Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları Plakadan HGS Sorgulama

Plakadan HGS Sorgulama

0
PAYLAŞ

Plaka Sorgulama

Teknolojinin en büyük imkanlardan biri olan araç kullanımı istenilen yerlere kısa sürede gitmeyi sağlamaktadır. Bu amaçla motorlu taşıtlar günümüzde en çok kullanılan araçlardandır. Hal böyle olunca yolda trafik sorunu da beraberinde gelmektedir. Yoğun araç kullanımından kaynaklı trafik akışına hız katmak ve pratik çözüm bulmak için HGS yanı Hızlı Geçiş Sistemi yolculuklarda getirilen ve sürücülere kolaylık sağlayan sistemlerden biridir. Ücretli olan bu geçiş sistemi ile ilgili her türlü bilgiye erişmek te oldukça kolaydır. Hem HGS sorgulamaları hem de HGS ceza sorgulamaları için sorgulama yapabilir ve ayrıntılı bilgi öğrenebilirsiniz. Genelde HGS borç sorgulama yapmak için kullanılan sorgulama işlemleri için değişik yollar bulunur. Plakadan Hgs sorgulama  bu sorgulama işlemlerinden biridir.

Yayınlana  resmi kanuna göre TC Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan otoban ve köprülerde geçiş yapmak için OGS, KGS VE HGS gibi geçiş sistemlerinden yararlanmak için sürücüler hangi geçiş sistemine abone ise oradan geçiş yapmak durumundadır. Aksi takdirde ceza işlemi uygulanmakta ve ceza ödenmediği takdirde ya da belirtilen son ödeme tarihi geçtiği takdirde 11 kat fazla ceza ödemekle sürücüler yükümlüdür.

 

HGS Sorgulama İşlemleri

HGS sistemle alakalı sorgulama işlemlerini yapmanın ne kolay yolu online aracılığı ile bu işlemleri gerçekleştirmektir.  HGS sorgulama ile geçiş ihlali sorgulama, bakiye yükleme, bakiye sorgulama ve ödeme işlemleri ile ilgili bilgiler öğrenebilir ve ihtiyaç duyulan işlem buradan yapılabilir. İsteyenler PTT kurumundan da bu işlemlerini gerçekleştirebilirler. Sorgulama işlemleri için siteye üye olabilirsiniz. Ya da E- Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Plakadan HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan HGS sorgulama yapmak oldukça basit bir şekilde online üzerinden yapılabilir. Bunun için internet yüklü bilgisayar ya da cep telefonunuz olması yeterlidir. İnternet üzerinden verilen linke tıkladığınızda plakadan HGS sorgulama işlemleri için sayfada çıkan yörüngeleri takip ederek işleminizi yapabilirsiniz. İsterseniz PTT             şubesine de giderek sorgulamanızı güvenli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Online olarak sorgulama yapmak için eğer üyeyseniz direk sayfayı açabilir değilseniz sayfada üye ol kısmına tıklayarak üye olmalısınız. Üyelik işlemleri için sayfada istenen bilgileri eksilsiz bir şekilde doldurduktan sayfadan sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Sorgulama için aracınızın plaka numarası istenir. Buradan aracınızın plaka numarasını yazdıktan sonra aracınızla ilgili tüm bilgiler çıkar. Borcunuz var mı varsa ne kadar ne zaman ödenmesi gerekir gibi tüm bilgilere rahatlıkla ulaşırsınız.

Plakadan HGS Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İsimden HGS Sorgulama İşlemi

Sorgulama işlemleri olarak diğer bir yol olan isimden HGS sorgulama işlemleri için e-devlet şifreniz olması gerekir. E- devletten isimden HGS sorgulama yaparak kimlik bilgilerinizi girerek sorgulamanızı yapabilirsiniz. Geçiş ihlallerini öğrenmek için de isimden HGS sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Bu işlemler içi TC numaranız ve E-Devlet şifrenizle giriş yapmak durumundasınız. E- Devlet şifresi olmayanlar PTT’YE Gederek E- Devlet şifrelerini  2TL karşılığında edinebilirler. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra geçiş ihlalleri ile ilgili sisteme girebilirsiniz. HGS Geçiş Bilgileri Sorgulama yazarak sayfaya girerek TC kimlik bilgisine- devlet şifresi gibi bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra giriş yapıt tamama tıklıyorsunuz.

İsimden HGS Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

HGS Ceza Ödeme

HGS geçişlerinde HGS kartı ya da etiketinizde bakiye olması çok önemlidir. Bakiye olmadığı zaman geçişlerde geçiş ihlali ile karşılaşırsınız. Aracınıza ceza olarak bu ihlal yansır. HGS ceza ödeme  olarak mevcut ceza paranız 15 gün içinde ödenmelidir. Ceza işlemleri için gereken cezayı ister online olarak ister PTT şubesinden ödeyebilirsiniz. Kısa bir yol olarak ödemenizi online olarak yapacaksanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. HGS ceza ödeme için sorgulama yaparak ne kadar cezanız olduğunu öğrendikten sonra yine online olarak HGS ilişkili bankanıza ödeme talimatı vererek borcunuzu kartınız üzerinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz. E- Devlet şifreniz varsa bu şifreye de giriş yapabilir ve sorgulama işlemi yaptıktan sonra borcunuzu yine online olarak ödeyebilirsiniz.

PTT Üzerinden HGS Ceza Ödeme İşlemi Yapmak İçin Tıklayınız!

HGS Borç Ödeme İşlemi

HGS geçişlerinde geçiş ihlallerinden dolayı alına  cezaların ödenmesi için HGS borç ödeme işlemleri PTT kurumunun HGS Müşteri Hizmetleri online portalından giriş yapmak suretiyle ödenebilir. Bunun için sizin için altta verilen linke tıklamanız yeterlidir. Siteye girdikten sonra sağ üst kısıda Geçiş ihlali sorgula kısmına tıklayarak araç plakasını da girdikten sonra borcunuzu öğrenebilirsiniz. Size en yakın PTT kurumuna giderek te borcunuz öğrenebilirsiniz.15 günlük süre dolmadan borcunuzu ödeyerek faizli ödemeden kurtulabilirsiniz.

HGS borçlarını ödemek için diğer bir yol olarak HGS borç ödeme yolu da anlaşmalı bankalar aracılığıyla borcunuzu ödemenizdir. HGS kart ya da etiketinizin aboneliği olan anlaşmalı bankalara giderek ya da online olarak internet üzerinden HGS borç ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için hangi bankadan ödeme yapacaksanız o bankanın resmi sitesine girerek ödemelerinizi buradan kolaylıkla yapabilirsiniz.

PTT  HGS Müşteri Hizmetleri üzerinden HGS Borcunuzu Ödemek için TIKLAYINIZ !

HGS Nasıl İptal Ettirilir?

HGS işlemleri ile ilgili ödemeler anlaşmalı bankalardan kolayca yapıldığı gibi HGS iptal  işlemi de zorlanmadan yapılabilir. Bunun için en kolay yol bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak HGS aboneliğinizi iptal ettirmektir. Kartta kalan bakiyeler 10 gün içinde bankanıza aktarılır. HGS iptal için diğer bir yol ise en yakın PTT şubesine giderek HGS aboneliğinizi iptal ettirmektir. Bunun için abonelik iptali için dilekçe yazmanız gerekir. İptal işlemi talep edildikten sonra yetkili kişiler HGS aboneliğinizin iptali için gerekli işlemleri yaparlar. İptal işlemlerinden sonra kartta kalan bakiyelerde 1 ay süre içinde kartınıza aktarılır.

HGS İptal Ettirme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

OGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

OGS de HGS gibi sürücülerin hızlı bir şekilde geçiş yapmasını sağlayan sistemdir. Bu sistemde de geçiş ihlali yapılan durumlarda ceza uygulanır ve 15 gün içinde ceza ödenmezse 10 kat faiz işlemi uygulanır. Zamanında borç ödenirse yüzde 25 indirim yapılır. Sürücüler ceza işlemleriyle karşılaşmamak için OGS kart ya da etiketlerine otomatik dolum talimatı verebilirler. Bu talimat ile kartınızda bakiye azaldığında otomatik olarak kartınız dolar ve bakiyeniz olduğu için geçişlerde ceza almazsınız. Ancak sistemden kaynaklı hatalardan dolayı bazen kart ya da etiketiniz okunmayabilir. Emin olmak için borcunuz olup olmadığını sorgulamak için OGS borç sorgulama işlemi yaparak cezalar ile ilgili bilgiler öğrenebilirsiniz. Bunun içim OGS- KGS Geçiş İhlali Sorgulama yazarak linke tıklayabilirsiniz. Buradan aracınızın plaka numarasını yazarak sorgula dedikten sonra mevcut borcunuz ile ilgili ayrıntılı durum öğrenebilirsiniz. Borcunuz varsa 15 gün süre dolmadan ödeyerek indirimden  de yararlanabilirsiniz. OGS borç sorgulama işlemleri yaparak borcunuzu öğrenirken hemen borcunuz sistemde gözükmeyebilir. Bunun için birkaç gün sonra tekrar sisteme girerek borcunuzu sorgulatabilirsiniz. Daha kolay bir yol olarak 444 11 17 numarayı arayarak ta mevcut borcunuz olup olmadığını buradan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Borcunuzu zamanında ödemek ve faizli ceza uygulamasından kurtulmak için sorgulama işlemlerini ihmal etmeden sık sık yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Böylece borcunuzdan kısa sürede kurtularak daha fazla ceza almamış olursunuz.

OGS Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK