Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Plaka Sorgulama

Plaka Sorgulama

0
PAYLAŞ

Genellikle ikinci el araç alımlarında kullanılan bir sistemdir. Alacağınız aracın borç, ceza, rehin gibi durumları olup olmadığına bakılmaktadır. Çünkü rehin, borçlu ya da cezalı araçlar noter tarafından onaylanmamakta ve alımı gerçekleştirilememektedir. Kendi aracınızla ilgili bilgilere de ulaşabilmektesiniz. Yaptığınız kazaların büyüklüğünü kolaylıkla görebilirsiniz. Satış veya alım işlemlerinde noter aracınızın üzerinde yer alan olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını istemektedir. Plakadan isim sorgulama işlemi daha bulunmamaktadır.

Plakadan isim sorgulama işlemi sadece Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinden yapılabilmektedir. Trafikte yer alan araçlar için plaka sorgulaması yapılabilmektedir.  Ücretsiz plaka sorgulama işlemlerinizi internet ortamından gerçekleştirebilirsiniz. E- devlet sisteminden ya da plaka bilgisi ve plaka sorgulama sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

 

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plaka Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

E- Devlet sisteminden sorgularken TC. Kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yaptığınızda, araç sorgula seçeneğine tıkladığınızda sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfasına girerek plakadan ceza sorgulama işlemini yapabilmektesiniz. İlk bilgi olarak plakanızı ya da özel plakanızı girmeniz gerekmektedir. İkinci aşama olarak TC. kimlik numaranızı ya da varsa vergi numaranızı girmeniz ve ardından tescil tarihini girmeniz ile birlikte ceza sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Plakadan Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Plaka ile Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan borç sorgulama işlemi ile sürücüler rahatlıkla borçlarını öğrenebilmektedir. Vergi dairesine gitmeden internet siteleri aracılığıyla borcunuzu öğrenebilirsiniz.

E- devlet kapısı sayesinde kolaylıkla girip plakadan borç öğrenebilirsiniz. Vergi dairesinin internet site ile de öğrenebilmeniz mümkündür. E- devlet şifrenizi alabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresine girerek sol tarafta yer alan hizmetler butonuna basmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan sitede E harfine gelerek Emniyet Genel Müdürlüğü başlığına tıklamanız yeterli olacaktır. Araç plakanızı yazarak ceza sorgula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Kimliği şimdi doğrula seçeneğiyle birlikte sizden istenilen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Bilgilerden sonra giriş butonu sayesinde borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Plakadan Hasar Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Hasar Sorgulama

Araç olan kişilerin sıklıkla yapmış olduğu bir işlemdir. Alacağı aracın hasar kaydı olup olmadığına, büyüklüğüne, yapılan kazalarına kolaylıkla bakabilmektedirler. Plakadan hasar sorgulama işleminizi internetten E-devlet aracılığıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone operatörleri ile OTOKONTROL5664 uygulaması ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Plakanızı bitişik yazarak 5664’e SMS gönderebilirsiniz.

SMS İle Plaka Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araçların değişim parçalarını öğrenmek için PARCA yazıp plakanızı bitişik yazarak 5664’e göndermeniz gerekmektedir. Şasi numarası sorgulamak için HASAR S ŞASİ NO numarayı yazarak 5664’e SMS atmanız yeterli olacaktır. 2. El araç alacaksanız ve detaylı olarak bilgi almak istiyorsanız DETAY ve yanına plakanızı bitiş ve büyük harflerle yazıp 5664’e SMS atabilirsiniz. Kaza tespit tutanağı sorgulama için de KTT ARAC PLAKA bilgisini yazarak 5664’e SMS atmanız yeterli olacaktır.  7 TL karşılığında bu işlemleri yaptırabilirsiniz.

E- Devlet şifresi ile plaka sorgulama kime ait işlemini yaptırabilirsiniz. Plaka numarası kısmına numarayı girmeniz ile birlikte araç sahibini öğrenebilmektesiniz.

Plaka Sorgulama Kime Ait İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası her sürücünün karşılaşabileceği bir durumdur. Trafik kurallarına uyulmadığı durumlarda, sürücülere trafik cezaları kesilmektedir. Bu cezaların para cezası olanları da bulunmaktadır. Cezanızın olup olmadığını internet sitelerinden öğrenmeniz mümkündür. Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesine girerek trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz. Cezanın ne kadar olduğunu, ne zaman olduğunu öğrenebilirsiniz. Ödeme işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Trafik ceza sorgulama işlemi E-Devlet kapısı sayesinde öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK