Ana sayfa PTT Plakadan HGS Bakiye Sorgulama

Plakadan HGS Bakiye Sorgulama

0
PAYLAŞ

(KGS) yani Kartlı Geçiş Sistemi yerine getirilmiş olan(HGS) yani Hızlı Geçiş Sistemi otoyolların kullanımı ve boğaz köprüleri için yapılmıştır. Bu bölgelerden aracınız ile geçmek istediğinizde yapılan ücretlendirmeyi kolay hale getirmeye yönelik ödemelerin pasif bir işlem olan radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi kullanarak yapılan bir tür fiyatlandırma sistemi olarak bilinmektedir. 2012 senesinde bu sistem ülkemizde hizmete girmiştir. Hızlı Geçiş Sistemi’nin yani (HGS) nin sağlamış olduğu bu teknoloji yeniliği sayesinde, köprüler  ve otoyol girişleri daha akıcı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem kullanılarak trafik sorununun bir nebze dahi olsa rahatlatılması amaçlanmaktadır. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen bu uygulamalar, aracınızın ön camına yapıştırılmakta olan bir etiket ile gişelerden geçişler hiçbir şekilde bekleme yapmadan araçların geçmesini sağlamaktadır. size ait aracın ön camına yapıştırılmak için verilen etiket HGS kartı hesabından gişelerden her geçişinizde sizin etiketinizin üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. HGS kartınıza bakiye yüklemesi yaptırma işlemi çok kolay yapılabilmektedir. Bankalar, marketler, benzin istasyonları gibi erişimi çok kolay olan mekanlardan hızlı bir şekilde HGS kartınıza yüklemenizi yapabilirsiniz.

HGS kart sahibi olmak isteyenler için araç sahibi olan kişinin araç ruhsatıyla birlikte PTT şubelerinden herhangi birine başvurarak 5 TL kart ücretini ödemesi mecburidir. Araç sahipleri bazı zamanlarda farkında olmadan HGS kullanırken hatalı geçişler yaparak kural ihlali yapabiliyorlar. Yapılan bu ihlallerin sonunda araç sahiplerine yazılı olmayan cezalar gelmektedir ve yazılı olmadığı için bu cezalar size bildirilmez. Bu neden ile HGS gişelerini çok sık kullanan kişilerden iseniz sık sık HGS sorgulama işleminizi yapmanızda büyük fayda vardır. Çünkü bir takım cezalarda belirli bir süre zarfı içerisinde ödeme yoluna gidilebilmektedir cezanızda indirim görmeniz ödemeden sonra mümkün olacaktır. Sorgulama işlemlerinizi PTT’nin sizlere sunmuş olduğu elektronik ortam üzerinden HGS müşterileri için oluşturulan resmi internet web sitesinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. HGS kart numaranızın üzerinde şifre olarak kullanıldığı e-postanızla giriş yaptığınız zaman müşteri hizmetleri platformu da bu sitede size hizmet vermektedir. Bunun haricinde E-Devlet sistemi kullanılarak HGS müşteri hizmetlerine kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Bu yazımızda size plakadan HGS bakiye sorgulama işleminizin nasıl yapıldığına dair bir çok bilgiler vereceğiz.

Plakadan HGS Bakiye Sorgulama Sistemine Nasıl Üye Olunur?

 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz HGS ile ilgili konular için PTT hizmetlerinden yardım alabilirsiniz. Müşterilerinin kullanmak istediği sistem hakkında işlemlerini yürütebilmesi ve sorgulamalarını çok daha kolay gerçekleştirebilmesi için oluşturduğu siteye yazımızın sonunda bulunan yönlendirme butonu ile kolayca ulaşabileceksiniz. Bu sistem üzerinden PTT’nin kendi resmi internet web sitesinde sunulmuş olan kolay kullanışlı bir sistemdir. Plakada üzerinden HGS bakiye sorgulama işleminizi internet üzerinden elektronik ortam kullanarak yapabilmek istiyorsanız sistemde üyeliğinizin olması mutlaka gereklidir. Üyelik işleminizi yapmak için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine bir kez tıklayınız. Üye olma işleminizde açılan sayfa üzerinden sağ üst tarafında yer almakta olan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonuna bir kez tıklayınız.

Aşağıda bulunan resimde görmüş olduğunuz “Üye Olun” butonunu basarak yüklenen yeni kısımda sizden istenilmekte olan boşlukları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız istenecektir. Sonrasında e-posta adresinizi, T.C. kimlik numaranız veya vergi kimlik numaranızı, şifrenizi ve şifrenizi tekrar giriniz. Bu işlemlerin ardından resimde yer almakta olan güvenlik kodunu eksiksiz olarak sisteme giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Üye Ol” butonunu bir kez tıklayınız.

Bu sistem üzerinden üye olduktan sonra sağda bulunmakta olan kısımdan E-Postanızı ve şifrenizi eksiksiz olarak giriniz. Bu şekilde işlem yaparak plakadan HGS bakiye sorgulamanızı hatasız bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Plakadan HGS Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Plakadan HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakanızdan HGS bakiye sorgulama işleminiz için e-Devlet kapısı üzerinden yapmanız gereken işlemler oldukça basittir. E-Devlet plaka üzerinden HGS bakiye sorgulama işleminiz için aşağıda verilmekte olan bağlantı adresine bir kez tıklamanız gerekmektedir. Verilen E-Devlet HGS bakiye sorgulama işlem bağlantısına bir kez tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Aşağıda bulunan resimde gördüğünüz örnek sayfa gibi ile karşılaştığınızda, sayfanın ortasında bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonunu bir kez tıklayarak E-Devlet HGS bakiye sorgulama işleminiz için karşınıza çıkan ekrandan gerekli boşluklara T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi eksiksiz bir şekilde girerek, sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Plakadan HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK