Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Plakadan Borç Sorgulama

Plakadan Borç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bir aracın alınıp satılabilmesi için borcunun olmaması gerekmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları ve OGS kaçak geçiş cezaları gibi cezaların tümü ödenmiş olmalıdır.

Zaman zaman OGS gişelerinden geçişlerde plakanın net okunamayışından kaynaklanan hatalı ceza belirlemeleri olabilir. Bu durumlarda araç OGS gişelerinden geçmemiş bile olsa ceza kaydı olabilir. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak adına araç satarken de trafik cezası ya da borç olmadığına emin olunsa bile plakadan borç sorgulama işlemleri yapılmalıdır. Yapılacak kısa bir sorgulama aracın satışı sırasında noterden geri dönüşe engel olacaktır. Aksi takdirde noterde borcu nedeni ile satış durdurulur.

Bir kuruma gitmek zorunda olmadan kolayca yapılabilen borç sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılabilmektedir. Bu işlem sitede motorlu taşıtlar sorgulama bölümünden online olarak yapılabilir.

 

Borç Sorgulama

Aşağıda verilen linke tıklayarak ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesine girerek bu işlem online olarak kolayca yapılabilir. Sayfa açıldığında, motorlu taşıtlar sorgulamaları seçimi yapılmalıdır. Seçim yapıldığında sorgulama ekranı görüntülenir.

İlk olarak aracın plakası girilir. Plaka arada boşluk bırakılmadan bitişik şekilde ilgili alana yazılır. Ardından aracın ya da plakanın özel bir plaka olup olmadığı sorgulanır. Burada engelli plakası gibi özel amaçlı kullanım var ise belirtilmelidir. Şirket ismi ya da kişi isimlerinin olduğu plakalar da özel plaka işlemi görmektedir.

Bir sonraki bilgi TC kimlik no ya da vergi numarasıdır. Bu alana kimlikte bulunan numaralar doğru şekilde girilmelidir. Ancak kimlik numarası olmayan ya da yurt dışı kayıtlı kimlik numaraları olan kişiler de bu alana bilgiyi girmek zorundadır. Kimlik numarası olmayan kişiler vergi numarasını, yurtdışı kimlik numaralı kişiler ise kullanılan numarayı girmelidir.

Son olarak da tescil tarihi alanına aracın alındığı tarih yazılmalıdır. Bu alana vergi dairesi kayıtlarında tescil tarihi, noter kayıtlarında ise satış sözleşmesinin tarihi olan ruhsatta yazılı olan tarih girilmelidir. Tüm bu alanlar doldurulması zorunlu olan alanlardır.

Son olarak TAMAM düğmesine basıldığında, araç plakasına ait bir borç var ise görüntülenecektir. Borca itiraz etme hakkı olduğu gibi açılan sayfadan direk ödemek de mümkündür. Üstelik kredi kartı ile ödeme yapılabilir ve geçmiş yıllara ait borçlar da ödenebilir.

Plakadan Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK