Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları Plakadan HGS Ceza Sorgulama

Plakadan HGS Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), son yıllarda ülkemizde gişelerdeki trafik yoğunluğunu çözmek, trafik akışını sağlamak ve zaman kaybını önlemek için daha hızlı ve daha pratik olduğu gerekçesi ile Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) yerine kullanılmaya başlanan yeni bir sistemdir. HGS sisteminde eskiden kullanılmakta olan kartların yerini artık çipli etiketler almıştır. Bu çipli etiketler PTT şubelerinden ve karayolları giriş-çıkışlarında  bulunmakta olan satış noktalarından temin edilebilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi’nin çalışma şekli gişelerde bulunmakta olan antenlerin araçlar üzerindeki etiketi otomatik olarak algılaması ve etiketin bağlı olduğu hesaptan geçiş ücretinin sistem tarafından otomatik bir şekilde tahsil edilmesi ile gerçekleşmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi’nin otomatik ödeme sistemi ile gişede sıra bekleme ve trafik yoğunluğundan kaynaklanan sıkıntılar ortadan kaldırılmıştır. Hızlı Geçiş Sistemi ön ödemeye dayanan bir sistemdir. Bu sebepten dolayı araç sahipleri gişeden geçiş yapmadan önce bakiye yüklemesi yapmak zorundadır. Bakiye yükleme işlemi anlaşmalı benzin istasyonları, ve anlaşmalı market tarafından yüklenebileceği gibi online olarak da yükleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi’nde gişelerden geçiş sağlarken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. HGS gişelerinden geçiş yaparken HGS kart veya etiketi kullanmayan kişiler kaçak geçiş yapmış olarak kabul edilmektedir. Ayrıca HGS etiketi olan kişilerin bakiyesi bitmiş ise bu da kaçak geçiş olarak kabul edilmektedir. Kaçak geçişler, HGS gişelerinde bulunan kamera sistemleri tarafından görüntülenmektedir ve kaçak geçiş yapılan araçlar kamera sistemi ile tespit edilerek aracın plakası üzerine 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre, geçiş ücretinin 10 katı kadar bir tutarda idari para cezası olarak uygulanmaktadır. Eskiden kaçak geçiş yapıldığında kesilen ceza tutarı kadar ödeme yapılması gerekiyordu. Ancak yeni uygulamalara göre kaçak geçiş esnasında ceza yediğinizde HGS etiketinize 7 gün içerisinde bakiye yüklemesi yaparsanız sadece geçiş ücretini ödemiş olursunuz ve cezanız silinir.

HGS kart veya etiketini kullanmakta olan vatandaşlarımızın karşılaşmış olduğu en büyük sıkıntılardan biri kendilerine ceza kesildiğinden haberlerinin olmaması durumudur. Normalde ceza kesildiğinde mesaj ile bilgilendirme yapılması gerekmektedir ancak sistemsel sorunlar nedeni ile bazen aksaklıklar yaşanabilmektedir. Örneğin gişeden geçiş anında bakiyeniz yetmediğinde farkına varamadınız ve 7 günlük süreyi de geçirdiniz; bu durumda geçiş ücretinin 10 katı kadarını ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Sıkıntıları en aza indirmek için Hızlı Geçiş Sistemi plakadan HGS ceza sorgulama hizmetini sunmaktadır.

 

Gişelerden geçiş esnasında kural dışı bir harekette bulunursanız, kameralar tarafından aracınız tespit edilmekte ve direkt ceza kesilmektedir. Ceza takiplerini plakadan HGS ceza sorgulama yaparak sorgulayabilirsiniz.

HGS ile ilgili yemiş olduğunuz tüm cezalar aracınızın plakası üzerine yansıtılmaktadır. Bu yüzden aracınızın plakası ile Hızlı Geçiş Sistemi’ ne ait herhangi bir cezanız olup olmadığını kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. HGS ceza sorgulama işlemini telefon ile müşteri hizmetlerine bağlanarak veya  internet üzerinden plakanız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Online olarak plakadan HGS ceza sorgulama işlemlerinizi PTT HGS Resmi İnternet Sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. PTT HGS Resmi İnternet Sitesi üzerinden HGS ile ilgili kafanıza takılan sorulara ve merak ettiğiniz tüm bilgilere kolayca ulaşabilir ve geçiş ihlali sorgula seçeneğinden plaka numaranızı girerek plakadan HGS ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden plakadan HGS ceza sorgulaması yapmak hem pratik hem de güvenilir bir işlemdir. Zamandan tasarruf sağlayarak tüm işlemlerinizi birkaç dakika içerisinde yapmanıza yardımcı olmaktadır. Herhangi bir cezanız olup olmadığını öğrenmek için sadece hizmete ait resmi internet sitesine giriş sağlayarak araç plaka numaranız ile HGS ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için başka hiçbir bilgiye gerek yoktur ve sadece plaka bilgisi yeterli olmaktadır. HGS ceza sorgulaması için yazımınızın sonunda yer alan linkten yararlanabilirsiniz.

Plakadan HGS ceza sorgulaması yapmak için 444 17 88 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak da Hızlı Geçiş Sistemi Müşteri Hizmetlerinden destek alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri temsilcisi ile plaka bilgilerinizi paylaşarak plakadan HGS ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Plakadan HGS ceza sorgulaması yaptığınızda sorgulama esnasında eğer haksız yere kesilmiş bir ceza görürseniz itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Haksız yere kesilen cezaya itiraz edebilmeniz için itiraz dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. İtiraz dilekçenizin içerisinde ceza ile ilgili detayları ve cezaya neden itiraz ettiğinizi açıklayıcı bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. HGS cezalarına itiraz etme ile ilgili daha fazla detaylı bilgiye sahip olmak için HGS cezalarına itiraz yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer yediğiniz ceza bakiye yetersizliğinden kaynaklanan bir ceza ise cezanın tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde HGS kart veya etiketinize bakiye yüklemesi yaparak cezadan kurtulmuş olursunuz ve sadece geçiş ücreti tutarı kadar bir para ödersiniz. Ancak yediğiniz ceza bakiye yetersizliğinden kaynaklanan bir ceza değil ise ve kaçak geçiş yaptıysanız tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanızı indirimden faydalanarak indirimli ödeyebilirsiniz.

Plakadan HGS Ceza Sorgulama için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK