Ana sayfa PTT Plakadan HGS Borç Sorgulama ve Ödeme

Plakadan HGS Borç Sorgulama ve Ödeme

0
PAYLAŞ

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi Özellikle trafikte kullanılmakta olan araçlar için yapılan yeni uygulamaların kolaylığı ile araç sahiplerinin yaşayacakları olumsuzluklar karşısında daha hızlı ve daha pratik bir şekilde çözüm üretilmesine olanak sağlamıştır. HGS uygulaması da bu amaca hizmet etmekte olan gerekli karayolları uygulamalarından birisidir.

HGS yani açılımı ile Hızlı Geçiş Sistemi günümüzde genellikle boğaz köprüleri geçişlerinde kullanılmaktadır. Aracınız ile bu geçişlerden yararlanabilmek için aracınızın ön camında bulunması gereken ve para transferlerinin yapılabilmesi için bir etiketin bulunması mutlaka gereklidir. Bu etiketin içerisinde bulunan bakiyeden geçiş ücreti olarak çalışan kısım radyo frekansları sayesinde algılanarak ödeme işlemi otomatik olarak gerçekleşmektedir. Bu sistemde eski uygulama olan(KGS) yani  Kartlı Geçiş Sistemine göre kullanım daha kolay ve daha basittir. KGS ile aracınız ile gişelerden geçiş yaptığınız zaman, gişelere kart okutulması sistemine dayalı olarak çalışmakta idi. Bu yüzden kart okutma işlemlerini yapabilmeleri araçların dur kalk yapmalarına sebep oluşturuyordu. Trafik sıkışıklığından dolayı gişe önlerinde uzun araç kuyruklarının oluşmasına sebep oluyordu. HGS yöntemine geçildiği andan itibaren tüm bu dur kalk işlemleri sona erdi ve köprü ve otoyollardaki trafiklerde büyük ölçüde hızlanma oldu ve gişelerden hızlı geçiş yapmaları da araç sahipleri için daha iyi hale getirildi. Hızlı Geçiş Sistemi ülkemizde 2012 yılından itibaren hizmete girmiş bir uygulamadır. Bu sistem kullanıldığından beri tüm şehirlerde trafiğe bir nebze de olsa rahatlama gelmiştir.

HGS Kartını ve Etiketini Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

Plaka üzerinden HGS borç sorgulama işlemini yapabilmek istiyorsanız HGS kartınızı ve etiketinizi size en yakın herhangi bir PTT şubesinden veya sistem ile anlaşmalı olan bankalardan kolaylıkla alabilirsiniz. Araç sahiplerinin PTT şubesine giderken ehliyet ve ruhsatlarını yanlarında götürmeleri gereklidir. Evraklar tam olarak PTT bünyesine teslim edildiği zaman işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Bunun nedeni  ise HGS kart ve etiketlerinin aracınızın plakasına verilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. HGS kartlarınızı PTT’den aldıktan sonra hesabınızdaki bakiyeyi sorgulamak istiyorsanız bu işlemin birkaç yolu bulunmaktadır. Bu işlemlerden birincisi E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu işlemi PTT resmi internet web sitesi üzerinden giriş yaparak kartınızdaki bakiye ve borçlarınızı sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Fakat kişilerin bu sorgulama işlemlerini her zaman yapmaları mümkün olmayabilir ve her geçişlerini sayarak bakiyelerinde ne kadar miktarda para kaldığını hesaplamaları zordur. Bu neden ile zaman zaman HGS hesaplarına borç yansıtılma durumu da kaçınılmaz olabilmektedir. Bu yazımızın içeriğinde sizlere plakadan HGS borç sorgulama işlemlerinizi nasıl yapacağınıza dair bilgiler vereceğiz.

Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi PTT İnternet Sitesi Üzerinden Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizler için HGS borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Plakada üzerinden HGS borç sorgulamaları genellikle PTT bünyesinde HGS Müşteri Hizmetleri sistemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu işlem üyelik isteyen işlemler arasındadır. Sistemde üyelik gerektirmeyen tek işlem geçiş ihlali sorgulaması yani HGS borç sorgulama işlemidir bu işlem üyelik olmadan da yapılabilen işlemlerdendir. Bu kısımda sadece aracınızın plakasını sisteme yazarak, herhangi bir geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı kolay bir şekilde öğrenirsiniz. İşleme başlamak istiyorsanız sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresini bir kez tıklayınız. Açılan bağlantı sayfası üzerinde sağ üst köşesinde yer almakta olan “Geçiş İhlali Sorgula” butonunu bir kez tıklayarak tıklayarak verdiğimiz görselde görüldüğü üzere boş olan bölüme plakanızı yazarak plakadan HGS borç sorgulama işleminizi kolay bir şekilde  gerçekleştirmiş olacaksınız.

 

 

Bu işlem plaka üzerinden HGS borç sorgulama işlemidir. Bu site üzerinde sizlerin kişisel güvenliği açısından yapılmış olan güvenlik anahtarı kısmında bulunan yazıları yanındaki kutucuğa eksiksiz bir şekilde yazınız. Plaka üzerinden HGS borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek istiyorsanız ve güvenlik anahtarını tam olarak okuyamadıysanız yenile butonuna basarak güvenlik anahtarını birkaç kez olmak üzere yenileyebilirsiniz.

PTT Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plakadan HGS Borç Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır?

Son olarak anlatmak istediğimiz HGS borç sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi günümüzde buna benzeyen birçok sorgulama işlemini yapan resmi ve güvenli bir sorgulama sitesi olarak kullanılmaktadır. Bakanlıkların ve birçok resmi kurumun sorgulamalar artık internet ortamında tek sitede toplanması ile birlikte bu sistem üzerinden tüm sorgulama işlemleri oluşturulmuş olan sistemdir. Fakat bu sistem üzerinden sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için mutlaka bir E-Devlet şifrenizin olması gereklidir. E-Devlet şifreniz eğer yok ise size en yakın PTT şubesinden 2 Türk Lirası karşılığında bu şifreyi almanız mümkündür. E-Devlet şifresi olanlar için bu şifreyi tekrardan almaya ihtiyaç yoktur. Plakadan HGS borç sorgulama işlemleri için aşağıda size vermiş olduğumuz bağlantıya bir kez tıklayınız. Açılan sayfada üzerinde yer almakta olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklayınız.

Bu işlemden sonra açılan sayfa üzerinde sizden istenilmekte olan T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi boş bırakılan bölümlere hatasız bir şekilde girmeniz gereklidir. Doğru ve eksiksiz olarak bilgilerinizi sisteme girdikten sonra plakadan HGS borç sorgulama işlemini yapabilir ve üzerinize kayıtlı borcunuzun olup olmadığını kolay bir şekilde bu sistem üzerinden öğrenebilirsiniz öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK