Ana sayfa PTT Plakadan HGS Borç Sorgulama

Plakadan HGS Borç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde neredeyse tüm alanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte sunulan yeni hizmetler sayesinde vatandaşların yaşamları daha rahat bir hale gelmiştir. Özellikle araçlar için yapılmakta olan yeni uygulamalar sayesinde araç sahiplerinin yaşayacak oldukları olumsuzluklar karşısında daha hızlı ve düzgün bir şekilde çözüm üretmelerine olanak sağlanmaktadır. Günümüzde HGS uygulaması da bu amaca hizmet vermekte olan ve gerekli karayolları uygulamalarından sadece bir tanesidir.

Kısaltması HGS olarak bilinen Hızlı Geçiş Sistemi genel olarak boğaz köprülerini ve otoyol gibi bölgelerdeki geçişler için kullanılmak üzere geliştirilen bu bölgelerdeki yollardaki geçişlerde yapılmakta olan ücretlerin ödeme işlemlerini daha kolay bir hale getirebilmek için geliştirilmekte olan bir tür ücretli geçiş sistemidir. Aracınız ile bu geçişleri kullanarak geçebilmek istiyorsanız aracınızın ön camında bulunması gereken etiketin para transferlerini yapılabilmesi için bulunması gerekmektedir. Bu etiket üzerine yüklenen bakiye geçiş ücretleri olarak radyo frekansları üzerinden algılanarak ödeme işlemi otomatik olarak yapılmaktadır. Bu sistem eski bir uygulama olan Kartlı Geçiş Sistemine göre yani (KGS)’ye göre daha basittir. KGS’yle aracınız ile gişelerden geçiş yaptığınızda bu işlemler gişelere kart okutulması sistemine dayalı idi. Bu yüzden kart okutma işlemleri araçların dur kalk yapmalarına sebep olduğundan dolayı köprülerde ve otoyollarda uzun araç kuyruklarının oluşmasına sebep oluyordu. HGS’ye geçildiğinden bu yana otoyollar ve köprülerde tüm bu dur kalk işlemleri sona erdi ve trafiğe kalmayarak araçların bekleme yapmadan hızlı bir şekilde geçiş yapmaları başlamış oldu. Hızlı Geçiş Sistemi Türkiye’de 2012 yılında hizmete girmiş bulunmaktadır. Bu sistem trafiği bir nebzede olsa rahatlatmıştır.

HGS Kartını ve Etiketini Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

Plakadan HGS borç sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için HGS kartınızı ve etiketinizi size en yakın PTT şubesinden veya sistem ile anlaşmalı olan bankalardan kolay bir şekilde alabilirsiniz. Araç sahipleri PTT şubelerine giderken ehliyet ve ruhsatlarını götürmeleri ile birlikte işlemlerini çok kısa süre içinde gerçekleştirebileceklerini bilmelidirler. HGS kartlarının ve etiketlerinin size ait olan aracınızın plakasına verilmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. HGS kartlarınızı aldıktan hemen sonra hesabınızda olan bakiyeyi sorgulamanın birkaç tane yolu bulunmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemi ve PTT resmi internet web sitesi üzerinden giriş yapılarak kartınızdaki bakiye ve borçlarınızı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak bazı kişilerin bu sorgulama işlemlerini her zaman yapabilmeleri mümkün olmayabilir çünkü her geçişlerini sayarak bakiyelerindeki kalan ücretlerin ne kadar kaldığını hesaplamaları biraz zordur. Bu neden ile zaman zaman HGS hesaplarına dair borç yansıtılması kaçınılmaz olabilmektedir. Bu yazımızın içeriğinde sizlere plakadan HGS borç sorgulama işlemlerinizi nasıl yapabileceğinize dair bir takım bilgiler vereceğiz.

Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi PTT İnternet Sitesi Üzerinden Nasıl Yapılır?

Sizlere yardım olmasını amaçlayarak HGS borç sorgulama işlemlerinizi ayrıntılı bir şekilde nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Plaka üzerinden HGS borç sorgulamaları genel olarak PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri sayesinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca üyelik bu işlem üyelik isteyen bir işlemdir. Sisteme girdikten sonra bu konular içerisinde üyelik istenmeyen tek işlem geçiş ihlali sorgulaması ismi altında HGS borç sorgulama yapma işlemidir. Bu kısımda sadece aracınızın plakasını yazarak bu sayede herhangi bir geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenmiş olursunuz. Sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz. Açılan bağlantı sayfasında sağ üst köşede yer almakta olan “Geçiş İhlali Sorgula” butonunu tıklayarak aşağıda vermiş olduğumuz görselde de görüldüğü üzere boş olan kısma plakanızı eksiksiz bir şekilde yazarak plakadan HGS borç sorgulama işleminizi kolay bir yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka üzerinden HGS borç sorgulama işlemleri için kullanıcıların kişisel güvenliği açısından yapılmış olan güvenlik anahtarı bölümündeki yazıları yanında bulunan kutucuğa eksiksiz ve doğru bir şekilde yazınız. Eğer plakadan HGS borç sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için güvenlik anahtarını okuyamazsanız yenile butonuna basarak güvenlik anahtarını bir tık ile yenileyebilirsiniz.

PTT Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üzerinden Plakadan HGS Borç Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır?

HGS borç sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden de kolay bir şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi buna benzemekte olan birçok sorgulamayı birleştiren bir resmi ve güvenli sorgulama sitesidir. Bakanlık ve birçok resmi kurumun sorgulama çeşitlerinin internet üzerinden tek sitede toplanması ile oluşturulmuş olan büyük bir sistemdir. Ancak sorgulama işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifrenizin olduğunu varsayarak plakadan HGS borç sorgulama işlemlerinizi nasıl yapabileceğiniz hakkında aşağıda size vermiş olduğumuz bağlantıyı tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz. Açılan web sayfasında yer almakta olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına bir kez tıklayınız.

Bu işlemlerin sonrasında açılan sayfa üzerinden T.C. kimlik numaranız ile E-Devlet şifrenizi boş olan kısımlara eksiksiz bir şekilde girdikten sonra plakadan HGS borç sorgulama işlemi ile üzerinize kayıtlı olan bir borcunuzun bulunup bulunmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Plakadan HGS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK