Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Plaka Tahsis

Plaka Tahsis

0
PAYLAŞ

Plaka tahsis Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kişilerin istedikleri plakayı ayırt etmesi için verilen hizmettir. Plaka ilgili işlemleri gerçekleştirmek için sabah mesai başlangıcı olan 08:30 zamanını beklemek durumundasınız. Seçmiş olduğunuz plakayı gün boyunca ayırt edebilirsiniz. Plaka ayırt etmek için mesai saatleri içinde başlamaya dikkat etmelisiniz. Plaka tahsis işlemleri nasıl yapılır gelin birlikte bu konuya açıklık getirelim:

Plaka Tahsisi Nasıl Yapılır?

Araç alımlarında araç yeni ise aracın tescil işlemleri siz tarafından yapılması gerekir. Trafik tescil bürosuna giderek tescil işlemlerini yapmak için başvurabilirsiniz. Tescil işlemleri için gerekli olan belgelerin tamamlanması gerekir. Tescil işlemleri için gerekli olan belgeler:

  • Mecbur olan mali sorunluluk sigorta poliçesi
  • Şoförler odasından alınan araç tescil dosyası( Bu dosya için ek ücret ödemeniz gerekir.)
  • Uygunluk belgesi
  • Nüfus cüzdanı
  • Yalnız ÖTV kısmından muaf olan araçların özelliklerine göre ve araç sahibi kimlik bilgisine göre, Şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formu
  • ÖTV ödeme belgesi
  • Fatura ve faturayı düzenlemekle yükümlü olan yetkili bayinin yetki belgesi
  • Sözü edilen araç için tüzel kişilik adına tescili olacaksa ticaret sicil gazetesi, oda sicil kaydı ve imzasının olması gerekir.
 

Eğer alacağınız araç sıfır ise plaka değişikliği sırasında istediğiniz plakayı seçme hakkı size tanınır. Hangi seride plaka verme işlemi oluyorsa oradan plaka verilir. Eğer farklı bir seriden tercih yapmak istiyorsanız özel plaka sınıfına dahil edilir ve işlemler buradan devam eder. Bunun için özel plaka beyanında bulunmanız gerekir. EGM’NİN resmi sitesinden özel plaka rezerv etmek için randevu almanız gerekir. Şahıs adına olan plakalar kişilerin kendilerine, şirkete ait olanlar şirket yetkililerine verilir.

Plaka tahsis işlemleri için altta sizin için olan linke tıklayabilir ve buradan plaka tahsis işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Linke girdikten sonra karşınıza çıkan sayfada plaka harf gurubuna ya da rakam sınıfına plaka numarası girilir. Doğrulama kodunu da doğru bir şekilde yazdıktan sonra sorgula diyorsunuz. Tahsis etmek istenilen plakalar karşınıza çıkıyor.

Online İnternet Sitesinden Plaka Tahsis İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK