilir. Bu tür hatalar yaşanabilmekte ve araç sahibini zor durumda bırakabilmektedir.

Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK