Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama

Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Yayaların ve sürücülerin beraber etkileşim içerisinde yer aldığı ortama trafik adını veriyoruz. Bu etkileşim içerisinde her iki tarafın da uyması gereken kurallar bulunmaktadır. Ancak trafik kuralları genel olarak sürücüleri kapsamakta ve bu kurallara uymayan kişiler cezalara çarptırılmaktadır. Türkiye’de bu ceza işlemlerini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimler tarafından yürütüyor.

Geçmişte trafik noktaları içerisinde görev yapan trafik polisleri trafik kuralları dışına çıkmış olan vatandaşlara o anda ceza kesiyor ve aynı zamanda da cezalar o zamanda ödenebiliyordu. Fakat günümüzde trafik polisi çevirmesi sırasında yemiş olduğumuz cezalarda trafikte ödeme uygulaması bulunmamaktadır. Trafik cezalarımız günümüzde sadece trafik polisleri aracılığı ile reel olarak da kesilmemektedir. Trafikte polislere yardımcı olarak görev yapan elektronik sistemler de ceza kesme konusunda yeterli bilgi ve delillere sahip olduğu zaman ceza vermektedir. Bu uygulamalar ise mobese kameraları ve radar cihazları olarak isimlendirilmektedir.

Bu cihazlar otomobilleri trafikte yaptıkları ihlaller ile görüntülemekte aracın tanımlanmasını sağlayan plaka yardımı ile gerekli ceza işlemleri kişilere yansıtmaktadır. Bu cezalardan sürücülerin haberi ilk durumda olmasa da kurum aracılığı ile ceza tebligatı kişilere gönderilmektedir. Bu belgeler gözden kaçabilmekte veya teslim almadan kaybolmaktadır. Bu durumlar sebebi ile yenilen trafik cezasından geç haberdar olursunuz. Cezalarını 15 gün içinde ödediğiniz zaman belirli bir indirimden yararlanırsınız. Bu durumdan yararlanmak için plaka numarasına göre trafik cezası sorgulama işlemini yapmak önemli bir yer tutmaktadır. Plaka numarasına göre trafik cezası sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet adresi üzerinden yapılabildiği gibi, devletin elektronik ortamdaki hizmet kapısı olarak bilinen E-Devlet sistemi de plaka numarasına göre trafik borcu sorgulama hizmetini verilmektedir.

 

EGM Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kurum sorgulama uygulamasını resmi internet adresinde oluşturduğu güvenli sorgulama hizmeti vermektedir. Bu uygulamadan yararlanabilmenizi için yazının son bölümünde yer alan bağlantı linkini kullanmanız yeterli olmaktadır. Bu adres sizi adınız, soyadınız, TC kimlik numarası ve doğum tarihinizi kullanarak kimlik doğrulamasını yapacağınız güvenlik ekranına götürmektedir. Bu sayfa üzerinde ok işareti ile gösterilen ilgili boşlukları doğru olarak doldurduktan hemen sonra ekranınıza yansıyacak olan sorgulama listesi içerisinden plakaya yazılan ceza sorgulama seçeneğini tıklamanız gerekir. Bu sayede plakaya göre trafik cezası sorgulama hizmetini bu kurum üzerinden yapabilirsiniz.

EGM Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devletin pek çok kurumu gibi Emniyet Genel Kurumu hizmetlerinde elektronik ortam içerisinde devlet kapısı olan E-Devlet üzerinden erişim sağlanmaktadır. Bu hizmetlerden bir tanesi de plakaya göre trafik cezası sorgulama uygulamasıdır. Bu hizmetten kolayca yararlanabilmeniz adına yapmanız gereken yazımızın sonunda bulunan linke tıklamanız yeterli olmaktadır. Bu link sizi kimlik doğrulama sayfasına götürmektedir. Sayfa üzerinde doldurulması gereken boşluklar alt tarafta olduğu gibi olup ilk boşluğa TC kimlik numaranızı diğer bölüme ise E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekir. Eğer E-Devlet şifresi bulunmuyorsa PTT şubesini ziyaret edebilir ve üyelik şifrenizi 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

E-Devlet Plakaya Göre Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

BİR CEVAP BIRAK